Nadal do końca nie wiadomo, jak będą wyglądały rozgrywki konkursów Pucharu Narodów w 2013 roku i w kolejnych sezonach. FEI ostateczną decyzję w tej sprawie ma podjąć na posiedzeniu w dniach 6-8 listopada. Portal TylkoSkoki.pl dotarł do informacji na temat prawdopodobnego planu, który ma być wdrożony w przyszłym roku.
W skrócie przypomnijmy, jak było do tej pory. W ostatnich kilku latach osiem najlepszych drużyn świata rywalizowało w Super Lidze, podczas ośmiu najsłynniejszych zawodów CSIO w Europie. Pozostałe ekipy, startując w kilku ligach na świecie, walczyły o awans do Super Ligi, który przyznawany był dwóm najlepszym drużynom.
Kłopoty ze strategicznym sponsorem dla Super Ligi i naciski ze strony krajów arabskich na stworzenie ligi o charakterze globalnym, a nie jak do tej pory europejskim, zmusiły FEI do podjęcia decyzji o zmianie systemu rozgrywek. Nowy schemat rywalizacji Nations Cup ma być dość skomplikowany. Na podstawie informacji uzyskanych od sędziego Marka Zaleskiego (członka grupy roboczej Europejskiej Federacji Jeździeckiej) postaramy się przybliżyć jego założenia:
Zacznijmy od końca. Całe rozgrywki Pucharu Narodów mają się zakończyć globalnym finałem rozegranym na przełomie września i października. Wystartuje w nim 18 drużyn. Kto podejmie się organizacji tego wydarzenia, którego budżet szacowany jest na 1,8 mln euro na dziś jeszcze nie wiadomo.
Finaliści zostaną wyłonieni spośród następujących lig: Ameryki Północnej i Centralnej (awans 2 drużyn); Ameryki Południowej (2), Środkowego Wschodu (2), Azji i Oceanii (2), Afryki (1), Europy 1. Liga (7) i Europy 2. Liga (2).
Stary Kontynent ma zostać podzielony na dwie ligi. W pierwszej jeździłoby osiem drużyn. Będą to te, które teoretycznie uzyskały prawo do Super Ligi po sezonie 2012, a więc: Niemcy, Holandia, Francja, W. Brytania, Szwajcaria, Irlandia, Ukraina i Hiszpania. Te drużyny startować będę na najsłynniejszych hipodromach Europy podczas zawodów CSIO5*. Aż 7 drużyn awansuje do światowego finału.
Superliga w dotychczasowym wydaniu przechodzi do historii. Ostatnie zawody z tego cyklu (na zdjęciu) rozegrane w tym roku w Dublinie wygrali Brytyjczycy, a całą serię 2012 Niemcy. foto: Tony Parkes/FEI
Hiszpanie we wrześniu wygrali FEI Nations Cup™ Promotional League Final podczas CSIO w Barcelonie. Jednak w roku 2013 zamiast w Superlidze wystartują w 1. Lidze Europejskiej. Foto: NACHO OLANO/FEI
Teraz bardziej szczegółowo o 2. Lidze Europejskiej, bo ona z racji udziału Polaków interesuje nas najbardziej. Tu startować mają pozostałe kraje europejskie. Do rozgrywek ma zostać wytypowanych 19 CSIO w Europie (w tym nasze CSIO w Sopocie), które mają uzyskać pomoc finansową z FEI (wysokość wsparcia uzależniona od rangi, ale kwoty nie są porażające). Każdy kraj do końca grudnia wybiera 6 CSIO, w których zbiera punkty. Do końcowego wyniku liczą się 4 najlepsze wyniki. Kolejność wyboru zawodów zależy od pozycji danego państwa, w tym liczą się wyniki z finału Promotional League 2012. I tu cenne dla Polski staje się 5. miejsce uzyskane na CSIO w Barcelonie. Gdyby ten plan miał być wdrożony, trener reprezentacji Polski wybierałby dogodne dla naszych zawodników CSIO na rok 2013 już jako czwarty za: Szwedami (spadek z Superligi 2012 i miejsce 2 w Barcelonie), Belgami (spadek z Superligi 2012), i Włochami (miejsce 3). Państwa przystępujące do udziału w rozgrywkach Pucharu Narodów będą zobligowane do startu we wszystkich zawodach, które wybrały. Wycofanie się z jakiegokolwiek startu powoduje utratę wszystkich punktów. Jednocześnie drużyny mogą startować w innych CSIO (niewybranych), ale tam nie zdobywają punktów. Dwie najlepsze drużyny 2. Ligi wywalczą zarówno awans do światowego finału Pucharu Narodów oraz awans do 1. Ligi (tu spadają dwie najgorsze), co gwarantować będzie starty w tych „lepszych” CSIO w roku 2014.
Świetna postawa Polaków w Promotional League w roku 2012, prawdopodobnie przyniesie efekty w postaci dobrej pozycji startowej w nowej formule Nations Cup. Tu polska ekipa w skladzie: S. Uchwat, P. Morsztyn, A. Tomaszewski i Ł. Wasilewski po zwycięstwie w Pucharze Narodów na CSIO5* w Moskwie we wrześniu br.
Tyle w skrócie o obecnym stanie prac nad nowym systemem Pucharu Narodów. Co ostatecznie ustali Światowa Federacja Jeździecka? Dowiemy się 8 listopada.