099

W finałowym rankingu WBFSH za rok 2020 pierwsze miejsce zajął Denver, na którym startuje Brytyjka Holly Smith. Najlepszym koniem polskiej hodowli jest Nevados S, a najlepszym dosiadanym przez Polaka - Stakkatan.

Ranking WBFSH - światowego zrzeszenia hodowców koni sportowych - podlicza punkty zebrane od 1 października 2019 do 30 września 2020. Najlepszym koniem tegorocznego zestawienia został 12-letni wałach Denver (KWPN, Albfuehren’s Memphis x Chico’s Boy), którego dosiada Holly Smith z Wielkiej Brytanii. Para ta plasowała się w pierwszej trójce w aż 17 konkursach zaliczanych do światowego rankingu, zwyciężając w Grand Prix CSI3* w portugalskiej Villamourze w październiku 2019. Na miejscu drugim uplasował się GC Chopin’s Bushi (KWPN, Contendro II x Nairobi), na którym Irlandczyk Denis Lynch triumfował w Grand Prix zaliczanym do Pucharu Świata w Leipzig w styczniu. Top 3 zamyka 11-letni Chalou (OS, Chacco Blue x Baloubet du Rouet), dosiadany przez Emanuele Gaudiano z Włoch. Ta para 11 razy plasowała się w najlepszej piątce konkursów LR najwyższych rangą grup (AA, A i B), a także była najlepsza w konkursie 155 cm grupy C w Veronie w listopadzie.

Najwyżej sklasyfikowanym koniem polskiej hodowli pozostaje Nevados S (Calvados Z x Romualdo, hod. Stanisław Szurik), który zajmuje miejsce 243. Wraz ze swoim jeźdźcem Gregorym Watheletem w okresie, za który przyznawane są punkty, startowali jedynie w ośmiu międzynarodowych imprezach. Najlepszym koniem dosiadanym przez Polaka przez ten czas jest Stakkatan (OS, Stakkatol x Kannan, miejsce 151 w rankingu), na którym Andrzej Opłatek wygrał trzy konkursy LR: dwa w Gorla Minore i jeden w Salzburgu, a także był czwarty w konkursie grupy C w Tetouanie.

W rankingu ksiąg hodowlanych triumfuje związek KWPN. Na miejscu drugim plasuje się księga Selle Français, a na trzecim BWP.  Polski Związek Hodowców Koni zajmuje w rankingu miejsce 23, a najlepsze konie to: Nevados S, Wibaro, Jerico, Szuler, Ula Bajou K i Figaro. W zeszłorocznym zestawieniu rankingu PZHK zajął miejsce 18.

Warty odnotowania jest fakt, że w zajmującym miejsce piąte związku OS dwa z sześciu najlepszych koni startowały pod polskimi jeźdźcami: Silver Shine oraz Stalando 2 – obu tych wierzchowców dosiadał w minionych miesiącach mistrz Europy Martin Fuchs ze Szwajcarii, ale punkty na Stalando 2 (miejsce 74 w rankingu) zdobył też Andrzej Opłatek, zajmując miejsca drugie i dziewiąte w konkursach LR w Tetouanie w październiku 2019. Polski zawodnik startuje na nim ponownie od niedawna - w miniony weekend uplasował się na piątej pozycji w jednym z zaliczanych do światowego rankingu konkursów podczas CSI2* w Chevenez w Szwajcarii.