Puchar Świata w Helsinkach znowu dla Szwajcarii. Po punkty za ocean. Grand Prix w Lesznie wygrał Thomas Holz, a polskim bohaterem dnia został Maksymilina Wechta. Beerbaum najlepszy w Pekinie. Podsumowanie wydarzeń niedzieli.
Helsinki
Drugi konkurs Ligi Europy Zachodniej Pucharu Świata rozegrany podczas Porsche Horse Show był bardzo emocjonujący. Parkur ustawiony przez Louisa Konickxa na bardzo małej arenie (60 na 30 m) do łatwych nie należał. Najazdy były tak ciasne, że nawet w nich konie nie miały chwili na większy oddech. Ostatecznie bez punktów karnych do mety dojechało 13 par. W rozgrywce jako pierwszy ofensywnie pojechał zeszłoroczny zwycięzca z Helsinek, obrońca tytuły zdobywcy PŚ – Szwajcar Steve Guerdat na Nino des Buissonnets. Jadąca zaraz po nim 19-letnia Jessica Mendoza na Spirit T była jednak szybsza od mistrza olimpijskiego. Potem wielu znanych próbowało dogonić Brytyjkę, ale to było bardzo trudne. Nie udało się między innymi, zawsze bardzo szybkiej parze Hans-Dieter Dreher i Embassy II. Szybszy i to zaledwie o 9 setnych sekundy okazał się Romain Duguet ze Szwajcarii na Quorida de Treho. Szczęścia próbował jeszcze jadący jako ostatni zdobywca PŚ z 2014 roku Daniel Deusser – ona na Cornet d'Amour zajął ostatecznie 3 miejsce.
Romain Duguet ma 35 lat. Urodził się we Francji, ale od 10 lat wraz z żoną Christianą prowadzi stajnię w Gümligen w Szwajcarii. Obywatelstwo i barwy tego kraju przyjął w 2013 roku. W tym roku w ekipie Szwajcarii zdobył brąz na ME w Akwizgranie. Dzisiaj po raz pierwszy w karierze wygrał konkurs zaliczany do PŚ.
Liderem Ligi Europy Zachodniej został Harrie Smolders. Holender tydzień temu punktował w Oslo, a w ten weekend wygrał kwalifikacje podczas CSI4* w Washingtonie (zawodnikom z Europy zachodniej liczą się punkty zdobyte w Ameryce północnej).
Wyniki konkursu TUTAJ
Ranking PŚ TUTAJ
Foto: Satu Pirinen/helsinkihorseshow.fi
Leszno
Parkur Grand Prix był na tyle trudny, że aż 15 par nie ukończyło konkursu (większość to rezygnacje). Przeszkody były wysokie, a linie ciasne, zwłaszcza ta między 3 a 4a, którą w końcu wielu jechało na 5 a nie 6 kroków galopu.Do rozgrywki dostało się tylko 7 par, wśród nich jedna polska Maksymilian Wechta na Londonie. Nasz zawodnik podjął potrzebne w rozgrywce ryzyko, wykręcił najlepszy czas, ale niestety nie ustrzegł się jednej zrzutki. Ostatecznie zajął 4 miejsce. Wygrał Thomas Holz z Niemiec na Adilot (na zdjęciu). Drugi był Bruce Goodin (NZL), a trzeci Ben Talbot (GBR). Z Polaków wysoko byli jeszcze Łukasz Wasilewski (9 miejsce na Wavanosie) i Aleksandra Kozanecka (10 na Calingce). Oboje mieli po 4 punkty i dobre czasy w rundzie podstawowej.
Wyniki Grand Prix TUTAJ
Zaliczany do światowego rankingu konkurs finałowy średniej rundy wygrał Maksymilian Wechta na Boliwii. Podobnie jak Grand Prix był to konkurs z rozgrywką, a parkur podstawowy (145 cm) okazał się na tyle trudny, że bez punktów karnych pokonało go też tylko 7 par. Z polskich była to jeszcze Ewelina Szczepanik i Pablo (7 miejsce).
Dla Maksa i Boliwii to 15 zwycięstwo w konkursie na zawodach międzynarodowych, a drugie w konkursie zaliczanym do LR (wcześniej triumfowali też w Lesznie, też w finale złotej rundy – w roku 2012).
Wyniki Finału Złotej Rundy TUTAJ
Polacy triumfowali dzisiaj we wszystkich pozostałych finałach. W sześciolatkach – Krzysztof Okła na Chicharito Blue, w siedmiolatkach Maksymilian Wechta na Quinchellii, a w srebrnej rundzie Krzysztof Ludwiczak na Poli Loli – w tym konkursie drugi był Jarosław Skrzyczyński na Aresie.
Foto: primel.pl
Wr Neustadt
W Grand Prix CSI2* Wr Neustadt Paulina Wielgórska na Pass Away miała dwie zrzutki. Wygrała para niemiecka Kai Schäfer i Flight Of Ikarus.
Pekin
Rozgrywany na słynnym olimpijskim stadionie “Bird’s Nest” konkurs Grand Prix Pekinu wygrał Ludger Beerbaum, wyprzedzając kolegę ze swojej stajni Henrika von Eckermanna i Gregora Watheleta. Zawodnicy startowali na losowanych koniach. Beerbaum jest współorganizatorem Longines Equestrian Pekin Masters. Tegoroczna edycja była już piątą. Jak zawsze rywalizacji sportowej towarzyszyły sesje treningowe prowadzone przez gwiazdy światowego jeździectwa dla zawodników z Chin. Zamiarem jest dojście do poziomu imprezy pięciogwiazdkowej, ale jak powiedział Beerbaum – „nie od razu Rzym zbudowano”.
Wyniki Grand Prix TUTAJ
Info i foto (Arnd Bronkhorst): informacja prasowa Longines Equestrian Beijing Masters