41848474 2303057220004554 5336435949758840832 n

W Lanaken zakończyły się Mistrzostwa Świata Młodych Koni. Przedstawiamy najlepsze wierzchowce w kategoriach 5, 6 i 7-latków.

MŚMK Lanaken

11-konna rozgrywka finału koni 7-letnich (145 cm, LR) wyłoniła tegorocznego zwycięzcę, Solid Gold Z (OLDBG, Stakkato Gold x Calvin Z, hod. A. Sprehe, wł. Zangersheide Stoeterij NV), który startował pod Christianem Ahlmannem (GER).

- Jeśli spojrzeć na to, ile koni wystartowało w tej kategorii, to widać, że Mistrzostwa Świata rzeczywiście potwierdzają klasę danego wierzchowca. To prawda, że Solid Gold Z ma za sobą bardzo udany sezon, ale żeby wygrać imprezę takiej rangi, to trzeba naprawdę trafić z formą. Pierwszego dnia było 203 startujących, więc osiągnięciem było samo dostanie się do finału. Przed rozgrywką czułem, że Solid jest już trochę zmęczony, ale jego siła walki potwierdziła, że to koń, który nigdy nie zawodzi - powiedział Ahlmann, który poziom tego finału porównywał do Grand Prix na zawodach CSI2*.

Drugie miejsce zajął Willem Greve (NED) na jego własnym Grandorado TN (KWPN, Eldorado vd Zeshoek x Carolus II, hod. Mts. Rietberg & D.J. Verhoeven). Jedyną kobietą na podium tegorocznych MŚMK była Gudrun Patteet (BEL), która poprowadziła po brąz konia Sea Coast Crystal de L’eau (SCSL, Clapton x Capitol I, hod. Hof Ter Leeuwe, wł. Sea Coast Horses & Gudrun Patteet).

Wyniki 7-latków TUTAJ

Najliczniejszą grupą była kategoria 6-latków (273). Do rozgrywki dostało się 16 z 43 startujących w finale koni. Najlepszy okazał się Belgijski Mystic van’T Hoogeinde (BWP, Echo van T Spieveld x Darco, hod. Rony Thys, wł. Erik de Winter) pod Jeroenem de Winterem (BEL).

Drugie miejsce zajęła klacz Chilli (BRAND, Colestus x Colorit, hod. Eric Schoch, wł. Thomas Williams) pod Donaldem Whitakerem (GBR), a trzecie miejsce wałach Mano Negra van de Bucxtale (BWP, Mylord Carthago x Concorde, hod. Els Boterdale, wł. Ecurie Da Costa) pod Thiago Ribas da Costa (BRA).

Wyniki 6-latków TUTAJ

Kategorię 5-latków zdominowały irlandzkie konie pod irlandzkimi zawodnikami. Ogier Uppercourt Cappucino (ISH, Pacino x Obos Quality 004, hod. Paul Byrne, wł. HK Horses) pokonał 232 rywali i ostatecznie wygrał pod 22-letnim Richardem Howley'em.

Drugie miejsce zajął wałach CSF Sir George (ISH, Sir Shutterfly x Cavalier Royale,  hod. Shane Connolly, wł. Molly Tracy), którego dosiadał Darragh Ryan. Trzecie miejsce zajął HHS Vancouver (ISH, Indoctro x Don Juan de la Bouverie, hod. i wł. Marion Hughes) pod Mikey Penderem.