Logo tylkoskoki

LublinnaglowkeKilka informacji o zawodach w Lublinie. O tym jak ważnym miejscem stają się Targi Lublin, o rywalizacji w Cavaliada Tour i innych konkursach oraz o tym kto jest na liście zgłoszeń.

 

 

 

 

Jak wiemy jeździectwo, a w szczególności skoki przez przeszkody to jedna z najdynamiczniej rozwijających się dyscyplin sportu. W krajach Europy Zachodniej pasjonują się nią miliony ludzi. W każdym liczącym się mieście europejskim co roku odbywa się jakaś impreza jeździecka. Te najbardziej widowiskowe często mają miejsce w okresie zimowym i rozgrywane są w halach sportowych lub na terenach targowych co gwarantuje komfort koniom i zawodnikom oraz co najważniejsze kibicom. Również w Polsce w ostatnich 20 latach obserwujemy niezwykły rozwój hippiki. Jednak halowych imprez jeździeckich na poziomie światowym jak do tej pory było u nas niewiele. Cyklicznie odbywały się one jak dotąd tylko w Poznaniu i Warszawie. Kilka lat temu CSI dwukrotnie miało miejsce w katowickim Spodku, a w zeszłym roku po raz pierwszy podobne zawody zorganizowano w Łodzi. Od tego roku na jeździeckich mapach Polski i Europy pojawia się jeszcze jedno znaczące miejsce - Targi Lublin. Wszystko za sprawą zawodów Międzynarodowych CSI2*, które wchodzą w skład najbardziej prestiżowego cyklu Europy Środkowej o nazwie Cavaliada Tour (Poznań - Lublin - Warszawa). Pula nagród w tych zawodach wynosi 300 000 PLN. Nic więc dziwnego, że w dniach 1 do 3 marca Lublinie rywalizować będą najlepsi polscy jeźdźcy oraz ich koledzy 12 europejskich krajów. Łącznie w hali Targów Lublin podziwiać będziemy blisko 100 jeźdźców i 180 koni. Jeśli dodać do tego wierzchowce, które brać będą udział w zawodach w powożeniu oraz licznych pokazach to okazuje się, że w specjalnie na ten weekend wybudowanych w centrum miasta stajniach zagości grubo ponad 200 koni.

Sport w Lublinie

skrzyczyniskiLublinDwa najbardziej prestiżowe konkursy jakie zostaną rozegrane w Lublinie to sobotni dużej rundy i niedzielne Grand Prix (godzina 16). One zaliczane będą zarówno do klasyfikacji Cavaliada Tour oraz do rankingu Światowej Federacji Jeździeckiej a to oznacza, że pula nagród w każdym nich musi przekraczać 93 000 PLN, a wszystkie przeszkody w parkurze muszą mieć wysokość 145 cm. O rywalizacji w Cavaliadzie Tour pisaliśmy już na TylkoSkoki wielokrotnie. Warto przypomnieć, że na klasyfikację seniorów składa się aż 6 konkursów. Dwa pierwsze rozegrane zostały w Poznaniu, dwa ostanie w tym finał odbędą się w Warszawie za trzy tygodnie. Jak na razie prowadzi Holender Leon Thijssen, ale on do Lublina nie przyjeżdża. Tym samym znacząco rosną szanse Polaków. Najwyżej sklasyfikowany z naszych jest Jarosław Skrzyczyński (na zdjęciu) z KJ Agro-Handel - jest obecnie piąty. Być może on na zakończenie cyklu odbierze główną nagrodę w postaci samochodu VW Up. Poza tym w Cavaliadzie Tour prowadzona jest jeszcze oddzielna klasyfikacja dla Polaków, która nawiązuje do minionych pięciu lat rywalizacji w HPP. Tu oczywiście liderem jest też Skrzyczyńki, a tuż za nim sklasyfikowany jest Krzysztof Ludwiczak z HEAA Turek. Z kolei w rankingu młodzieżowców (do 21 lat) prowadzi Maksymilian Wechta z KJ Wechta Rosnówko przed Agatą Dahlke (Kłos Budzyń) i Maciejem Charlińskim (Abaria Iwno).

Rankingi i Regulaminy Cavaliady Tour – TUTAJ

W każdym z miast gdzie odbywa się Cavaliada rozgrywane są też bardzo widowiskowe konkursy specjalne. Stąd i w Lublinie w piątek kibice obejrzą potęgę skoku, a w sobotni wieczór Speed and Music. Rywalizacja w skokach trwać będzie codziennie od rana do wieczora. Łącznie zostanie rozegranych 11 konkursów.

Program zawodów w Lublinie - TUTAJ

Kto przyjedzie?
puckJak pisaliśmy na wstępie lista zgłoszeń zawodników jest bardzo długa. W Lublinie wystartują reprezentanci: Austrii, Białorusi, Czech, Danii, Estonii, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Włoch, Łotwy, Litwy, Rosji, Kirgistanu i oczywiście liczna reprezentacja Polski. Z gwiazd Europejskiego jeździectwa wymienić można Gerfrida Puck (na zdjęciu) z Austrii czy też Natalię Simonię z Rosji. Brakuje kliku nazwisk, do których już przyzwyczailiśmy się na jeździeckich imprezach w Polsce. To za sprawą rozgrywanych tydzień później zawodów finału LEC Pucharu Świata. Przy odległych wyjazdach, dwutygodniowy cykl startów (w tym przypadku Lublin - Warszawa) dla większości zawodowców jest bardzo korzystny. Jednak w tym przypadku niektórzy zawodnicy z czołówki Pucharu Świata Ligi Europy Centralnej postanowili skupić się na finale i przyjadą dopiero do Warszawy. Tak postąpili między innymi jeżdżący pod okiem Franke Sloothaaka w Teamie Kap Jumping: Litwin Gutkauskas, Łotysz Neretnieks, i Rosjanin Beletskiy czy też Estończyk Gunar Kletenberg, który udał się na indywidualne treningi do Belgii. Tak czy inaczej w Lublinie czeka nas wiele sportowych emocji, a tydzień później w Warszawie jeszcze więcej.

Lista zawodników na CSI2* Lublin - TUTAJ

FOTO: Katarzyna Boryna


W tym tygodniu

  • CSI5* Spruce Meadows CAN
    26-29.06.2025
           
  • CSIO3* Budapeszt HUN
    26-29.06.2025
           
  • CSI2* Wuustwezel BEL
    25-29.06.2025
           
  • CSI2* Peelbergen NED
    26-29.06.2025
           
  • ZO PLJ Jaszkowo POL
    26-29.06.2025
           
  • ZO Dąbrówka Mała POL
    27-29.06.2025
           
  • ZO Gościszów POL
    27-29.06.2025
           

Ranking PZJ (31.05.2025)

1. Maksymilian Wechta 1902
2. Adam Grzegorzewski 1779
3. Dawid Kubiak 1600
4. Jarosław Skrzyczyński 1445
5. Krzysztof Ludwiczak 1185
6. Mściwoj Kiecoń 1169
7. Michał Kaźmierczak 1092
8. Marek Lewicki 1061
9. Marek Wacławik 1006
10. Dawid Skiba 983
  CAŁY RANKING  

Polacy w rankingu FEI (31.05.2025)

312 Adam Grzegorzewski 725
355 Maksymilian Wechta 633
394 Jarosław Skrzyczyński  580