Logo tylkoskoki

wyścig o folbluty VI

Ponownie na styku dwóch światów – wyścigów konnych i sportu jeździeckiego. Jak kiedyś wyglądał powrót koni po karierze wyścigowej z toru do rodzimych stadnin i dalsza ich praca w sporcie jeździeckim i hodowli? Opowiedzą o tym goście najbliższego programu „Wyścig o folbluty”: Piotr Morsztyn, Hubert Kierznowski, Antoni Dahlke oraz Szymon Tarant. 

Podczas dyskusji uczestnicy skupią się na poniższych zagadnieniach m.in.:

- wdrożenie koni pełnej krwi angielskiej do sportu po zakończeniu kariery na torze wyścigowym, 

- predyspozycje, jakie posiadają konie XX do konkurencji skoków przez przeszkody, 

- historie startów zawodników na koniach pełnej krwi na zawodach wysokiej rangi.

Wśród gości znajdą się osoby związane z dyscypliną skoków przez przeszkody: zawodnicy, trenerzy, a także hodowca koni sportowych oraz gospodarz toru z międzynarodowymi uprawnieniami. Poznajcie ich już teraz:

Piotr Morsztyn – wychowanek i długoletni reprezentant WKS Śląsk Wrocław. W mundurze zdobył dwa tytuły Mistrza Polski (1996 i 2002), dwa razy reprezentował nasz kraj na Mistrzostwach Europy oraz wywalczył srebrny medal na Mistrzostwach Świata Żołnierzy. Prowadzi wraz z żoną Moniką własny ośrodek jeździecki w Kaszycach Wielkich koło Wrocławia, a reprezentuje KJ Kietlów. Najbardziej znanym w Polsce koniem, którego Piotr przygotował „od zera” aż do poziomu najtrudniejszych konkursów 160, to Van Halen. Przez ponad dwie dekady reprezentował barwy Polski na zagranicznych arenach, zwyciężając w wielu konkursach m.in. Puchar Narodów CSIO5* w Moskwie czy Grand Prix 3* w Rydze. Złoty medal Mistrzostw Polski w 1996 r. zdobył na rewelacyjnym Horsensie (xx). Jest to ostatni medal MP dla zawodnika startującego na koniu pełnej krwi angielskiej.

 

Hubert Kierznowski – od dziecka był przekonany, że jego życie będzie związane z końmi. W jego rodzinie tradycje jeździeckie były przekazywane od wielu pokoleń. Pierwsze starty w zawodach odbywał w wieku 8 lat. Reprezentując klub Abaria Iwno płynnie przechodził przez kadrę juniorów, młodych jeźdźców i seniorów. W swojej karierze jeździł na wielu koniach pełnej krwi angielskiej oraz koniach zaawansowanych w krew m.in. Iwla, Daga, Dytyramb i Frazes. Doświadczony zawodnik, hodowca oraz właściciel ośrodka jeździeckiego. Hubert od 1997 roku wraz z ojcem – Stefanem rozpoczęli własną działalność jeździecką, zakładając gospodarstwo Kietlów. Do większych sukcesów na zawodach międzynarodowych może zaliczyć zwycięstwo na 4* zawodach w Poznaniu. Obecnie wśród podopiecznych Huberta Kierznowskiego jest coraz więcej młodych adeptów jeździectwa, na co z pewnością miały wpływ rewelacyjne wyniki córki – Oli.

 

Antoni Dahlke – właściciel stajni w Sypniewie. Hodowca, trener, licencjonowany sędzia PZJ, zawodnik. Wraz z dziećmi – Wojciechem i Agatą, które czynnie startują w dyscyplinie skoki przez przeszkody – stanowią niezwykłą jeździecką drużynę. Antoni Dahlke z końmi miał do czynienia od dziecka. Jednak nie z końmi sportowymi, a takimi, które pracowały gospodarstwie jego rodziców. Miał jednak olbrzymią determinację, aby jeździć, starować w zawodach. Był jednym z pierwszych (jeżeli nie pierwszym zawodnikiem w powojennej Polsce), który pokonał parkur na zawodach na prywatnym koniu. Po pewnym czasie kupił klacz pełnej krwi angielskiej i dostał na trening do Stadniny Koni w Nowielicach. Współzałożyciel sekcji jeździeckiej Kłos Budzyń. W hodowli koni sportowych wykorzystuje dolew krwi koni pełnej krwi angielskiej.

 

Szymon Tarant – swoją karierę związaną z jeździectwem rozpoczynał w Stadninie Koni w Iwnie. W latach 90. startował na poziomie Grand Prix, zdobył srebro MPMJ. Najlepsze swoje wyniki osiągnął na koniach pełnej krwi – Dytyrambie i Drużynie. Dziś organizator zawodów, międzynarodowy gospodarz toru (Level 3 FEI), spiker. Jest jedynym polskim projektantem parkurów, który może poszczycić się ustawianiem zawodów na poziomie 5*.  Jako organizator realizuje projekty: 4Foulee CSI4* Poznań, CSI Wrocław, Halowe Derby Poznania, Majówka z Koniem. Dyrektor sportowy i spiker organizowanej przez Grupę MTP Cavaliady. Założyciel i redaktor naczelny portalu TylkoSkoki.

 

Rozmowę poprowadzi już znany duet ze spotkań „Wyścig o folbluty” Annamaria Sobierajska oraz Marek Szewczyk.

CO? Transmisja LIVE panelu dyskusyjnego: Miejsce koni pełnej krwi angielskiej w konkurencji skoków przez przeszkody w ramach cyklu spotkań „Wyścig o folbluty”

GDZIE? Profil Tor Wyścigów Konnych Służewiec na Facebooku oraz strona internetowa www.torsluzewiec.pl

KIEDY? 7 maja 2020 r. godz. 20.00

 

Idea spotkań „Wyścig o folbluty” powstała z potrzeby i chęci umacniania marki polskich koni pełnej krwi angielskiej. Budowanie pozycji rasy, nie tylko w świecie wyścigowym, ale także w sporcie i rekreacji to ogromna wartość dla hodowców i właścicieli. Cykl spotkań prowadzony jest online, dzięki czemu każdy może dołączyć do debaty.

 

 


W tym tygodniu

  • CSI4* Sztokholm SWE
    28.11-1.12.2024
           
  • HZO Leszno POL
    29.11-1.12.2024
           
  • CSI5*-W Madryt ESP
    29.11-1.12.2024
           
  • CSI2* Opglabbeek BEL
    27.11-1.12.2024
           
  • CSI2* Riesenbeck GER
    28-30.11.2024
           
  • CSI2* Oliva ESP
    27.11-1.12.2024
           

Ranking PZJ (31.10.2024)

1. Adam Grzegorzewski 2005
2. Jarosław Skrzyczyński 1790
3. Maksymilian Wechta 1614
4. Dawid Kubiak 1593
5. Marek Wacławik 1552
6. Michał Kaźmierczak 1403
7.

Tomasz Miśkiewicz

1302
8. Dawid Skiba 1223
9. Przemysław Konopacki 1128
10. Andrzej Opłatek 920
  CAŁY RANKING  

Polacy w rankingu FEI (31.10.2024)

277 Adam Grzegorzewski 795
290 Jarosław Skrzyczyński  775
383 Maksymilian Wechta 593