Logo tylkoskoki

KBO 2919 6latki M Lewicki i Chacco Nann

Po wielu latach rozgrywania Mistrzostw Polski Młodych Koni w tym roku organizatorzy zdecydowali się na połączenie rywalizacji koni polskiej hodowli z tymi wyhodowami za granicą.

W tej bezpośredniej konfrontacji, która odbyla się w dniach 19-21 sierpnia w Drzonkowie, we wszystkich kategoriach górą były wierzchowce z importu. Jednak polscy hodowcy nie mają się czego wstydzić. W każdej grupie wiekowej rodzime konie zajmowały miejsce na podium. Doskonale radziły sobie też konie urodzone u polskich hodowców, a zarejestrowane w obcych związkach hodowlanych.

4-latki

Tu najlepszy okazał się wyhodowany w Niemczech holsztyński Can Ya Mecan (Cor de la Bryere/Cassini i). Dobrze zaprezentował go Łukasz Appel. Na drugim miejscu znalazł się holenderski Neymar de Rave (Nabab de Reve/Lewisto), ktorego jeździ współpracujący z Łukaszem Appelem Krzysztof Okła. Najlepszym polskim koniem (na miejscu trzecim) był Wars (Spartacus/Warrant) wyhodowany w Stadninie Nad Wigrami, a dosiadanych przez Jakuba Jareckiego. W pierwszej dziesiątce były tylko dwa polskie konie, ale z 8 zapisanych do zachodnich związków jeden urodził się w Polsce – sklasyfikowana na miejscu czwartym wyhodowana przez firmę Horizontal (SK Ciekocinko) Daytona 500 (La tot De Semily/Quintender) - na zdjęciu pod Anetą Wysocką.

KBO 3446 4L Aneta Wysocka i Daytona 500

Wyniki TUTAJ

5-latki

Tu Łukasz Appel do zwycięstwa poprowadził kolejnego holsztyna (ale wyhodowanego w Holandii) Zirocco Air (Zirocco Blue/Con Air). Drugie miejsce zajęła klacz z polskiej Stadniny Koni Bielin -  Diamantia – dosiadana przez właścicielkę Łucję Majkę. Koń zapisany jest do księgi Holsztyńskiej. Trzecie miejsce przypadło dla konia polskiego – Cristiano (Falbruz/Carloz DZ). Wyhodowała go Leokadia Drozdowska, ale jak pisze na swoim FB jego jeździec Grzegorz Psiuk – myśl hodowalna należała do niego. Wynik w rywalizacji w pierwszej dziesiątce były identyczny jak w 4-latkach: 8 do 2 dla zagranicznych z jednym dodatkowym wskazaniem na polską stadninę koni.

KBO 3825 5L L Majka i Diamantina

 

Wyniki TUTAJ

6-latki

Wygrał oldenburski Chacco Nann (Chaco Blue/Kannan) dosiadany przez Marka Lewickiego (zdjęcie na górze). Na tego koni zawracaliśmy już uwagę w naszych postach podczas sezonu halowego. Konia z Niemiec do Polski sprowadziła firma Agro-Sad. Chaco Nann jest własnością zawodnika i wiemy już, że będzie użytkowany nie tylko w sporcie ale i w hodowli. W tej kategorii bardzo dobrze wypadły konie zarejestrowane jako Polski Koń Szlachetny Półkrwi. Wynik w pierwszej dziesiątce w naszej rwalizacji zagraniczne do polskich to 5 do 5, ale aż dwa miejsca na podium dają wskazanie na polskich hodowców. Drugie miejsce zajęła dosiadana przez Łukasza Troszczyńskiego (na zdjęciu) Columbia (Ultimo/Coriano z) – to kolejny sukces SK Nad Wigrami. Trzecia lokata przypadła ogierowi Brodway, którego do jazdy hodowcy i właściciele Urszula i Jan Zawiślok powierzyli Aleksandrze Kośnik. Do tego jeszcze na czwartym miejscu (też z zerowym wynikiem do końca) znalazła się wyhodowana przez Sławomira Obarczewskiego Hajada (Cantanis/Czuwaj). Jej jeźdźcem jest Tomasz Miśkiewicz.

KBO 4632 6l L Troszczynski i Columbia

Wyniki TUTAJ

7-latki

Czwarta kategoria i trzecia wygrana konia holsztyńskiego. Tym razem okazał się nim Numer One (Numero Uno/Corofino) dosiadany przez Małgorzatę Koszucką (na zdjęciu) z KJ Wechta. Tu po raz kolejny miejsce na podium wywalczyły SK i Klub Sportowy Nad Wigrami, bo na trzecim miejscu uplasowała się Catlin (Ulisses/Capucino) pod Łukaszem Troszczyńskim. Ponieważ w całej kategorii startowało tylko 9 koni to jako czołówkę rozważamy tu pierwszych 6 miejsc – wszystkie te konie miały wynik łączny nie gorszy niż 4 punkty). W klasyfikacji 4 do 2 dla zagranicznych. Jeden z „obcych” urodził się w Polsce.

KBO 4843 7latki M Koszucka i Number One 28

Wyniki TUTAJ

Grand Prix ogierów

Kolejne zwycięstwo dla konia holsztyńskiego i KJ Wechta, która to stajnia bardzo dobre konie tej rasy sprowadza do polski już od kilkunastu lat. Małgorzata Koszucka tym razem dosiadała ogiera Alvaro (Ahorn Z/Cagliostro). Najlepszym polskim koniem był Farmer z Nowielic dosiadany przez Jana Bobika (na zdjęciu). Rywalizację ukończyło tylko 7 koni. W pierwszej szóstce znalazły się dwa polskie wierzchowce.

KBO 5308 GP ogierow J Bobik i Farmer

Wyniki TUTAJ

Foto: Katarzyna Boryna


W tym tygodniu

  • CSI5* Wellington 
    26-31.03.2024
           
  • CSI3* Arezzo ITA
    26-31.03.2024
           

Ranking PZJ (29.02.2024)

1. Tomasz Miśkiewicz 2973
2. Adam Grzegorzewski 2879
3. Jarosław Skrzyczyński 2571
4. Dawid Kubiak 2234
5. Przemysław Konopacki 1553
6. Marek Wacławik 1442
7. Michał Kaźmierczak 1429
8. Marek Lewicki 1277
9. Andrzej Opłatek 1260
10. Mściwoj Kiecoń 1237
  CAŁY RANKING  

Polacy w rankingu FEI (29.02.2024)

186 Adam Grzegorzewski 1070
195 Tomasz Miśkiewicz 1030
203 Jarosław Skrzyczyński  1000