Logo tylkoskoki

FEIawards2020 FR5

Tegoroczna edycja FEI Awards przybiera nieco inną niż zwykle formułę. 

W informacji prasowej FEI czytamy: 

Jeżeli mógłbyś wybrać, kto byłby Twoim faworytem spośród zwycięzców z ostatniej dekady FEI Awards?

Teraz masz taką szansę! W roku, w którym nasz sport musiał stanąć w miejscu z powodu pandemii, spoglądamy wstecz i dajemy Tobie szansę wyboru spośród najlepszych w pięciu kategoriach.

Głosowanie w specjalnej edycji FEI Awards 2020 jest już otwarte.

W tym roku zwycięzcy w każdej z kategorii zostaną wybrani wyłącznie przez publiczność, a głosować można za pośrednictwem FEI.org do 22 listopada. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni w drugim tygodniu grudnia.

Na liście znajduje się 55 nominowanych z 19 krajów w pięciu kategoriach: Longines FEI Rising Star (Wschodząca Gwiazda), Peden Bloodstock FEI Best Athlete (Najlepszy Zawodnik), Cavalor FEI Best Groom (Najlepszy Luzak), FEI Against All Odds (Mimo Przeciwności) oraz FEI Solidarity (Solidarność). Pełna lista znajduje się TUTAJ.

“FEI Awards to szansa na uhonorowanie bohaterów naszego sportu, dzięki ich niesamowitym historiom o wytrwałości, determinacji i pasji.” – mówi przewodniczący FEI Ingmar De Vos. – „Jeździectwo to nie tylko sport, ale styl życia. Dla wielu osób ze środowiska ten rok był wyjątkowo trudny, tak jak dla innych w każdym sektorze. Teraz, bardziej niż kiedykolwiek, musimy skupić się na pozytywach, które oferuje nasz sport oraz celebrować naszych fantastycznych ambasadorów, zarówno sportowców, jak i tych którzy pracują „za kulisami”.  

Od pierwszej edycji w 2009, nagrody FEI stały się kluczowym dodatkiem do corocznego jeździeckiego kalendarza. Nagrody FEI Best Athlete i FEI Rising Star zebrały nominowanych wysokiego kalibru, z wieloma medalistami Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich oraz Światowych Igrzysk Jeździeckich.

Najwięcej nagród mają na swoim koncie Niemcy, którzy zdobyli ich łącznie 9. Są również liderami w kategorii Najlepszego Zawodnika – reprezentanci tego kraju zdobyli 5 z 11 dotychczasowych nagród.

Niemieccy sportowcy w różnych Olimpijskich dyscyplinach wygrywali kategorię FEI Best Athlete trzy lata z rzędu. Laureatka z 2019 – Ingrid Klimke, jedna z najbardziej utytułowanych w dyscyplinie WKKW – była trzecią kobietą z Niemiec, która zdobyła nagrodę FEI Best Athlete. Wcześniej w 2018 ten tytuł przypadł złotej medalistce mistrzostw świata w skokach przez przeszkody Simone Blum, a w 2017 zdobyła go złota medalistka IO w ujeżdżeniu Isabell Werth.

Niemcy liderują również w kategorii FEI Rising Star – dwukrotnie zdobywali tę nagrodę jeźdźcy z rodziny Rothenberger – Sönke w 2016, a jego siostra Semmieke w 2019.

Nagroda FEI Best Groom docenia niezwykle ważną pracę luzaków, często niedocenianych bohaterów sportu jeździeckiego. W tej kategorii dominują Brytyjczycy. W 2016 cieszyli się podwójnie, gdy Nick Skelton zdobył nagrodę Najlepszego Zawodnika, a w FEI Best Groom triumfował jego luzak Mark Beever. Jackie Potts, luzaczka legendy WKKW Williama Fox-Pitta zwyciężyła w 2014, a w 2017 tytuł otrzymał Alan Davies, luzak gwiazd ujeżdżenia Carla Hestera i Charlotte Dujardin.

Nagroda FEI Solidarity podniosła profil wielu projektów zaangażowanych w rozwój jeździectwa, osób i organizacji, które przyniosły korzyści dla sportu i środowisk w krajach takich jak Haiti, Afryka Południowa, Singapur, Urugwaj, Zambia i Wielka Brytania.  

W 2018 ta nagroda została przyznana organizacji The Horsemanship Movement, założonej przez Chińskiego wkkwistę Alexa Hua Tian i jego przyjaciela Philipa Wong. Program ma na celu poprawę życia emigrantów przez budowanie pozytywnego partnerstwa z końmi, a także przedstawienie sportu jeździeckiego jako aktywności pełnej wartości, która umożliwia rozwój charakteru u dzieci.

Alex Hua Tian został jedynym, który zdobył dwie nagrody FEI Awards, wygrywając też tytuł FEI Rising Star w 2009. Tę nagrodę zdobył w wieku 18 lat, kiedy został pierwszym reprezentantem Chin w jeździeckiej dyscyplinie na Igrzyskach Olimpijskich oraz najmłodszym wkkwistą w historii IO.

Prawdopodobnie najbardziej inspirującą ze wszystkich kategorii jest FEI Against All Odds, która przedstawia historie o odwadze, nadziei i wierze. Ta nagroda, przyznawana tym, którzy podążają za swoimi jeździeckimi ambicjami pomimo utrudnień fizycznych lub wyjątkowo trudnych okoliczności osobistych, wędrowała do zawodników z Australii, Brazylii, Chin, Niemiec, Haiti, Palestyny, Urugwaju i USA.

“W tym roku, bardziej niż kiedykolwiek, zapraszam wszystkich do tego, by pokazali swoje wsparcie dla nominowanych w każdej z kategorii” – powiedział przewodniczący FEI Ingmar De Vos – „Środowisko jeździeckie w tym roku zostało postawione przed ogromnymi trudnościami, ale wyszło z tego kryzysu silniejsze. To jest nasza szansa, by zjednoczyć się i świętować naszą wytrzymałość w obliczu przeciwności.”

 

Spośród nominowanych związanych ze skokami przez przeszkody znajdują się: 

  • W kategorii FEI Best Athlete: Simone Blum, Nick Skelton, Jeroen Dubbeldam i Meredith Michaels-Beerbaum
  • W kategorii FEI Best Groom: Madeleine Broek (luzaczka Marca Houtzagera), Lee McKeever (McLain Ward), Mark Beever (Nick Skelton), Celia Rijntjes (Rolf Goran-Bengtsson)
  • W kategorii FEI Rising Star: Harry Allen, Jessica Mendoza, Reed Kessler, Thomas McDermott

Głosować można TUTAJ

 

Źródło i grafika: inside.fei.org


W tym tygodniu

  • HZO Leszno POL
    4-6.10.2024
           
  • CSIO5* Finał LLN Barcelona ESP
    3-6.10.2024
           
  • CSI2* Bonheiden BEL
    3-6.10.2024
           
  • CSI2* Riesenbeck GER
    3-6.10.2024
           
  • CSI2*-W Tallinn EST
    4-6.10.2024
           
  • CSI2* Oliva ESP
    2-6.10.2024
           

Ranking PZJ (31.08.2024)

1. Adam Grzegorzewski 2348
2. Jarosław Skrzyczyński 2207
3. Tomasz Miśkiewicz 1720
4. Marek Wacławik 1574
5. Dawid Kubiak 1517
6. Michał Kaźmierczak 1371
7.

Andrzej Opłatek

1266
8. Maksymilian Wechta 1216
9. Mściwoj Kiecoń 1147
10. Marek Lewicki 1116
  CAŁY RANKING  

Polacy w rankingu FEI (31.08.2024)

227 Jarosław Skrzyczyński  970
243 Adam Grzegorzewski 910
357 Tomasz Miśkiewicz 630