Logo tylkoskoki

028

Podsumowanie startów kadrowych, nowe umowy z właścicielami koni i zmiany w przepisach to główne tematy konferencji skoków przez przeszkody która dziś odbyła się w Lesznie. Przedstawiamy jej krótkie podsumowanie.

 

W konferencji wzięli udział: członkowie komisji skoków, cały zarząd PZJ, przewodniczący kolegium sędziów, kilku kadrowych zawodników (Jan Bobik, Krzysztof Ludwiczak i Wojciech Wojcianiec) oraz kilkanaścioro innych reprezentantów środowiska skokowego: organizatorów zawodów, trenerów, prezesów klubów i właścicieli koni. Frekwencja w porównaniu do zeszłorocznej była naprawdę dobra.

Z pewnością najbardziej oczekiwanym punktem programu było „Podsumowanie Kadry Narodowej Seniorów  za 2019 r.” To w dość mocno skrócony sposób przedstawił odpowiedzialny za sport w Zarządzie Bogdan Kuchejda. Odniósł się do czterech celów. Start w finale Pucharu Świata w pełni udany – 12 miejsce Jarosława Skrzyczyńskiego. Cykl Pucharu Narodów – tu bardzo obiecujący początek (drugie miejsca w CSIO w Norwegii i Danii) dobry występ w finale II Dywizji w Atenach, ale niestety 3 miejsce nie przyniosło realizacji celu w postaci awansu do światowego finału w Barcelonie. Mistrzostwa Europy seniorów - ten cel nie został zrealizowany ze względu na brak chętnych do startu. Kwalifikacja olimpijska – w Moskwie  zabrakło jednego punktu. Jak stwierdził pan Kuchejda „z różnych przyczyn, organizacja nie wypaliła” (pojechało tylko trzech zawodników - przyp. red). Kwalifikacja indywidualna - w tym celu zorganizowano specjalny wyjazd na zawody Morocco Tour. Start był ciężki i niestety nie wszystko nie wyszło jak potrzeba. „Plany są do końca roku, daj Boże, żeby się udało.” – zakończył Kuchejda.

Oczywiście to podsumowanie wywołało dyskusję na temat niedopełnienia wymogów weterynaryjnych przed wyjazdem do Moskwy. Pan prezes Jan Sołtysiak potwierdził, że zabrakło wymaganej kwarantanny i nawet gdyby Polacy wygrali w Moskwie, Izrael mógł złożyć protest. Według prezesa większość winy niedopełnienia formalności jest po stronie trenera-menedżera kadry, który był godziwie wynagradzany i w ramach swoich obowiązków powinien wszystkiego dopilnować.

Sprawozdanie trenera Kadry Młodzieżowej i Juniorów za rok 2019 przedstawił trener Zbigniew Kaczorowski. Wymienił najważniejsze wyniki, podkreślając bardzo dobrą postawę juniorów, którzy zajęli drugie miejsce w Pucharze Narodów w Lampertshausen, 10 miejsce w mistrzostwach Europy i 4 w finale Pucharu Narodów w Opglabbeek. Najwięcej dobrych przejazdów w konkursach drużynowych zaprezentowała Wiktoria Bedyńska, która niestety miała chwilowy spadek formy tuż przed mistrzostwami Europy, stąd nie została wystawiona do czwórki walczącej w konkursie drużynowym podczas tej imprezy. Trener stwierdził, że przygotowanie do mistrzostw Europy poprzez starty w młodzieżowych CSIO jest schematem sprawdzonym i będzie powtórzone w 2020 roku. Niestety wyjazd na przyszłoroczne ME będzie bardzo trudny, bo FEI zlokalizowała je w oddalonej o 3 500 kilometrów od Polski Vilamourze w Portugalii.

Kolejnym ważnym tematem był „Nowy projekt umów z Członkami Kadry Narodowej, Finansowanie MS i T.” Tu prezes Sołtysiak rozpoczął stwierdzeniem: „Umowy cudów nie wniosły, nie jestem zwolennikiem sztywnych rozwiązań”. W nowych umowach kluczowym aspektem ma być jasno sformułowany plan startowy, któremu zawodnicy mają się podporządkować. Zarząd zamierza też wprowadzić wyrywkowe kontrole weterynaryjne mające weryfikować przesyłane do PZJ zaświadczenia o niezdolności konia do startu kadrowego. Bardzo ważnym punktem umowy ma być kadrowy ubiór zawodników. Przy okazji prezes zapowiedział też zwiększone finansowanie z Ministerstwa na przyszły sezon.

Adam Galuba i Stanisław Helak przedstawili zmiany w regulaminie i przepisach skoków przez przeszkody, jakie mają wejść w 2020 roku. Do tego tematu wrócimy po oficjalnej publikacji tych dokumentów.

Fot. Asia Bręklewicz


W tym tygodniu

  • ZO Jeżów POL
    26-28.04.2024
           
  • ZO Leśna Wola POL
    26-28.04.2024
           
  • 4Foulee Zielona Góra POL
    25-28.04.2024
           
  • CSI5* Fontainebleau FRA
    24-28.04.2024
           
  • Młodzieżowe CSIO Zduchovice CZE
    25-28.04.2024
           

Ranking PZJ (31.03.2024)

1. Adam Grzegorzewski 3015
2. Tomasz Miśkiewicz 2858
3. Jarosław Skrzyczyński 2309
4. Dawid Kubiak 2199
5. Przemysław Konopacki 1624
6. Michał Kaźmierczak 1552
7. Marek Wacławik 1382
8. Marek Lewicki 1240
9. Mściwoj Kiecoń 1228
10. Michał Tyszko 1203
  CAŁY RANKING  

Polacy w rankingu FEI (31.03.2024)

171 Adam Grzegorzewski 1070
214 Jarosław Skrzyczyński  1030
220 Tomasz Miśkiewicz 1000