Dziś w Lublinie rozpoczyna się Cavaliada. Tylko Skoki poleca najlepsze konkursy.
Prezentujemy najbardziej widowiskowe konkursy zawodów w skokach przez przeszkody i ich dotychczasowych zwycięzców w Lublinie. (Foto: Karol Rzeczycki)
PGNiG Potęga Skoku – czwartek 21.15 (Canal+ Sport)
Konkurs Potęgi Skoku to swoisty skok jeździecki wzwyż. Polega na pokonywaniu coraz wyższej przeszkody, sięgającego nawet ponad dwa metry (w pierwszej rundzie 170 cm ). Konie startujące w konkursie muszą być silne i zwinne. Nie bez znaczenia jest też wzajemne zaufanie konia i jeźdźca. Najważniejszą przeszkodą jest mur wykonany z małych drewnianych skrzynek, ale imitujący ceglaną ścianę. Kiedy dochodzi to poważnych wysokości koń nie widzi drugiej strony i musi w pełni zaufać swojemu jeźdźcowi.
2013 – Łukasz Brzóska (POL) A Quite, Jarosław Skrzyczyński (POL) Zeddam
2014 – Hubert Kierznowski (POL) Denver Z
2015 – Zbigniew Kostrzewski POL) Hippica Koh-I-Noor, Mandy Bretfeld (GER) Francescco
PZU Venus vs. Mars - piątek 20.30 (Canal+Sport)
Na placu konkursowym podzielonym na dwie równe części zostaną ustawione, w lustrzanym odbiciu, dwa identyczne tory przeszkód. Stąd kibice będą mogli obserwować bezpośrednią rywalizację między zawodnikami. Do walki przystępuje 16 zawodników (8 amazonek – drużyna Venus i 8 jeźdźców – drużyna Mars), którzy stają do walki parami i rywalizują na zasadach „pucharowych” – zwycięzca przechodzi do kolejnej rundy. Każdy z zawodników walczy o zwycięstwo indywidualne i jednocześnie pracuje dla drużyny. Warto przypomnieć, że rok temu w Lublinie dominowały panie. Wygrała Anna Więcek na klaczy Alsagana.
2015 Anna Więckowska (POL) Alsagana
Speed & Music - sobota 20.30 (Canal+Sport2)
To bardzo widowiskowe zmagania. O klasyfikacji decyduje uzyskany czas. Ewentualne błędy na przeszkodach przeliczane są na karne sekundy. Zatrzymanie nie jest karane, bowiem zawodnik najeżdżając po raz drugi na tę samą przeszkodę i tak traci sporo czasu. Wygrywa para, która ma najlepszy wynik sumaryczny wyrażony czasem (czas przebiegu+4 karne sekundy za każdą zrzutkę). Do tego każdy przejazd przebiega w rytm dość głośniej przebojowej muzyki, którą DJ dobiera dla każdego zawodnika indywidualnie. Kibice głośno dopingując zawodników podczas tego konkursu bawią się wyjątkowo dobrze.
2013 – Grzegorz Psiuk (POL) Ares
2014 – Jacek Zagor (POL) Bursztyn
2015 – Marcin Bętkowski (POL) Baldessarini
Grand Prix Lublina – niedziela 13.30 (Canal+Sport)
Konkurs ten jest zaliczany do rankingu Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej (FEI) oraz do prestiżowego rankingu CAVALIADA Tour. Zasady konkursu Grand Prix są następujące. Zawodnicy najpierw pokonują zazwyczaj bardzo trudny i długi parkur (12 przeszkód w tym 2 szeregi). Już samo obserwowanie przejazdów jest bardzo interesujące. Szczególnie wtedy, kiedy kibicom długo przychodzi czekać na pierwszy bezbłędny przejazd. Emocje sięgają zenitu podczas rozgrywki, do której awansują tylko ci, którzy pokonają parkur podstawowy bezbłędnie Tam liczą się punkty i czas.
2013 - Marek Lewicki (POL) Abigej
2014 - Jarosław Skrzyczyński (POL) Crazy Quick
Andis Varna (LAT).Coradina