amerykaniedublinAmerykanie w świetnej formie przed WEG. Niemcy ostatni i pierwsi. Już tylko jedna niewiadoma w awansach do finału FNC. Sporo Polskich debiutów w konkursach LR. V-ce Mistrz Świata na razie najlepszy w Ciekocinku. Podsumowanie bogatego w jeździeckie wydarzenia piątku.

CSIO Dublin
Wielkich emocji dostarczył Puchar Narodów w Dublinie. Już w pierwszym nawrocie dramat przeżyli Niemcy, po tym jak ich niekwestionowany lider (a v-ce lider LR) Ludger Beerbaum, dosiadający jednego ze swoich podstawowych koni – Chamana - został wyeliminowany. Ostatecznie przed drugim nawrotem, z wynikiem 0 punktów karnych, prowadzili Brytyjczycy z Holendrami. W drugiej odsłonie klasą dla siebie byli Amerykanie. Po bezbłędnych przejazdach Charlie Jayne, Jessica Springsteen i Katie Dinan, Beezie Madden nie musiała już wyjeżdżać na parkur. Jednak nie oznaczało to jeszcze zwycięstwa. Jadący jako ostatni z Brytyjczyków lider Longines Rankings Scott Brash na Hello Sanctos zerowym przejazdem mógł zagwarantować swojej drużynie udział w rozrywce. Jedna zrzutka spowodowała, że Wielka Brytania zajęła 2 miejsce (a pierwsze w FNS), co zagwarantowało im awans do finału w Barcelonie. Na trzecim miejscu znalazły się drużyny: Ukrainy, Francji i Szwecji.
CSIO w Dublinie mają 141 letnią tradycję, a Amerykanie wygrali tu dopiero po raz czwarty.
Tutaj zawsze jest jak w thrillerze – Dublin jest szczególnym miejscem dla jeździectwa. Mamy zawsze zaszczyt startować tutaj na tym fantastycznym show. Mam bardzo dobry zespół przed zbliżającymi się Mistrzostwami Świata. Mamy 10 zawodników z naszej listy kandydatów i wszyscy byli testowani w ostatnich 7 dniach w Hickstead, Gojon i Dublinie. W Anglii i Irlandii startowała tylko Beezie – powiedział szef ekipy USA Robert Ridland. Na pytanie czy ktoś z zespołu który wygrał w Dublinie pojedzie do Normandii odpowiedział – dowiecie się tego w środę.
Końcowy układ tabeli do finału w Barcelonie daje awans zespołom: Francji, Holandii, Niemiec (mimo, że w Dublinie zajęli ostanie miejsce), Szwecji, Belgii, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii. Poza siódemką znaleźli się Szwajcarzy, Irlandczycy i zespól Ukraiński, który opuści też w przyszłym roku I dywizję.
Wyniki Pucharu Narodów w Dublinie TUTAJ
Klasyfikacja I Dywizji TUTAJ

Podsumowanie FEI TV
{youtube}6iIakt0yrZk?list=PLfqDYhc2wjP7pPTeCae0OqBF-kLAksCYt{/youtube}

CSIO Bratysława
W Pucharze Narodów w Bratysławie wystartowało aż 13 ekip. Górą były te spoza II dywizji. Wygrali Niemcy w składzie: Jörg Oppermann, Thomas Kleis, Lawrence Greene i Heiko Schmidt przed Szwajcarią i Kanadą. Najlepiej z naszej ligi pojechali Słowacy, którzy zajęli 5 miejsce i zgarnęli 100 punktów do rozgrywek FNC. Przed ostatnimi zawodami w Arezzo w walce o awans do finału Furusiyya pozostają już tylko Włosi i Duńczycy. Wcześniej start w Barcelonie zapewniła sobie już Norwegia. Polska z dorobkiem 230 punktów zajmuje 6 miejsce. Praktycznie nie ma szans na awans (tylko jednoczesny bardzo słaby występ Włoch i Danii przy wygranej Polaków w Arezzo mógłby spowodować, że znajdziemy się na 2 premiowanym wyjazdem na finał miejscu), ale może zająć w tabeli trzecie miejsce, a na pewno czwarte (nie będą już punktować wyprzedzające nas drużyny Słowacji i Austrii). I dla tego prestiżowego trzeciego miejsca oraz dla zbierania doświadczenia warto, aby Polacy pojechali w drugiej połowie września do Arezzo. Będzie to po Mistrzostwach Świata i zapewne koordynator polskiej kadry powoła tam zawodników, którzy nie wystartują w Normandii.
Wyniki Pucharu Narodów - TUTAJ
Klasyfikacja II Dywizji - TUTAJ
W Bratysławie indywidualnie startuje Michał Kaźmierczak. Przed nim dwa konkursy zaliczane do LR, w tym Grand Prix, w którym nasz kadrowicz powalczy też o punkty do LEC Pucharu Świata.

CSI Ciekocinko
Pierwszy z konkursów dużej rundy (140 cm) na Baltica Tour wygrał v-ce Mistrz Świata Abdullah Al Sharbatly na Coriander Van’t Vennehof. Miłą niespodzianką było drugie miejsce 19-latka z KJ Sokół Damasławek Szymona Tęczy na Lukrecji. Dziś do konkursu zaliczanego do LR zapisanych zostało 67 par, z tego aż 33 polskie. Dla wielu koni będzie to debiut w LR. Początek o godzinie 13.00.

CSI Wiener Neustadt
Podczas CSI2* w Lake Arena we wczorajszym konkursie zaliczanym do LR wystartował Maksymilian Wechta na Cassilio. Dla tego 8-letniego ogiera był to debiut w klasie rankingu FEI, stąd wynik 8 punktów karnych można przyjąć jako dobry prognostyk przed kolejnymi, jeszcze większymi wyzwaniami. Wygrał Andreas Brenner na Showmanie.