Na stronie PZJ opublikowany został protokół z ostatniego posiedzenia Rady Zawiązku, które częściowo odbywało się wspólnie z zebraniem Zarządu PZJ.
Jedną z ważniejszych kwestii była ta zawiązana z zamieszaniem wokół wprowadzenia cennika PZJ na 2018. Przypomnijmy, że Zarząd cennik ten opublikował przed dotarciem do biura opinii Rady, a zgodnie ze Statutem taka opinia (choć w żaden sposób nie wiążąca) jest wymagana.
W tej sprawie wydano następujące oświadczenie:
„Wspólnie z członkami Zarządu omówiono kalendarium wydarzeń, które spowodowało, że pierwszym możliwym terminem, w którym można było odbyć zebranie Rady PZJ poświęcone zaopiniowaniu Cennika PZJ na rok 2018 oraz niezbędnego dla Związku wyboru podmiotu, który zbada sporządzone sprawozdanie finansowe z działalności za rok 2017, był początek grudnia 2017 roku. Strony wspólnie ustaliły, że w podobnych przypadkach musi dojść do wcześniejszych kontaktów w celu uniknięcia podobnych nieporozumień.”
Poprosiliśmy o dodatkowy komentarz w tej sprawie przewodniczącego Rady:
„To musi podsumować Zjazd. Nasze możliwości się skończyły. Sprawa się zadziała, wyszło jak wyszło. Oni [Zarząd] nie zrobili reasumpcji tej uchwały. Bo gdyby tak zrobili i cennik uchwaliliby jeszcze raz po naszym zabraniu to byłoby ok. Zrobili jak zrobili, ja nie mam na to wpływu. Ja tutaj już nic więcej nie wymyślę.” – powiedział Sławomir Dudek i dodał, że w sprawozdaniu Rady na najbliższym Zjeździe znajdzie się informacja: "że zmiany cennikowe w roku 2017 [dotyczące cennika 2018] były wprowadzone przez Zarząd z naruszeniem Statutu”.
Rada podjęła też kilka innych spraw. Nas najbardziej interesują jeszcze trzy.
Po pierwsze umowa trójstronna zawodnik/właściciel koni/PZJ. Opinia rady jest następująca:
„Rada PZJ dostrzega potrzebę wprowadzenia tego typu regulacji dla powołanych do Kadry Narodowej zawodników w każdej z jeździeckich dyscyplin sportowych oraz fakt, że ustalenie jej formy i treści leży w kompetencjach Zarządu PZJ. Jednakże Rada PZJ sugeruje Zarządowi PZJ by zastosowane w Umowie Trójstronnej kary swoją wysokością były bardziej dopasowane do realiów polskiego jeździectwa oraz to, aby wprowadzić do Umowy Trójstronnej zapis traktujący je jako maksymalny wymiar kary, której wysokość będzie orzekana każdorazowo po wnikliwym zbadaniu sprawy a nie jako automat, co sugeruje przedstawiony projekt Umowy Trójstronnej."
Po drugie zmiany w działaniu Rady Szkolenia Jeździeckiego. Na posiedzeniu 28 grudnia Zarząd PZJ odwołał Huberta Szaszkiewicza ze składu Rady Szkolenia Jeździeckiego PZJ i ze stanowiska Przewodniczącego Rady Szkolenia Jeździeckiego. Rada Związku po wysłuchaniu opinii Zarządu PZJ oraz członka Rady Szkolenia Jeździeckiego, kol. K Ferensteina przyjęła następujące stanowisko:
"Stanowisko Rady Związku Rada Związku PZJ stoi na stanowisku, że działania komisji PZJ, w tym także Rady Szkolenia Jeździeckiego (RSJ), opierające się na pracy społecznej jej członków powinny być oceniane przez Zarząd wg kryteriów jakie wynikają z regulaminów. Podejmowane decyzje personalne winnych się cechować jednoznaczną i obiektywna oceną, która wynikać powinna z czytelnych norm zawartych w regulaminach, a w przypadku RSJ „Zasad Szkolenia kadr Instruktorsko-trenerskich w Jeździectwie”, które wprowadził w życie aktualny Zarząd. Stąd decyzje personalne jakie miały miejsce w grudniu 2017 należy uważać, jako decyzje mogące naruszyć obraz perspektywicznej stabilizacji systemu szkolenia kadr instruktorsko-jeździeckich w sporcie jeździeckim. Rada oczekuje zmian w przepisach regulujących funkcjonowanie systemu szkolenia, mając na względzie zauważone i wskazane przez środowisko jeździeckie postulaty, jakie wynikają z obserwacji wprowadzonego systemu. Szczególną starannością ze strony władz Związku powinny cechować się działania mające związek z przeprowadzaniem weryfikacji kwalifikacji osób ubiegających się o nadanie uprawnień szkoleniowca PZJ."
Po trzecie sprawa zawodów towarzyskich. Tu Rada zakwestionowała zasadność wprowadzonych w „Wytycznych do organizacji zawodów towarzyskich” ograniczeń:
- Odnoście konieczności robienia badań u lekarzy sportowych
- Ograniczenia wysokości przeszkód w ZT przy ZR do 90 cm
- Zakazu organizacji konkursów towarzyskich przy ZO
- Ingerencji w rodzaj nagród.
Więcej na ten temat i innych spraw poruszonych przez Radę na ostatnim posiedzeniu znajdziecie w protokole TUTAJ.