Logo tylkoskoki

41725

Zespół Stanów Zjednoczonych, w którym aż dwie pary debiutowały w Pucharze Narodów na tym poziomie, triumfował podczas czterogwiazdkowych zawodów w Wellington. W Grand Prix najlepszy był Brazylijczyk Rodrigo Lambre.

Mimo, że Puchar Narodów CSIO4* w USA nie był zaliczany do rozgrywek FEI Nations Cup, warto odnotować jego ciekawy przebieg. Łącznie w Wellington startowało dziewięć drużyn: Australia, Brazylia, Kanada, Chile, Kolumbia, Irlandia, Izrael, Meksyk i USA. Do finałowej walki w drugim nawrocie zakwalifikowało się sześć z nich. Ostatecznie najlepsza okazała się ekipa USA, która ukończyła konkurs z zaledwie czterema punktami karnymi. To duży sukces, biorąc pod uwagę, że część drużyny to młodzi zawodnicy, zbierający jeszcze doświadczenie w tego typu zmaganiach. Double clear odnotował 18-letni Brian Moggre na wałachu MTM Vivre le Reve. Wynik 0/4 miał 23-latek Lucas Porter na C Hunter. Oprócz nich startowali też Andrew Kocher na Squirt Gun (wynik 1/0, to para którą mieliśmy okazję oglądać w Polsce w grudniu podczas Cavaliady w Poznaniu) oraz Adrienne Sternlicht, 27-latka mająca już na koncie drużynowy złoty medal Mistrzostw Świata z 2018, dosiadająca Just A Gamble, która po bardzo dobrych przejazdach swoich drużynowych kolegów nie musiała już startować w drugim nawrocie. 

„Każdy chce przejechać na zero w swoim pierwszym występie drużynowym, więc nie mógłbym być bardziej wdzięczny mojemu koniowi, że udało nam się tego dziś dokonać. To nierealne uczucie. Wiele dla mnie znaczyło startować w barwach drużyny. MTM Vivre le Reve to mój podstawowy koń, znamy się na wylot.” – mówił 18-latek Brian Moggre.

„Jestem bardzo wdzięczny, że mogłem być w drużynie. To było moim celem od początku sezonu.” – mówił jego drużynowy kolega Lucas Porter, dla którego również był to debiut w Pucharze Narodów na poziomie seniorskim. – „Mój koń skakał dziś fantastycznie. W pierwszym nawrocie był bezbłędny, w drugim przydarzyła się pechowa zrzutka, ale jestem z niego bardzo zadowolony. Jesteśmy razem coraz bardziej doświadczeni i nie mogę się doczekać co przyniesie przyszłość.”

Zwycięstwo nie byłoby pewne bez bezbłędnego przejazdu Andrew Kochera w drugim nawrocie na 9-letnim Squirt Gun. „To najlepszy koń, którego teraz dosiadam” – powiedział zawodnik. – „W zeszłym roku podczas tych zawodów zaliczyłem z niego upadek, to niesamowite, co może dać 18 miesięcy pracy. To najlepszy koń w mojej karierze.”

Dumny ze swojego zespołu był szef ekipy Robert Ridland: „To niesamowite co udało im się zdziałać. To staraliśmy się osiągnąć, złożyć drużynę z bardziej i mniej doświadczonych par. Presja startu we własnym kraju jest ogromna. Nikt na trybunach nie zwraca uwagi na to, że dla niektórych zawodników to debiut w takim konkursie. Po prostu kibicują swoim! To wspaniałe uczucie dla tych młodych jeźdźców, wygrać „u siebie””

Na miejscu drugim uplasował się team z Irlandii (Darragh Kenny i Go Easy De Muze, Billy Twomey na Lady Lou, David Blake na Keoki i Paul O’Shea na Skara Glen’s Chancelloress, wynik 13 punktów karnych), a na trzecim Australia (Amy Graham i Coleraine Des Bergeries, Hillary Scott i Oaks Milky Way, Scott Keach i Fedor oraz Rowan Willis i Blue Movie, wynik 22 punkty).

Wyniki TUTAJ.

 

41767

W konkursie Grand Prix tych samych zawodów startowało 50 par, a osiem walczyło w finałowej rozgrywce. Jadący w niej jako ostatni reprezentant Brazylii - Rodrigo Lambre na koniu Catover - zdeklasował rywali odnotowując najszybszy i bezbłędny przejazd. Miejscem drugim musiał zadowolić się Irlandczyk Shane Sweetnam na Chaqui Z, a trzecim Alexandra Thornton z Wielkiej Brytanii na Charielle. 

"Jest niebywały" - mówił Lambre o 11-letnim koniu Catover - "Mam go od kiedy miał osiem lat, pracuję z nim "po płaskim" prawie codziennie, ale na poważnie zacząłem z nim trenować dopiero w październiku, przygotowując się do Tokio. Wszyscy planujemy sezon z myślą o Igrzyskach, to nasze marzenie. W każdym kraju niełatwo jest zakwalifikować się do drużyny, ale mamy wiele konkursów o Puchar Narodów, aby dowieść, że jesteśmy tego warci. To obiecujące. Catover nie jest szczególnie szybki, ale ma obszerną fulę. Dzisiejsza rozgrywka pozwoliła mi to wykorzystać." 

Wyniki TUTAJ

 

Źródło: informacja prasowa Jennifer Wood Media

Fot. Sportfot


W tym tygodniu

  • CSI4* Sztokholm SWE
    28.11-1.12.2024
           
  • HZO Leszno POL
    29.11-1.12.2024
           
  • CSI5*-W Madryt ESP
    29.11-1.12.2024
           
  • CSI2* Opglabbeek BEL
    27.11-1.12.2024
           
  • CSI2* Riesenbeck GER
    28-30.11.2024
           
  • CSI2* Oliva ESP
    27.11-1.12.2024
           

Ranking PZJ (31.10.2024)

1. Adam Grzegorzewski 2005
2. Jarosław Skrzyczyński 1790
3. Maksymilian Wechta 1614
4. Dawid Kubiak 1593
5. Marek Wacławik 1552
6. Michał Kaźmierczak 1403
7.

Tomasz Miśkiewicz

1302
8. Dawid Skiba 1223
9. Przemysław Konopacki 1128
10. Andrzej Opłatek 920
  CAŁY RANKING  

Polacy w rankingu FEI (31.10.2024)

277 Adam Grzegorzewski 795
290 Jarosław Skrzyczyński  775
383 Maksymilian Wechta 593