Opublikowana została aktualizacja przepisów dyscypliny skoków przez przeszkody Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej, a w niej parę istotnych zmian.
Wśród zmian w przepisach na rok 2020 przytaczamy te najbardziej dla nas istotne:
Art. 224
W sytuacji upadku na placu konkursowym przed rozpoczęciem przejazdu para nie może już wystartować w tym konkursie (224 4.1.1). W przypadku innych upadków stan zawodnika musi być sprawdzony przez obsługę medyczną zanim będzie mógł wystartować. Stan konia musi zostać sprawdzony przez Delegata Weterynaryjnego.
Art. 239
Konkursy według tabeli C:
Zawody otwarte: 4 sekundy kary za zrzutkę
3 sekundy w następujących przypadkach: w drugiej fazie konkursu dwufazowego, w konkursie eliminacji (knock-out), w rozgrywce wg. Tabeli C
W zawodach halowych: 3 sekundy kary za zrzutkę
Art. 244
Obowiązkowe kontrole ochraniaczy muszą być przeprowadzane w konkursach Grand Prix, Pucharu Narodów, potęgi skoku i sześciu barier.
Art. 247
Zawodnik który zrezygnuje, zostanie wyeliminowany lub wycofa się za zgodą komisji sędziowskiej z rozgrywki lub drugiej rundy lub rundy zwycięzców zostanie sklasyfikowany jako ostatni ex aequo w rozgrywce/drugiej rundzie/rundzie zwycięzców. To samo dotyczy drużyn, z wyjątkiem ekipy, która wycofuje się z drugiego nawrotu Pucharu Narodów. W tym przypadku drużyna która wycofuje się nie jest upoważniona do nagród pieniężnych.
Zawodnik który wycofa się z rozgrywki, drugiej rundy lub rundy zwycięzców bez zgody lub poinformowania komisji sędziowskiej zostanie sklasyfikowany jako ostatni za zawodnikami, którzy zrezygnowali z dokończenia przejazdu lub zostali wyeliminowani w rozgrywce/drugiej rundzie/rundzie zwycięzców. To samo dotyczy drużyn, z wyjątkiem ekipy, która wycofuje się z drugiego nawrotu Pucharu Narodów. W tym przypadku drużyna która wycofuje się nie jest upoważniona do nagród pieniężnych.
Art. 254
Jeżeli propozycje CSI lub CSIO zawierają konkurs potęgi skoku, sześciu barier, eliminacji (knock-out), derby lub specjalny konkurs dla ogierów, zawodnik może zgłosić dodatkowego konia do udziału w tych konkursach.
Jeżeli do konkursu Grand Prix zgłoszonych jest 50 lub mniej zawodników, organizator może zezwolić na start dwoma końmi, jeżeli ten fakt określony jest uprzednio w propozycjach oraz jeżeli łączna liczba potencjalnych startujących nie przekracza maksymalnej. Obowiązują następujące zasady:
CSI1*/CSI2*: w przypadku 50 lub mniej zawodników, każdy zawodnik może startować na dwóch koniach (maksymalnie 100 w Grand Prix)
CSI3*: W przypadku 30 lub mniej zawodników, każdy zawodnik może startować na dwóch koniach (maksymalnie 60 w Grand Prix)
CSI4*/CSI5*: w przypadku 25 lub mniej zawodników każdy zawodnik może startować na dwóch koniach (Maksymalnie 50 w Grand Prix)
Art. 256
Na całym terenie zawodów niedozwolone jest użycie ostróg ze szczerbatymi lub ząbkowanymi gwiazdkami
Dozwolone jest użycie tylko jednego stopera do wytoka na wodzę. Wodze nie mogą być modyfikowane w żaden sposób, który spowoduje, że ruchomy wytok będzie funkcjonował jak martwy wytok.
Art. 257
Zmiany na temat dozwolonych rodzajów ochraniaczy.
Art. 259
Od 1 lipca 2020 sędzia klasy narodowej może pełnić funkcję członka komisji sędziowskiej jedynie na zawodach CSI1*/CSIYH1* i CSIY/J/CH/V/Am.
Wykreślony został podpunkt na temat limitu wieku dla sędziów. Usunięty został też zapis o Komisji Odwoławczej.
Organizator zawodów, które odbywają się na więcej niż jednej arenie oraz takich, podczas których w jednym miejscu i czasie odbywają się zawody różnej rangi może wyznaczyć więcej niż jednego Gospodarza Toru. Jednak tylko jeden GT może być oficjalnym gospodarzem na daną kategorię zawodów. Tylko ten GT, który będzie odpowiedzialny za budowę Grand Prix lub konkursu z najwyższą pulą nagród może być oficjalnym GT.
Art. 261
Jeżeli do Grand Prix obowiązuje kwalifikacja, konkursy kwalifikacyjne mogą zostać rozegrane jako: wg tabeli A lub wg tabeli A z jedną lub dwoma rozgrywkami lub dwunawrotowy (art. 273) lub z rundą zwycięzców (art. 276) lub zwykły dwufazowy (Art. 274.1.5.1-Art. 274.1.5.3, obie fazy wg tabeli A). Jako konkursy kwalifikacyjne nie mogą być używane konkursy z podziałem na grupy (art. 275) ani dwufazowe specjalne (274.2).
Aneks VIII
Końcowa część przepisów zawiera wiele drobnych zmian odnośnie norm kwalifikacyjnych do Mistrzostw Świata i mistrzostw kontynentalnych. W dużym skrócie w większości przypadków jest to o jedną zrzutkę mniej (tam, gdzie wystarczył wynik 8 punków karnych teraz dozwolone są już tylko 4, tam gdzie były 4 punkty teraz liczy się zerowy przejazd). Takich przejazdów trzeba też odnotować więcej niż wcześniej.
Najnowsze przepisy można znaleźć TUTAJ.