-
Szczegóły
-
Halowy Puchar Polski Edycji 2018/19 jest już na półmetku. W dalszej części kalendarza nastąpiły zmiany. Na nowych zasadach rozegrany będzie finał.
W sezonie organizator HPP w skokach przez przeszkody (JKS Przybyszewo) zaplanował aż 9 kwalifikacji i zawody finałowe w swojej hali w Lesznie. Od października do grudnia odbyło się już pięć imprez i liderami w poszczególnych kategoriach są:
- Seniorzy – Krzysztof Retka (brońca tytułu - na zdjęciu)
- Młodzi Jeźdźcy – Natalia Liszewska
- Juniorzy – Aleksandra Kuczyńska
- Dzieci 1 (nowa kategoria w cyklicznym HPP) – Maja Marchwicka
- Open – Karolina Godoś
Cały ranking TUTAJ
Do rywalizacji zawodnicy przystąpią ponownie w lutym podczas zawodów w Lesznie (15-17 02) i Michałowicach (22-24). Nadal nie jest znane miejsce 8 kwalifikacji (8-10 marca). Dziewiąte zawody (15-17 03) w Ciekocinku zostały odwołane i z informacji na stronie PZJ wynika, że warunkowo mają odbyć się w Lesznie.
Finał odbędzie się w Lesznie w dniach 28-31 marca. I tu uwaga, po wcześniej o tym nie pisaliśmy. W tym sezonie zaszły znaczące zmiany w regulaminie dotyczące zawodów finałowych HPP.
Do zawodów finałowych kwalifikuje się 30 zawodników każdej kategorii na podstawie prowadzonej klasyfikacji HPP po kwalifikacjach. Po zakończeniu zawodów kwalifikacyjnych punkty bonifikacyjne zostaną przeliczone na punkty karne według następującego przelicznika:
- • zwycięzca 0 pkt. karnych
- • drugi 0,25 pkt. karnego
- • trzeci 0,50 pkt. karnego
- • czwarty 0,75 pkt. karnego
- • piąty 1 pkt. karny
- • itd.
Widać że różnice będę niewielkie, bo 10 zawodnik będzie miał zaledwie 2 punkty karne. Konkursy półfinałowe odbędą się na zasadach konkursu zwykłego (art. 238.2.1). Do klasyfikacji HPP do dorobku zgromadzonego po zawodach kwalifikacyjnych będą doliczane punkty karne z półfinałów. Każdy zawodnik w konkursie półfinałowym może wystartować na dwóch koniach. Do klasyfikacji HPP będzie brany pod uwagę lepszy wynik uzyskany w konkursie. Finał zostanie rozegrany ostatniego dnia zawodów finałowych. Do finału może przystąpić najlepszych 20 zawodników wg rankingu utworzonego na podstawie zebranych i przeliczonych punktów z zawodów kwalifikacyjnych oraz konkursów półfinałowych. W finale każdy zawodnik ma prawo startu na jednym dowolnie wybranym koniu, który brał udział w kwalifikacjach bądź w konkursach półfinałowych. Finał będzie rozgrywany jako konkurs dwunawrotowy dokładności (art. 273.3.2).
Na wynik końcowy HPP będzie się składała suma punktów karnych zgromadzonych po zawodach kwalifikacyjnych oraz punktów karnych z konkursów półfinałowych oraz finału. W przypadku równej ilości punktów karnych na miejscach medalowych o zajętych miejscach decyduje rozgrywka przeprowadzona na zasadzie konkursu zwykłego. O kolejnych miejscach decyduje ilość punktów, w przypadku równej ilości punktów zawodnicy zostaną sklasyfikowani ex aequo.
Fot. Kamila Tworkowska