Na ostatnim spotkaniu International Jumping Riders Club dyskutowano m.in. zasada krwi.
Głównymi tematami dyskusji były Igrzyska Olimpijskie i World Equestrian Games. Wielu zawodników uczestniczyło w tym spotkaniu bardzo aktywnie. Jak podkreśla IJRC, po to by uświadomić Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej, że zawodnicy wspólnie prezentują swoje środowisko i najważniejszy jest dla nich sport, a nie polityka.
Bardzo ważnym tematem dyskutowanym na forum była „zasada krwi”. Dwa zapisy w przepisach FEI pokazano na ekranie: artykuł FEI Eventing 526.4 i artykuł FEI Jumping 242.3.1. Okazało się, że działanie w przypadku zauważenia u konia krwi, nie są w tych dwóch konkurencjach spójne.
W WKKW sędzia „może zdyskwalifikować” zawodnika, w skokach „musi zdyskwalifikować”. Jak podaje dalej IJRC „Musimy to poważnie przedyskutować, ponieważ zależy nam, by sędzia mógł podjąć decyzję o dyskwalifikacji w zależności od konkretnego przypadku."
Obecnie w przepisach skoków przez przeszkody FEI wygląda to tak:
3. Dyskwalifikacja jest obowiązkowa w przypadku:
3.1. Krwawienia konia po bokach.
3.2. Znaków wskazujących na nadmierne użycie ostróg lub bata w dowolnym miejscu u konia.
3.3. Krwawienia konia w jamie ustnej (w przypadku małej ilości krwi w ustach, która może się pojawić w przypadku ugryzienia w język, osoby oficjalne mogą zezwolić na wypłukanie i wytarcie jamy ustnej i pozwolić kontynuować start. Inne powody krwi w ustach powodują dyskwalifikację)
„IJRC wierzy, że przemoc w przypadku krwi, musi być ukarana. Jednak powinny być różne rodzaje kar, w zależności od sytuacji, przypadku czy świadomej przemocy." Warto dodać również fakt, że w niektórych krajach przemoc w stosunku do zwierząt jest ukarana nie tylko przez dyskwalifikację, ale także w prawie karnym np. we Francji czy we Włoszech.
Zapowiedziano spotkanie pomiędzy sekretarzem generalnym FEI, prezydentem FEI, a delegacją zawodników w celu omówienia trapiących ich kwestii. Takie spotkanie ma odbyć się pod koniec marca.
„Zdajemy sobie sprawę, że tematy są złożone i jest ich wiele. Jednak uważamy, że silna współpraca jest jedynym sposobem na uniknięcie poważnych problemów w przyszłości naszego sportu" kończy swój komunikat IJRC.
Źródło: IJRC TUTAJ
Fot. IJRC