DSC06546

Tłumy kibiców i wielkie sportowe emocje towarzyszyły do ostatniej sekundy niedzielnym skokom podczas ostatniego dnia zmagań mistrzostw Europy WKKW.

Brytyjki, aby utrzymać prowadzenie po crossie mogły mieć najwyżej dwie zrzutki na parkurze podczas Mistrzostw Europy we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego (WKKW), wytrzymały olbrzymią presję, przejechały na czysto i wywalczyły drużynowo złoty medal (113,90 pkt.), przerywając trzyletnią dominację Niemców. - Wciąż nie mogę w to uwierzyć, cały czas się szczypię, żeby się upewnić, że to nie sen. Jestem zachwycona moją klaczą, która z zawodów na zawody jest coraz lepsza - powiedziała Nicola Wilson, reprezentantka brytyjskiej drużyny, która zdobyła też pierwszy w swojej karierze indywidualny medal mistrzostw Europy.

Po bezbłędnych przejazdach niedzielnego parkuru drugie miejsce zajął broniący tytułu team niemiecki (123 pkt.). Za to Ingrid Klimke i Horseware Hale Bob Old zdobyła swój pierwszy złoty medal w klasyfikacji indywidualnej (30,30 pkt.), a broniący tytułu mistrza Europy Michael Jung i fisherRocana musiał zadowolić się srebrem (32,80 pkt.). - Cały czas musisz się starać i po 20 latach to w końcu nastąpi. Ja zawsze chciałam być członkiem drużyny, ale to było moje marzenie - powiedziała Ingrid Klimke ze złotym medalem na szyi. Trzecie miejsce indywidualnie zdobyła Brytyjka Nicola Wilson i Bulana (35,50 pkt.), a drużynowo Szwecja (148,4 pkt.).

DSC06655

Najwyżej sklasyfikowaną polską parą jest Mariusz Kleniuk i Winona. Po dwóch błędach i z 2 sekundowym przekroczeniem normy czasu, polski zawodnik zajął ostatecznie 26. miejsce (85,10 pkt.). - Jestem bardzo dumny z Winony. Poprawiliśmy ujeżdżenie, cross pokonaliśmy bez błędów na przeszkodach. Razem z trenerem zdecydowaliśmy o przejechaniu próby terenowej alternatywami, aby zrobić wynik dla teamu, stąd punkty za przekroczenie normy czasu. Z dzisiejszego parkuru jestem zadowolony pomimo dwóch zrzutek - powiedział najwyżej sklasyfikowany z polskich zawodników.

O dużym pechu może mówić polska drużyna, której najlepszy koń Banderas dosiadany przez Pawła Spisaka (11 msc. po fantastycznie przejechanym crossie) w niedzielę rano nie został zaakceptowany podczas przeglądu weterynaryjnego. Utrata Spisaka, który startował w polskiej drużynie i pomógł jej w osiągnięciu bardzo wysokiego szóstego miejsca po crossie, spowodowała, że w klasyfikacji końcowej liczone były rezultaty wszystkich trzech Polaków, którzy ukończyli Mistrzostwa. Ostatecznie polski team zajął 9 m-ce. (408,8 pkt.), wyprzedzając Białoruś, mającą aspiracje medalowe Francję, Danię i Norwegię.