W Ciekocinku wygrywa Kanadyjka, Ludwiczak trzeci i zarazem pierwszy w JGPWPTS. Lewicki z jednym błędem w parkurze, na którym wygrali Mistrzostwie Olimpijscy. Kaźmierczak czwarty w LEC Pucharu Świata. W Dublinie triumfuje 19-latek. Podsumowanie ciekawej jeździeckiej niedzieli.
Ciekocinko - dobrze Polacy
Do rozgrywki Grand Prix CSI2* w Ciekocinku awansowały aż 22 pary, stąd sam finałowy baraż był bardzo emocjonujący. Holenderski gospodarz toru ustawił w nim bardzo krętą trasę. Zawodnicy, marząc o zwycięstwie, musieli ryzykować krótkie najazdy. Stąd błędów było sporo, a jeźdźcy trzymali kibiców w napięciu do ostatniego skoku. Bo właśnie najazd na ostatni duży okser wymagał największego ryzyka. Wygrała reprezentantka Kanady Tatiana Dzavik na Delphine DH. Amazonka ta dwa tygodnie temu triumfowała w Grand Prix podobnej rangi w holenderskim Zuidwolde. Drugi był doskonale znany polskiej publiczności Niemiec Mike Patrick Leichle, a trzeci Krzysztof Ludwiczak na ogierze Zoweja. Piąte miejsce zajął Michał Ziębicki na powracającym do formy sprzed dwóch lat (brąz na MP w Lesznie) koniu Heartbreaker 5. Polacy dziś spisali się bardzo dobrze bowiem w rozgrywce mieliśmy aż 10 naszych reprezentantów, a obok doświadczonych zawodników jak Ludwiczak, Morsztyn czy Kierznowski wystąpili w niej młodzi: Zuzanna Gowin (6 miejsce), Andrzej Opłatek, Szymon Tęcza i Wojciech Dahlke.
Dla Polaków konkurs ten był 4 etapem Jeździeckiego Grand Prix Wolnej Polski Totalizatora Sportowego (dzisiejsza pierwsza trójka na zdjęciu obok). W tabeli na prowadzeniu umocnił się Piotr Morsztyn, który był dziś w rozgrywce, ale myśląc o zbliżających się mistrzostwach świata i wiedząc o potknięciach największych rywali w I nawrocie, nie forsował tempa. Po zwycięstwie w ciekocińskim etapie na drugie miejsce awansował Krzysztof Ludwiczak.
Dzisiejszy konkurs rozegrano na nieco innych zasadach niż te, które wytycza regulamin rozgrywek JGPWP. Zamiast konkursu dwunawrotowego mieliśmy klasyczny konkurs z rozgrywką. Jak powiedział nam v-ce prezes PZJ Rafał Wawrzyniak, było to następstwem przeoczenia przy pisaniu i zatwierdzaniu propozycji. A że zawody podlegały regułom FEI (zmiany w propozycjach można dokonywać najpóźniej dwa tygodnie przed imprezą), tego błędu nie dało się poprawić.
Finał rozgrywek odbędzie się za tydzień już zgodnie z regulaminem. W nim wiele się jeszcze może wydarzyć, bo: po pierwsze punkty mnożone będą przez dwa, a po drugie parkur na pewno będzie trudniejszy. Dziś bezbłędnych przejazdów było sporo, ale kolejne konkursy Baltica Tour mają wyższą rangę, wyższą pulę nagród, a do tego dla polskiej kadry mają być ostatnim testem przed mistrzostwami świata. Doświadczony projektant torów, jakim jest Louis Konickx, choć ograniczać go będzie podana w propozycjach wysokość przeszkód (150 cm), na pewno będzie wiedział co w takiej sytuacji zrobić.
Wyniki GP - TUTAJ
Rankig JGPWPTS - TUTAJ
Nasi za granicą
Dobrze, ale bez spektakularnych wyników jeździli dzisiaj nasi zawodnicy na zagranicznych CSI i CSIO. W Münster na CSI4* Marek Lewicki i Abigej nie mieli respektu ani przed trudną areną, ani przed wymagającym parkurem (14 przeszkód/16 skoków o wysokości do 160 cm), ani przed utytułowanymi rywalami. W dobrym stylu ukończyli konkurs z jednym błędem (25 miejsce). Wygrał złoty medalista IO w Londynie Steve Guerdat (SUI) na swoim olimpijskim koniu Nino des Buissonnets. Wyniki - TUTAJ.
Michał Kaźmierczak w Grand Prix Bratysławy miał jedną zrzutkę i zajął 21 miejsce. Wygrał Louis Bouhana z Francji na Qlandestin Sas. W konkursie dominowali zawodnicy z Zachodu, stąd Polak znalazł się na 4 pozycji w klasyfikacji Pucharu Świata. To daje mu 13 punktów. Razem będzie miał ich 24 i prawdopodobnie awansuje do pierwszej dziesiątki subligi północnej LEC PŚ. Wyniki - TUTAJ.
W Grand Prix na CSI2* w Wr. Neustadt Maksymilian Wechta na Londonie miał dwie zrzutki (21 miejsce). Tu wygrała Samatha Lam z Hong Kongu na Adonisie. Wyniki - TUTAJ.
Dublin Horse Show
Podczas CSIO w Dublinie konkurs Grand Prix, ku uciesze kilkudziesięciotysięcznej publiczności, wygrał 19-letni reprezentant Irlandii Bertram Allen na Molly Malone V. Parę tę gościliśmy podczas zeszłorocznych CSI w Lesznie (wygrali Grand Prix). Młody Irlandczyk jest w tej chwili 34 zawodnikiem Longines Rankings. Następne 130 punktów pozwoli mu na kolejny awans, a sam dzisiejszy spektakularny sukces zapewne przypieczętował powołanie zeszłorocznego v-ce Mistrza Europy Juniorów do reprezentacji na WEG w Normandii. Wyniki - TUTAJ.
Dekoracja Grand Prix CSI2* Ciekocinko i JGWPTS w obiektywie Karola Rzeczyckiego
Foto: Karol Rzeczycki