DSC05443 Kopiowanie

Jarosław Skrzyczyński na klaczy Chacclana wygrał zaliczany do grupy B LR konkurs Grand Prix na CSI4* w Samorinie. Dobrze w Opglabbeek spisał się Michał Kaźmierczak.

Samorin

Mistrz Polski, zawodni KJ Agro-Handel, nie miał dziś ułatwionego zadania. Wylosował pierwszy numer startowy. Parkur podstawowy pokonał bezbłędnie, a dalej okazało się, że przeszkody i techniczne zadania, ustawione przez włoskiego projektanta Piera Francesco Bazzocch, są bardzo trudne. Wiele par po błędach rezygnowało z dokończenia przejazdu. Z punktami karnymi z parkuru zjeżdżały takie gwiazdy jak: Marco Kutscher, Martin Fuchs, Henrik von Eckermann, Pius Schwizer czy Jereon Dubbeldam. Ostatecznie, do finałowego barażu awansowało 7 z 50 startujących par. Jechać z numerem pierwszym rozgrywkę też nie jest prosto. Skrzyczyński przyjął godną doświadczonego zawodnika strategię. Pojechał bezbłędnie, bez przesadnego ryzyka, ale na tyle szybko, żeby do tego ryzyka zmusić rywali. I rzeczywiście ci, którzy chcieli go wyprzedzić (utytułowani Wilm Vermeir i Max Kuner) popełnili błędy. Dominique Hendrickx (BEL) na Kannabis van de Bucxtale był o 15 setnych sekundy wolniejszy i zajął drugie miejsce. Jadąca jako ostania Katharina Offel (GER) na JK Horsetrucks Leasure Z od razu zadowoliła się miejscem trzecim.

Jarosław Skrzyczyński wygrywając dziś w Samorinie jest pierwszym Polakiem, który sięga po zwycięstwo w konkursie rankingowym grupy B FEI. Dziś zdobył 100 punktów, w piątek 60. To dla niego bardzo ważne, bo w jego przypadku (obecnie 61 miejsce w LR) o dalszym awansie w światowym rankingu decydują już tylko duże wygrane.
Dobrze z dzisiejszym trudnym parkurem poradził sobie też Krzysztof Ludwiczak na Norwindzie, który z jedną zrzutką zajął miejsce 16. Do tego zawodnik HEAA Turek był najlepszy z Polaków w Grand Prix CSI2*. Tu na klaczy Sandra Blue, po podwójnym zerowym przejeździe, zajął 9 miejsce. Wygrał Felix Hassmann na klaczy Carla. W porannym konkursie z jokerem (w ramach CSI4, LR grupy D) na punktowanych miejscach znaleźli się Maksymilian Wechta na Quinchelli (6) i Ludwiczak na Stalando (8).

Opglabbeek

Tu w Grand Prix CSI3* (155 cm, grupa D LR) dobrze spisał się Michał Kaźmierczak. Na Stakorado awansował do 10-konnej rozgrywki. W niej miał jeden błąd i zajął 7 miejsce. Wygrał Irlandczyk Darragh Kenny na koniu Carlson. Kaźmierczak był też 8 (na Que Pasa) w konkursie 145 cm (LR).