Logo tylkoskoki

meeting Aachen copia

Międzynarodowy Klub Jeźdźców Skoczków (IJRC) opublikował najnowsze wiadomości dotyczące proponowanych zmian w przepisach dotyczących zaproszeń i opłat, nowego przedstawiciela skoczków, opinii na temat minionych Mistrzostw Świata, a także propozycji ponownego wprowadzenia posiłków dla luzaków.

Nowym przedstawicielem skoczków został Irlandczyk, Cian O’Connor, który zastąpił Rodrigo Pessoę (BRA). 

Ważną kwestią jest sprzeciw klubu wobec zwiększeniu opłat za wpisowe na zawody jedno, dwu i trzygwiazdkowe. „550 euro + VAT + obornik + parking + prąd to ponad 800 euro za konia. Ta kwota nie jest odpowiednia dla juniorów, młodych jeźdźców, sportowców i właścicieli, którzy stanowią 70% uczestników tych wydarzeń”.  IJRC zwraca uwagę na fakt, że maksymalne opłaty wpisowe powinny być wymagane tylko przez wydarzenia, które zapewniają maksymalne nagrody pieniężne, bardzo dobrą infrastrukturę i warunki dla jeźdźców, luzaków i koni. „To niedopuszczalne, aby płacić maksymalną opłatę za zgłoszenie na zawody, na których są minimalne nagrody i złe warunki”.

Ciekawą kwestią jest też propozycja IJRC, by wprowadzić dwa posiłki dziennie i śniadania dla luzaków na CSI. (do 2016 roku posiłki i hotele dla zawodników obowiązywały w zawodach 4* i wyższych)

Międzynarodowy Klub Jeźdźców Skoczków w dalszym ciągu zajmuje się zmianami dotyczącymi systemu zaproszeń odnosząc się do zasady, że wszyscy sportowcy muszą być traktowani jednakowo. Najważniejszymi prawami, które według nich powinny być brane pod uwagę są: prawo do konkurowania i do sprawiedliwego i przejrzystego procesu selekcji. IJRC zapewnia, że w miarę możliwości, nowe zasady będą gwarantować dostęp do wszystkich zawodów według zasady merytokracji. IJRC zwraca uwagę również na regułę, która mówi, że zaproszonych jest „60% zawodników w porządku malejącym według rankingu Longines”. Ma ona dotyczyć tylko zawodników zgłoszonych na zawody, a nie wszystkich jeźdźców. Ma to zagwarantować dostęp do wydarzenia najlepszym zawodnikom, którzy się do niego zgłosili. W tygodniu testowym, w ramach którego odbywały się CSI4* w Poznaniu, ten system zupełnie się nie sprawdził. Zaproszenie otrzymywali zawodnicy, którzy w ogóle nie mieli zamiaru przyjeżdać (np. stacjonujący w Ameryce) i przez to zablokowane zostały miejsca dla innych chętnych.

Wyjątkiem nadal pozostają zawody CSIO i Pucharu Świata, ponieważ w nich sportowcy są wybierani przez narodowe federacje jeździeckie. 

W najnowszym newsletterze IJRC komentuje również Mistrzostwa Świata. „Podczas ostatnich Mistrzostw Świata w Tryon, konie i jeźdźcy pokazali najbardziej ekscytujące aspekty tego wyjątkowego sportu. Co do skoków, WEG rozpoczęło się od różnorodnych przeciwności losu - ulewy, upał, trwające w ośrodku prace budowlane i wiele trudności dla luzaków. Drugi tydzień był mniej chaotyczny i łatwiejszy dla uczestników, od pierwszego. Gospodarz toru Alan Wade wykonał świetną robotę podczas swojego pierwszego doświadczenia z Mistrzostwami Świata budując uczciwe parkury, respektowane przez konie. Doskonały sport pokazany przez konie i skoczków jak zawsze sprawił, że zapominamy o problemach i niedociągnięciach, które pojawiały się w poprzedzających tygodniach i dniach. Jednak trzy znakomite, finałowe rundy medalistów w skokach przez przeszkody zostaną z pewnością zapamiętane na długo”. 

Całe oświadczenie TUTAJ

Fot. IJRC


W tym tygodniu

  • CSI5* Wellington 
    26-31.03.2024
           
  • CSI3* Arezzo ITA
    26-31.03.2024
           

Ranking PZJ (29.02.2024)

1. Tomasz Miśkiewicz 2973
2. Adam Grzegorzewski 2879
3. Jarosław Skrzyczyński 2571
4. Dawid Kubiak 2234
5. Przemysław Konopacki 1553
6. Marek Wacławik 1442
7. Michał Kaźmierczak 1429
8. Marek Lewicki 1277
9. Andrzej Opłatek 1260
10. Mściwoj Kiecoń 1237
  CAŁY RANKING  

Polacy w rankingu FEI (29.02.2024)

186 Adam Grzegorzewski 1070
195 Tomasz Miśkiewicz 1030
203 Jarosław Skrzyczyński  1000