Siała baba mak. W Longines Masters skromniej niż w Rolex Grand Slam. Puchar Świata z Polakiem na plakacie. Koniec i początek regionalnych cykli. Przy skokach WKKW. Codzienny przegląd jeździeckich wiadomości.
Mistrz olimpijski oczyszczony
Szwajcarscy zawodnicy: mistrz olimpijski i zdobywca PŚ Steve Guerdat (na zdjęciu) i Alessandra Bichsel zostali oczyszczeni z zarzutów o stosowanie dopingu u swoich koni. Pozytywne próbki pobrano w maju na zawodach CSIO5* w La Baule i i CSIOY w Deauville. Wtedy to wykryto niedozwolone substancje (kodeina i oripawina). Zawodnicy dostarczyli niezbitych dowodów, że wynikało to z zanieczyszczenia karmy.
Guerdat i Bichsel korzystali z tego samego dostawcy pasz. Niezależne testy laboratoryjne wykazały, że pasza była zanieczyszczona makiem. Teraz FEI uznała, że okoliczności były wyjątkowe, a obecność w próbkach koni niedozwolonych substancji wynikała z podawania zanieczyszczonej karmy. Tym samym zawodnicy nie ponoszą żadnej winy.
Fragment informacji prasowej FEI, Foto z finału PŚ w Las Vegas: FEI
W Longines Masters skromniej niż w Rolex Grand Slam
Jeździecka karuzela nie zatrzymuje się ani na moment. Trzy tygodnie po Rolex Grand Slam, dwa tygodnie po LGCT w Rzymie (a jeszcze przed finałem tych rozgrywek) i tydzień po finale FNC zawodnicy przystępują do kolejnych rozgrywek. Tym razem to Longines Masters. Zasady tego cyklu wzorowane są na Rolex Grand Slam. Kto wygra trzy imprezy z rzędu (w marcu w Hong Kongu, teraz w Los Angeles i w grudniu w Paryżu) otrzymuje premię specjalną miliona euro. Jednak nagrody w pojedynczych zawodach są znacznie skromniejsze niż w RGS – w tym tygodniu w Kalifornii „tylko” 839 000 $ na całe CSI5* (450 000 w GP). Zawody z serii Rolexa (Genewa, Akwizgran, Calgary) mają po milionie euro w każdym Grand Prix. Oczywiście to „tylko” nikomu nie przeszkadza i na listach startowych są prawie wszystkie gwiazdy światowego jeździectwa, na czele z liderem LR Scotem Brashem i właśnie oczyszczonym z zarzutów mistrzem olimpijskim Stevem Guerdatem.
Puchar Świata z Polakiem na plakacie
Podczas gdy na zachodzie najlepsi jeźdźcy świata walczyć będą o kolejny milion premii my wracamy do wschodniej rzeczywistości. Zawody CSI2* w Tallinnie, z rangą kwalifikacji LEC Pucharu Świata, mimo że mają świetną oprawę, to tylko jeden konkurs zaliczany jest tam do Longines Rankings (25 000 euro). Z naszych kadrowiczów wybierają się tam, między innymi, sklasyfikowani wysoko w Pucharze Dawid Kubiak i Michał Kaźmierczak. Michał, który w zeszłym roku w konkursie WC był trzeci, w tym roku znalazł się na plakacie cieszącego się olbrzymią popularnością wśród estońskich kibiców Tallinn International Horse Show.
Koniec i początek regionalnych cykli
Koniec sezonu otwartego to finały wielu cyklicznych imprez organizowanych na poziomie zawodów regionalnych. W minioną niedzielę główną nagrodę (samochód osobowy) w Pucharze Sielanki odebrał Tomasz Chentkowski (zdjęcie na górze) z KJ Welt Opypy. Z kolei ranking Stajni Dilmar wygrał Marcin Matelski zawodnik KJ Dilmar Kobylarnia.
Za tydzień w Gliniku Zaborowskim finał Otwartego Pucharu Podkarpacia - cyklu nad którym patronat sprawujemy już trzeci sezon. Potem przyjdzie czas na nowe rozgrywki już podczas zawodów halowych.
Podczas organizowanych przez KS Jumping Events i Tarant Events Zawodów Towarzyskich w sezonie halowym 2015/16 odbywać się będą konkursy w ramach cyklu Grand Prix Amatorów (nagrody honorowe od tylkoskoki na zdjęciu). Tym razem będą to cztery imprezy w hali Hipodromu Wola w Poznaniu – dwie jesienią tego roku i dwie na początku 2016. Organizator zapewnia profesjonalną organizację, zasady jak na imprezach najwyższej rangi i wynikającą z tego niezapomnianą atmosferę sportowej rywalizacji.
Za każdym razem poza Grand Prix w klasie L odbywać się będą inne konkursy dla kuców i dużych koni. Podczas zawodów 11 listopada, już w ramach ZR, zaplanowane są Halowe Derby Poznania – konkurs który na stałe zadomowił się w kalendarzu jesiennych imprez sportowych stolicy Wielkopolski.
Miło jest nam poinformować, że patronatem medialnym portal tylko skoki objął też cykl halowych zawodów regionalnych w Sopocie. Szczegóły o JumpOff Hipodrom 2015/16 już niedługo.
Przy skokach WKKW
A jeśli już mowa o cyklach to nie sposób nie przypomnieć o zbliżającej się Cavaliadzie Tour. Pierwsze zawody serii 2015/16 w Poznaniu odbędą się w dniach 10-13 grudnia. Zasady międzynarodowej rywalizacji skoczków pozostają bez zmian i są doskonale znane publiczności. Ale uwaga Cavaliada będzie miała kolejną sportową atrakcję – WKKW. W każdym cavaliadowym mieście: Poznaniu, Lublinie i Warszawie, a nie jak do tej pory tylko w stolicy Wielkopolski, kibice będą mogli zobaczyć kros w hali. Nazwa nowego cyklu to CLAAS EVENTING TOUR (na zdjęciu podpisanie umowy między MTP a CLAAS Polska).