-
Szczegóły
-
A polskie konie punktują pod zagranicznymi zawodnikami. Dziś WBFSH ogłosiła ranking koni i hodowców.
Tradycyjnie najlepszego konia-skoczka i zarazem najlepszego hodowcę wybiera się, licząc wyniki za okres od października do września następnego roku. Tym razem wierzchowcem numer jeden okazał się Chesall Zimequest (Casall ASK/Concerto 4) 11-letni wałach rasy holsztyńskiej dosiadany przez Francuza Simona Delestre. Konia wyhodował Guenter Schueder z Niemiec. Co ciekawe, Chesall nie znalazł się w ekipie na IO w Rio (tam Simone miał startować na Ryan des Hayettes – ale z powodu jego kontuzji nie wystąpił wcale). Najlepszy koń sezonu w zaliczanym do rankingu okresie wygrał 10 konkursów: CSI5* St Tropez (2), CSI5* Shanghai, CSI5* Madryt, CSI5* Rzym, CSI5* Paryż, CSI5* Bazylea, CSI4* Valence (Grand Prix), CSI3* Knokke (2 w tym Grand Prix - film poniżej).
Na drugim miejscu sklasyfikowana został hanowerska klacz Fine Lady, na której brąz w Rio wywalczył Eric Lamaze (CAN), a na trzecim Gazelle (BWP) dosiadana przez Kenta Farringtona (USA).
W klasyfikacji ksiąg stadnych na pierwszym miejscu jest zawiązek hodowców koni holsztyńskich. W pierwszej szóstce najlepszych koni tej rasy jest aż trzech potomków Casalla. Oprócz zwycięzcy są to: Casello Ludgera Beerbauma i Cita, na której jeździ Conor Swail (IRL). Sam Casall ASK, nadal startuje pod Szwedem Rolfem-Göranem Bengtssonem i mimo swoich 17 lat jest w tej chwili 19 koniem świata. Na drugim i trzecim miejscu znalazły się księgi belgijskie: Zangerheide i BWP.
Księga PZHK sklasyfikowana jest na 29 miejscu (na 48). Najwięcej punktów zdobyła wyhodowana przez Jakuba Krzyżosiaka, a sprzedana w styczniu do Belgii klacz Nicole (poniżej na mistrzostwach Belgii pod Karelem Coxem), dalej Wibaro i Granit S. Ten ostatni, z hodowli Stanisława Szurika, w Polsce jeżdżony był przez Huberta Kierznowskiego, a od dwóch lat dosiada go Kanadyjczyk John Anderson. Co ciekawe, aż 3 z 6 liczących się do rankingu polskich koni startuje pod zagranicznymi zawodnikami.
Ranking koni TUTAJ
Ranking zawiązków hodowców TUTAJ
Zdjęcie Chesalla ze strony LGCT. W ramach tych rozgrywek w tym sezonie koń ten wygrał 313 tysięcy euro i w znacznym stopniu przyczynił się do tego, że Delestre zajmuje w rankingu LGCT przed finałem w Doha piąte miejsce.