Logo tylkoskoki

PZJ stojaki

Aż 30 organizatorów największych imprez jeździeckich w Polsce wystosowało do Zarządu PZJ list z apelem o podjęcie rozmów na temat partnerskiej współpracy w ramach umów na organizację imprez 2021.

 

Warszawa, 20.08.2020 r.

Zarząd Polskiego Związku Jeździeckiego

Szanowni Państwo!

Jedną z wartości, jakie posiada w swoich zasobach Polski Związek Jeździecki, jest grupa kilkuset organizatorów najprzeróżniejszych imprez jeździeckich – sportowych i rekreacyjnych. W znakomitej większości są to prywatne ośrodki wybudowane z prywatnych środków, w odróżnieniu od stadionów, basenów i sal gimnastycznych. Właściciele tych ośrodków ryzykują często cały swój majątek, abyśmy mogli wspólnie cieszyć się z sukcesów polskich zawodników oraz rozwoju polskiego jeździectwa.

W opublikowanym przez Państwa wniosku o organizację imprez szczebla centralnego na rok 2021, który tak naprawdę po złożeniu staje się umową pomiędzy organizatorem a PZJ, mamy bardzo wiele obowiązków wobec PZJ, a praktycznie nie pozostawia nam się żadnych praw. Do tego wiele nowych zapisów spowoduje zwiększenie kosztów organizacji zawodów, a część z nich jest w przypadku niektórych organizatorów niemożliwa do spełnienia.

Zdajemy sobie sprawę z faktu, że PZJ chce wzmocnić swoje możliwości pozyskiwania sponsorów poprzez oferowanie im świadczeń na organizowanych przez nas imprezach i jak najbardziej chcemy Państwu w tym pomóc. Jednak nasza współpraca powinna być kooperacją opartą o partnerskie zasady. Działania PZJ na rynku sponsorskim nie mogą też psuć tego rynku. My chętnie pokażemy logotypy sponsorów PZJ, jednak pod warunkiem, że kwoty przekazane przez nich będą znacząco wspierać funkcjonowanie polskiego sportu jeździeckiego i będą oni godni nazwania sponsorami strategicznymi polskiego jeździectwa, bo oni mają wspierać jeździectwo, a nie PZJ jako taki.

Kolejna ważna kwestia to przekazanie nam listy sponsorów strategicznych PZJ jeszcze przed terminem złożenia wniosku, bo tylko w oparciu o taką wiedzę jesteśmy w stanie planować swoje budżety. Co będzie, kiedy na 2 miesiące przed zawodami dowiemy się o nowym sponsorze PZJ, którego mamy zaprezentować podczas zawodów, a jest on konkurencyjny wobec sponsora imprezy?

Organizatorzy w 100% ponoszą koszty i ryzyko organizacji zawodów. Płacą do PZJ opłatę za wpis do kalendarza, która jest opłatą za prawo do organizacji. Nie może być tak, że Państwo sprzedają prawo, a jednocześnie chcą zachować 100% praw autorskich do dzieła, które tworzą organizatorzy, zawodnicy i właściciele koni.

Dobrym, godnym naśladowania przykładem jest praktyka Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej. FEI ma prawa autorskie do imprez międzynarodowych, ale korzysta z nich tylko w przypadku imprez mistrzowskich i stworzonych przez siebie cykli jak na przykład Puchar Narodów czy Puchar Świata. Mało tego, za prezentacją logotypów sponsorów FEI często idą niemałe kwoty wspomagające organizatorów. W przypadku pozostałych zawodów międzynarodowych FEI wszystkie prawa pozostawia organizatorom. Państwo, nakładając na nas kary, wyraźnie wskazują, że chcą Państwo bezwzględnie przejąć wszystkie prawa.

Wiemy, że 3 sierpnia Pani Wiceprezes Iwona Maciejak wystosowała pismo, w którym zaprasza organizatorów zawodów międzynarodowych na indywidualne spotkania i negocjowanie warunków umowy. To naszym zdaniem grozi nierównym traktowaniem organizatorów i podejściem uznaniowym, a w konsekwencji nierównym dostępem podmiotów do prawa organizacji zawodów. Tym samym logiczne wydaje się jak najszybsze wspólne wypracowanie stanowiska. Mamy nadzieję, że ten list zachęci Państwa do ponownego pochylenia się nad tą sprawą i w krótkim czasie (pozostało go niewiele) opracujemy wspólnie nowy wzór wniosku na organizację imprez 2021. W załączniku przesyłamy nasze propozycje zmian.

Załączniki:

Uwagi w wniosku 2021 - TUTAJ

Wniosek 2021 z proponowanymi przez orgnizatorów zmianami - TUTAJ

z poważaniem

Kaja Koczurowska-Wawrzkiewicz - Hipodrom Sopot

Karolina Krempeć - JKS Barłomino

Włodzimierz Uchwat - JKS Pogórze

Dariusz Wieczorek - JKS Salio

Robert Hestkowski - JKS u Robsonów

Małgorzata Zdunek - Kaszubskie Stowarzyszenie Promowania Sportów Konnych

Jan Ludwiczak - KJ Agro-handel Śrem

Paulina Przybylska - KJ Biały Las Stajnia Przybylscy

Jagoda Turczyńska - KJ Facimiech

Bogusław Polak - KJ Osadkowski Jakubowice

Artur Społowicz - KJ Jaroszówka

Ewa Walas - KJ Leśna Wola

Daniel Karpiński - KJ Lewada Zakrzów

Mateusz Cichoń - KJ Lider Radzionków

Agnieszka Kwiatkowska - KJ Lider Biskupiec

Andrzej Kuświk - KJ Wolica

Anna Szary-Ziębicka - KJK Szary Michałowice

Szymon Tarant - KS Jumping Events

Marcel Ważyński - LKJ Gabon Walewice

Karolina Ferenstein-Kraśko - K&F Group Polska

Marcin Konarski - LKS Stragona Strzegom

Filip Bittner - Międzynarodowe Targi Poznańskie

Marcin Podpora - Pomorska Liga Jeździecka

Dariusz Kotyra - SHS Grobice

Henryk Jan Święcicki - SJ Baborówko

Justyna Michałkiewicz - SSKJ Bobrowy Staw

Tomasz Bałuk - Stadnika Koni Ciekocinko

Magdalena Donimirska-Wodzicka - Stadnina Koni Moszna

Jacek Ostrowski - Stado Ogierów Bogusławice

Dominik Nowacki - Totalizator Sportowy


W tym tygodniu

  • CSI4* Sztokholm SWE
    28.11-1.12.2024
           
  • HZO Leszno POL
    29.11-1.12.2024
           
  • CSI5*-W Madryt ESP
    29.11-1.12.2024
           
  • CSI2* Opglabbeek BEL
    27.11-1.12.2024
           
  • CSI2* Riesenbeck GER
    28-30.11.2024
           
  • CSI2* Oliva ESP
    27.11-1.12.2024
           

Ranking PZJ (31.10.2024)

1. Adam Grzegorzewski 2005
2. Jarosław Skrzyczyński 1790
3. Maksymilian Wechta 1614
4. Dawid Kubiak 1593
5. Marek Wacławik 1552
6. Michał Kaźmierczak 1403
7.

Tomasz Miśkiewicz

1302
8. Dawid Skiba 1223
9. Przemysław Konopacki 1128
10. Andrzej Opłatek 920
  CAŁY RANKING  

Polacy w rankingu FEI (31.10.2024)

277 Adam Grzegorzewski 795
290 Jarosław Skrzyczyński  775
383 Maksymilian Wechta 593