Logo tylkoskoki

devos sopot

Belgijska drużyna zwyciężyła w dzisiejszym konkursie Pucharu Narodów podczas zawodów CSIO5* w Sopocie.

 

Drużyny z Irlandii i Belgii zakończyły dwie emocjonujące rundy podstawowe z wynikiem czterech punktów karnych, co oznaczało rozgrywkę o zwycięstwo w konkursie. Zaraz za nimi uplasowała się Francja z wynikiem 8 punktów karnych.

Belgijska drużyna, broniąca zeszłorocznego tytułu, pokazała, że nie poddaje się bez walki, a wygrana podczas zawodów w Sopocie plasuje ich na drugim miejscu w klasyfikacji Europejskiej pierwszej dywizji, z tylko czterema kwalifikacjami pozostałymi przed finałowymi zmaganiami w Barcelonie.

Zachmurzone niebo i chłodny powiew morskiego wiatru nie zniechęciły kibiców w Sopocie do odwiedzenia Hipodromu, aby oglądać zmagania zawodników ze światowej czołówki.

Polski gospodarz toru - Szymon Tarant - zaprojektował klasyczny parkur z paroma podchwytliwymi zadaniami, w tym przeszkodą wodną. Norma czasu, wynosząca 75 sekund, sprawiła trudność niejednemu z zawodników, w tym reprezentantom Brazylii, Niemiec i Polski.

Po pierwszym nawrocie tabela prezentowała się następująco: na prowadzeniu była drużyna z Holandii, z wynikiem 0 punktów karnych. Ekipy z Irlandii, Francji i Belgii miały po cztery punkty karne. Dalej w klasyfikacji widniały w kolejności drużyny z Niemiec, Polski, Brazylii i Austrii.

patteet sopot

W drugim nawrocie publiczność sopockiego hipodromu miała okazję zobaczyć kolejne czyste przejazdy, których autorami byli Daniel Deusser z Niemiec, Oliver Robert z Francji, Gudrun Patteet z Belgii oraz Shane Sweetnam i Paul O’Shea z Irlandii. Po zerowym przejeździe Irlandczyka Petera Moloneya jasne było, że przy trzech bezbłędnych przejazdach tej ekipy ostatni z jej zawodników, Bertram Allen, nie musiał już startować. Po zrzutce na ostatniej przeszkodzie Alexisa Deroubaix, drużyna francuska zakończyła zmagania z wynikiem 8 punktów karnych, co zepchnęło ich na trzecie miejsce w klasyfikacji. Zawodnicy z Holandii zaliczyli przejazdy po cztery punkty karne, z końcowym wynikiem drużynowym w sumie 12 punktów karnych.

Pieter Devos, startujący jako ostatni z drużyny belgijskiej, pokonał parkur bezbłędnie, co oznaczało rozgrywkę między Belgią a Irlandią o zwycięstwo w konkursie Pucharu Narodów. W rozgrywce reprezentantem Irlandii był Paul O’Shea na koniu Skara Glen’s Machu Picchu. Swój przejazd zakończył z wynikiem 4 punktów karnych po zrzutce na pierwszej przeszkodzie. Ten wynik dał szansę na zwycięstwo drużynie z Belgii, reprezentowanej przez członka zeszłorocznej zwycięskiej ekipy - Pietera Devosa. Zawodnik na koniu Apart zaliczył bezbłędny przejazd, co dało drużynie z Belgii wygraną w konkursie.

Drugie miejsce należało do drużyny z Irlandii, trzecie do Francji, na miejscu czwartym zmagania ukończyła ekipa z Niemiec, dalej drużyny Holandii, Brazylii, Polski i Austrii.

Wyniki TUTAJ

W tym momencie w klasyfikacji europejskiej pierwszej dywizji pierwsze miejsce zajmuje Francja z wynikiem 260 punktów. Na drugim miejscu plasuje się Belgia- 190 punktów, a na trzecim Szwajcaria - 180 punktów. Zaraz za nimi są Irlandia, Niemcy i Wielka Brytania. 

Ranking TUTAJ

Trochę poniżej, rozbudzonych dobrymi wynikami w Drammen i Uggerhalne, oczekiwań kibiców wypadli polscy zawodnicy, którzy w tym doborowym towarzystwie zajęli 7 miejsce. Najrówniej pojechał Andrzej Opłatek, który na Stakkatanie miał wynik 4/4, pozostała trójka miała jeden dobry, a drugi gorszy przejazd (Krzysztof Ludwiczak i Nordwind 8/1, Jan Bobik i Chacco Amicor 0/16, Wojciech Wojcianiec i Naccord Melloni (4/8). Te dobre przejazdy dają nadzieję na skuteczny występ za 2 tygodnie w Moskwie podczas kwalifikacji olimpijskich.

Fot. Asia Bręklewicz


W tym tygodniu

 • HZO Leszno POL
  15-17.11.2019
         
 • CSI5*-W Stuttgart GER
  13-17.11.2019
         
 • CSI2* Kronenberg NED
  14-16.11.2019
         

Ranking PZJ (31.10.2019)

1. Jarosław Skrzyczyński 3637
2. Wojciech Wojcianiec 3391
3. Krzysztof Ludwiczak 2853
4. Andrzej Opłatek  2704
5. Jan Bobik 2026
6. Maksymilian Wechta 1868
7. Grzegorz Kubiak 1652
8. Michał Kaźmierczak 1364
9. Kamil Grzelczyk 1307
10. Adam Grzegorzewski 1249
  CAŁY RANKING  

Polacy w rankingu FEI (31.10.2019)

131 Jarosław Skrzyczyński 1235
131 Wojciech Wojcianiec 1235
171 Andrzej Opłatek 1090
189 Krzysztof Ludwiczak 1005