PZJ podał dziś do publicznej wiadomości treść umowy, jaką podpisać muszą potencjalni członkowie kadry narodowej oraz właściciele ich koni.
Wzór umowy, który został rozesłany do członków Kadry Narodowej można znaleźć TUTAJ
Trzy kluczowe elementy umowy to:
1. §2 pkt. 10 - Założenie trzykrotnego zwrotu poniesionych kosztów w przypadku sprzedaży lub wycofania konia przed realizacją celu głównego (zwrot kosztów i kara wysokości dwukrotności tych kosztów).
2. §3 pkt. 6 - Kara za stwierdzenie dopingu u zawodnika w wysokości 100 tys. złotych (to nie wydaje się problemem, bowiem kontrole antydopingowe jeźdźców jak do tej pory zdarzają się bardzo rzadko).
3. Konsekwencje za stwierdzenie dopingu u konia - zwrot kosztów + kara w wysokości kosztów.
Szeroki komentarz Zarządu PZJ znajdziecie Państwo TUTAJ
Z naszej strony, obawiamy się trochę czy jednorazowe wprowadzenie tak daleko sformalizowanych zasad (gdzie zdecydowanie przeważają obowiązki i konsekwencja na rzecz związku) jest uzasadnione na obecnym etapie rozwoju polskich skoków przez przeszkody. Z informacji jakie opublikowaliśmy wczoraj, do kadry skoków w kategorii seniorów ma być powołanych tylko dziesięciu zawodników, a wielu z nich ma do dyspozycji tylko jednego konia. Czy nie zachodzi obawa, że kadra na 2018 będzie jeszcze mniej liczna?
Tu niejako zabezpieczeniem związku jest §7 - „Brak członkostwa w Kadrze Narodowej nie wyklucza startu w Reprezentacji Polski, jednak bez dofinansowania ze strony PZJ przewidzianego w niniejszej umowie.”
Trochę to burzy dotychczasową logikę i rozumienie tych pojęć. Reprezentacja Polski (np. na Mistrzostwa Europy) powoływana była z członków Kadry Narodowej PZJ. Czyli był to wyższy stopień nobilitacji. Teraz okazuje się, że będzie można być reprezentantem nie będąc członkiem kadry.
Ważny może okazać się też termin, w jakim umowy te mają być podpisane. Wiadomo, że również zawodnicy i właściciele koni muszą mieć czas, żeby zastanowić się nad swoim stanowiskiem oraz móc skonsultować ten dokument ze swoimi prawnikami.
Rok 2018 już się rozpoczął i praktycznie dzisiaj, trener kadry musi budować szczegółowe plany startowe (kadry czy może reprentacji), umożliwiające realizacje ambitnego celu jakim jest awans do I europejskiej dywizji Pucharu Narodów. Przypomnijmy, że dwa kluczowe starty w CSIO odbędą się już w maju.
Polecamy też komentarz radcy prawnego Łukasza Waltera TUTAJ.