Logo tylkoskoki

202142000009816791 zc v7 1631485661091 smm21an 6463

W prestiżowych zmaganiach zaliczanych do Rolex Grand Slam w Spruce Meadows triumfował Szwajcar Steve Guerdat. Dobre wyniki w niedzielę odnotowywali reprezentanci Polski za granicą.

CSIO5* Spruce Meadows

W najważniejszym konkursie tych pięciogwiazdkowych zawodów, zaliczanym do Rolex Grand Slam, z pulą nagród aż 2 500 000 dolarów, wystartowało 28 par. Parkur zaprojektowany przez gospodarza toru Leopoldo Palacios, składał się z 14 przeszkód na wysokości do aż 170 cm. Do drugiego nawrotu zakwalifikowało się 12 z nich. Jedynym zawodnikiem, któremu udało się pokonać oba parkury bez punktów karnych był reprezentant Steve Guerdat, dosiadający konia Venard de Cerisy. Szwajcar jest jedynym jeźdźcem, który startował w każdej imprezie zaliczanej do Rolex Grand Slam.

„Marzyłem o zwycięstwie w takim konkursie, odkąd byłem dzieckiem. Tak długo jak pamiętam, Calgary i Aachen to były zawody, w których chciałem triumfować. Miałem szczęście wygrywać parę razy w Genewie, ale brakowało mi Aachen i Calgary. Nie spocznę, dopóki tam nie wygram. Dziś udało się tutaj, a już niedługo spróbuję w Aachen. To jest właśnie to, co napędza nas, jeźdźców. Venard to bardzo silny i odważny koń. Ma dużo energii w skoku. Nie ma może najlepszej techniki, ale z uwagi na jego siłę i chęci przez te lata mieliśmy okazję dobrze się porozumieć. To bardzo wrażliwy koń, trochę nieśmiały, ale kiedy widzi przeszkodę, po prostu chce ją przeskoczyć.” – mówił Guerdat.  

Na kolejnych miejscach uplasowali się reprezentanci USA, którzy mieli po jednym błędzie w pierwszym nawrocie – drugi był Kent Farrington na Gazelle, a trzeci McLain Ward na koniu Hellehof.

Wyniki TUTAJ.  

Podczas zawodów rozegrano też konkurs o Puchar Narodów. Wystartowało w nim pięć ekip, ale gospodarze mieli okazję wystawić aż dwie. Ostatecznie po zwycięstwo sięgnęła jedna z kanadyjskich drużyn w składzie: Erynn Ballard na Jack Van’t Kattenheye, Amy Millar i Truman, Tiffany Foster i Northern Light oraz Eric Lamaze na Fine Lady 5, z łącznym wynikiem 8 punktów karnych. Na drugiej pozycji z 15 punktami uplasowała się ekipa z USA: Bliss Heers na Antidote de Mars, Natalie Dean na Chance Ste Hermelle, McLain Ward na HH Azur oraz Alex Granato na Carlchen W. Top 3 zamknęła druga drużyna Kanady: Samantha Buirs-Darvill na Baton Rouge, Mario Deslauriers i Uris de la Roque, Ben Asseli i The Freshman oraz Brian Morton i Cadillac (16 punkatów karnych).

„To prosta formuła – dobrzy jeźdźcy, dobre konie i dobrzy ludzie” – mówił szef ekipy Mark Laskin – „Puchary Narodów są trudne. To musi być Twój dzień, ale też trzeba liczyć na to, że inni będą mieć błędy. Wierzyłem w naszą drużynę, ale nigdy nie wiadomo, co się wydarzy. Tak wiele rzeczy musi „zadziałać”. Czuliśmy, że możemy wystawić dwie mocne ekipy, więc skorzystaliśmy z tej okazji. Trudno jest dostać zaproszenie na CSIO, nawet na poziomie trzech gwiazdek. Pokazaliśmy się z dobrej strony, bo nasza druga ekipa miała jedną zrzutkę do drugiego miejsca.”  

 

Polacy za granicą

Andrzej Opłatek zakwalifikował się do rozgrywki konkursu 150 cm, zaliczanego do LR podczas CSI5* w Rzymie. W finałowym barażu na koniu Conthinder odnotował jeden błąd i ostatecznie para zajęła miejsce óśme. Triumfował Szwed Henrik von Eckermann na klaczy Glamour Girl. W innej klasie LR - 145 cm, reprezentant Polski był bezbłędny na koniu Stakkatan, gdzie uplasował się na miejscu piątym. Tu najlepszy był Piergiorgio Bucci z Włoch na wałachu Cochello. 

Wyniki TUTAJ

Po raz kolejny dobrą formę zaprezentowała juniorka Eliza Zawadzka, która w Gorla Minore wygrała wczoraj konkurs 130 cm, dosiadając konia Quaido. Ta para jako jedyna pokonała obie fazy bez punktów karnych. 

Wyniki TUTAJ

 

Fot. Rolex Grand Slam / Ashley Neuhof


W tym tygodniu

  • CSIO CH J YR Peelbergen NED
    22 - 26.09.2021
           

Ranking PZJ (31.05.2021)

1. Jarosław Skrzyczyński 4099
2. Wojciech Wojcianiec 4068
3. Andrzej Opłatek  3947
4. Krzysztof Ludwiczak 3348
5. Maksymilian Wechta 2831
6. Jan Bobik 1930
7. Kamil Grzelczyk 1804
8. Michał Kaźmierczak 1616
9. Grzegorz Kubiak 1548
10. Dawid Kubiak 1528
  CAŁY RANKING  

Polacy w rankingu FEI (31.08.2021)

113 Andrzej Opłatek  1183
132 Jarosław Skrzyczyński 1073
238 Wojciech Wojcianiec 700