Logo tylkoskoki

Calihal

Wyhodowany w Czechosłowacji Heraldik (1982-2005) to jeden z najbardziej znanych folblutów użytkowanych w ostatnich latach w hodowli koni sportowych.

Sam mały, ale niezwykle urodziwy, po karierze wyścigowej okazał się doskonałym skoczkiem (poziom GP na CSIO pod Viliam Naštický) - dobrym stylowo i łatwym w prowadzeniu. Zauważany najpierw przez holsztyńskich hodowców, wykorzystywany też w innych księgach stadnych, do dziś pozostaje uznanym ojcem i dziadkiem wielu koni sportowych do WKKW, skoków, a nawet ujeżdżenia.

Pewnie o nim i wielu innych ogierach pełnej krwi angielskiej używanych w hodowli koni sportowych na świecie i w Polsce będą mówić dzisiaj fachowcy w kolejnym odcinku programu „Wyścig o folbluty”.

Na zdjęciu Callihall (hol. Casall x Heraldik) – wschodząca gwiazda KJ Wechta Rosnówko.

Poniżej zaproszenie Toru Służewiec:

Co już nam weszło w nawyk – czwartkowy wieczór to spotkanie z folblutami. Tym razem w rozmowie z cyklu „Wyścig o folbluty” wezmą udział specjaliści w dziedzinie hodowli. Rozpoczynając nasz cykl w kwietniu, poruszaliśmy temat dolewu krwi XX do hodowli koni sportowych w którym gośćmi byli: Magdalena Donimirska-Wodzicka, Henryk Święcicki Senior, Mateusz Tyszko oraz Artur Społowicz. Temat jest bardzo obszerny i wiemy, że nie został wyczerpany. Dlatego w kolejnym odcinku chcemy z kolejnymi gośćmi go rozwinąć.
Tym razem skupimy się na odpowiedzi na pytania:
- co wnoszą konie xx do hodowli koni półkrwi przeznaczonych do sportu?
- czym się kierować przy doborze ogierów xx do hodowli półkrwi?
- przykłady używanych przez gości ogierów xx, które dały dobre konie sportowe.

Widzimy się w najbliższy czwartek o 20.00! Produkcję Toru Służewiec będzie można zobaczyć na profilu Toru Wyścigów Konnych Służewiec oraz na stronie internetowej www.torsluzewiec.pl
W dyskusji weźmie udział trójka uznanych w dziedzinie hodowli specjalistów:

Katarzyna Wiszowaty – praktyki zawodowe odbyła w Landwades Stud w Newmarket wł. Kirsten Rausing. Pracowała w Stadninie Koni Golejewko, a w latach od 1997 do 2019 Główny Specjalista d/s Hodowli Koni w SK Prudnik. Obecnie doradca hodowlany w firmie MM Brothers - Cichoń Stallions. Autorka ponad 100 publikacji prasowych z dziedziny hodowli i użytkowania koni na łamach magazynów – „Koń Polski”, „Hodowca i Jeździec” i „ Świat Koni” (m.in. cykl artykułów o wykorzystaniu folblutów w hodowli koni sportowych w Polsce i na świecie). Współautorka książki „Ogiery pełnej krwi angielskiej w polskiej hodowli w 1982-2002”. W 2017 uzyskała uprawnienia trenera koni wyścigowych. Spod jej ręki jako hodowcy w SK Prudnik wyszły m.i.n takie konie skokowe jak Imequyl sp , El Camp sp, Winchester, Walkover xo, Lili Marlene, Ensilla sp, a w WKKW - Mistrz Polski Seniorów - Jak Chef xo (AA), złoty, srebrny i brązowy medalista MP Seniorów – wał. Senior, Mistrz Polski Młodych Koni - Dolce Bie AA (by Biegacz AA).

Hubert Szaszkiewicz – związany z końmi przez cale życie. Swoją zawodową działalność w branży hippicznej rozpoczął od pracy w PTWK Warszawa, później kilka lat spędził w PSO Książ jako Specjalista ds. sportu i eksportu. Największe jego sukcesy hodowlane wiążą się z pracą jako kierownik w Stadninie Koni Moszna. W późniejszych latach założył także Stadninę Koni Okoły, gdzie pełnił rolę hodowcy, a następnie zarządzał Stadniną Koni nad Wigrami. Wśród największych sukcesów wyścigowych odnoszonych przez konie, wychodowane przez Huberta Szaszkiewicza należy wymienić 4-krotne zwycięstwo w Derby w Warszawie, 2-krotne w Derby w Wiedniu i Pradze oraz 4-krotne zdobycie Nagrodę Oaks. Wśród jego podopiecznych był także zwycięzca gonitwy Wielką Warszawska.Zawodnik konkurencji skoki przez przeszkody, członek Kadry Narodowej, Uczestnik Mistrzostw Europy w Monachium (1981r.), wicemistrz Polski (1979 r.), trener Kadry Narodowej Juniorów, Młodych Jeźdźców i Seniorów, Kadry Olimpijskiej Ateny 2004 r. Aktywny członek społeczności jeździeckiej, były członek Zarządów PZHK i PZJ, Przewodniczący Zespołu Szkoleniowego przy PZJ w latach 2013-2016. Współtwórca obecnego Systemu Szkolenia Kadr Instruktorskich.

Bogdan Kuchejda - członek zarządu Polskiego Związku Hodowców Koni i Polskiego Związku Jeździeckiego. Przez pięć kadencji pełnił funkcje w śląsko-opolskim związku hodowców koni. Jako zawodnik konkurencji skoków przez przeszkody doszedł do poziomu Mistrzostw Polski, w których startował na koniu Dynamit. Wieloletni Prezes stadniny koni Ochaby.
Rozmowę poprowadzi już znany duet ze spotkań „Wyścig o folbluty” Annamaria Sobierajska oraz Marek Szewczyk.

CO? Transmisja LIVE panelu dyskusyjnego: Wykorzystanie ogierów pełnej krwi w hodowli
koni sportowych szlachetnej półkrwi w ramach cyklu spotkań „Wyścig o folbluty”
GDZIE? Profil Tor Wyścigów Konnych Służewiec na Facebooku oraz strona internetowa www.torsluzewiec.pl
KIEDY? 30 kwietnia 2020 r. godz. 20.00


W tym tygodniu

  • CSI4* Sztokholm SWE
    28.11-1.12.2024
           
  • HZO Leszno POL
    29.11-1.12.2024
           
  • CSI5*-W Madryt ESP
    29.11-1.12.2024
           
  • CSI2* Opglabbeek BEL
    27.11-1.12.2024
           
  • CSI2* Riesenbeck GER
    28-30.11.2024
           
  • CSI2* Oliva ESP
    27.11-1.12.2024
           

Ranking PZJ (31.10.2024)

1. Adam Grzegorzewski 2005
2. Jarosław Skrzyczyński 1790
3. Maksymilian Wechta 1614
4. Dawid Kubiak 1593
5. Marek Wacławik 1552
6. Michał Kaźmierczak 1403
7.

Tomasz Miśkiewicz

1302
8. Dawid Skiba 1223
9. Przemysław Konopacki 1128
10. Andrzej Opłatek 920
  CAŁY RANKING  

Polacy w rankingu FEI (31.10.2024)

277 Adam Grzegorzewski 795
290 Jarosław Skrzyczyński  775
383 Maksymilian Wechta 593