Logo tylkoskoki

179

Celem ochrony dobrobytu koni i zmniejszenia ryzyka kontaminacji, IJRC proponuje regulacje które poprawią bezpieczeństwo obszarów stajennych na zawodach.

Jednym z najważniejszych zagadnień dotykających skoki przez przeszkody, nad którymi dyskutowano podczas zebrania Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej oraz zebrania Międzynarodowego Klubu Jeźdźców Skokowych (IJRC), jest bezpieczeństwo, a w szczególności potrzeba zwiększenia bezpieczeństwa i kontroli w stajniach podczas zawodów. Wymagane są rygorystyczne i ukierunkowane regulacje.

Wszyscy jeźdźcy podczas zawodów martwią się o to, że ich dobry wynik zostanie podważony przez pozytywną próbę dopingową, która po długiej i żmudnej procedurze może okazać się rezultatem skażenia. To niestety plaga która dotyka wielu zawodników, niemożliwa do powstrzymania z racji na jej nieprzewidywalność i ilość czynników od których zależy.

IJRC wnosi o niezwłoczną interwencję FEI odnośnie dwóch kluczowych punktów bezpieczeństwa stajni:

  • Dobrobyt koni – konie muszą mieć zapewnione miejsce do spokojnego odpoczynku, bez nieustannych zakłóceń i zamieszania, które powodują ludzie, hałasy lub inne czynniki
  • Kontaminacja – nadmierna liczba przypadków skażenia (źródło FEI: 41 przypadków w ciągu 2 lat) stawia jeźdźców przed ryzykiem zawieszenia z druzgocącymi konsekwencjami. Dodatkowo parametry testów antydopingowych stają się nadmiernie surowe

Artykuły 10.4 e 10.5.2 przepisów antydopingowych mówią, że „Osoba odpowiedzialna i/lub członek ekipy muszą wskazać, w jaki sposób substancja zakazana dostała się do organizmu zwierzęcia, aby wycofany został okres zawieszenia oraz inne sankcje.”

Jednak bardzo trudne, jeżeli nie niemożliwe jest mieć zupełną kontrolę nad tym, co przyjmuje koń lub z czym wchodzi w kontakt. Lista substancji zakazanych jest bardzo długa. Wobec tego koniecznym jest usprawnienie kwestii bezpieczeństwa i kontroli w stajniach, z nadzorami przed i w trakcie wydarzenia, aby uniknąć możliwości zaniedbania, nieostrożności, czynności ze stron osób trzecich lub błędów, przez które poszkodowane mogą być konie.

IJRC wierzy że sprawą niezwykle ważną i niezbędną jest dodanie następujących obostrzeń do przepisów FEI o skokach przez przeszkody:

  • Certyfikacja dezynfekcji stajni (gdy te same boksy używane są przez inne konie podczas różnych zawodów)
  • Stajnie muszą być zamknięte przed przyjazdem konia, zgodnie z poprawnymi procedurami (nie plastikową taśmą zaciskową, ale łańcuchem)
  • Słoma musi być szczelnie zapakowana (z dołączonym certyfikatem gwarantującym brak substancji zakazanych)
  • Siano i inne pożywienie sprzedawane przez organizatora musi posiadać certyfikat gwarantujący brak substancji zakazanych i zakładający odpowiedzialność organizatora w razie kontaminacji
  • Liczba osób akredytowanych do wchodzenia do stajni musi zostać zmniejszona
  • Nieautoryzowane wizyty w stajniach muszą zostać zakazane
  • Zakaz wstępu psów na obszary stajenne
  • Na wejściu do stajni muszą odbywać się kontrole ochrony
  • Wszystkie wysokie rangą zawody muszą mieć obowiązkowy monitoring wizyjny

Intencją IJRC jest współpraca ze wszystkimi zaangażowanymi w celu ulepszenia naszego sportu. Jednak pierwszeństwo ma przede wszystkim bezpieczeństwo i dobro koni.

Jeżeli wszystkie środki wymienione poniżej nie zostaną wprowadzone, IJRC wierzy że nie można odczekiwać od zawodników pełnej odpowiedzialności w przypadkach kontaminacji, jak mówią obecnie przepisy FEI. Jeżeli jeździec naruszy przepisy, celowo lub nieumyślnie, powinien zostać ukarany zawieszeniem lub żółtą kartką.

IJRC wierzy jednak, że nie tylko zawodnik, ale wszyscy odpowiedzialni za kontrowersyjne zdarzenie powinni zostać poddani sankcjom.

 

Naszym zdaniem przedstawione postulaty mają sens, ale idą chyba trochę za daleko. W znacznym stopniu mogą one zwiększyć koszty organizacji zawodów, do tego w niektórych aspektach wydają się wręcz niemożliwe do spełnienia.

Cały artykuł TUTAJ

 

Źródło: ijrc.org

Fot. Asia Bręklewicz


W tym tygodniu

  • ZO Jeżów POL
    26-28.04.2024
           
  • ZO Leśna Wola POL
    26-28.04.2024
           
  • 4Foulee Zielona Góra POL
    25-28.04.2024
           
  • CSI5* Fontainebleau FRA
    24-28.04.2024
           
  • Młodzieżowe CSIO Zduchovice CZE
    25-28.04.2024
           

Ranking PZJ (31.03.2024)

1. Adam Grzegorzewski 3015
2. Tomasz Miśkiewicz 2858
3. Jarosław Skrzyczyński 2309
4. Dawid Kubiak 2199
5. Przemysław Konopacki 1624
6. Michał Kaźmierczak 1552
7. Marek Wacławik 1382
8. Marek Lewicki 1240
9. Mściwoj Kiecoń 1228
10. Michał Tyszko 1203
  CAŁY RANKING  

Polacy w rankingu FEI (31.03.2024)

171 Adam Grzegorzewski 1070
214 Jarosław Skrzyczyński  1030
220 Tomasz Miśkiewicz 1000