Logo tylkoskoki

puid 4b672ac0 58b1 47ef 9c52 fb58f7f99951 1500 7084

Międzynarodowy Klub Jeźdźców Skokowych - IJRC - opublikował informację podsumowującą rok 2020 oraz tematy kluczowe w kwestii przepisów na 2021. 

Zakończył się rok 2020 i Międzynarodowy Klub Jeźdźców Skokowych (IJRC) patrzy z nadzieją w 2021, by kontynuować swoją pracę w najlepszy możliwy sposób dla jeźdźców i wspierać ich teraz bardziej niż kiedykolwiek wcześniej w okresie pandemii. W trudnym roku, który właśnie się skończył, kooperacja pomiędzy IJRC i FEI działała bez przerwy. Klub ciężko pracował razem z niektórymi organizatorami, których dotknęły problemy związane z tak dużą liczbą odwołanych imprez.

Jednak najważniejsze jest to, by jeźdźcy nie byli obarczeni nadmiernymi opłatami i by było ich stać na starty. Przez ostatnie lata Klub zawsze pracował nad tym, by opłaty wpisowe działały „all inclusive” (VAT, stajnie, parking itd.) i aby żadna dodatkowa opłata nie była dozwolona.

PUNKTY RANKINGOWE I SYSTEM ZAPROSZEŃ

Punkty LR i system zaproszeń były wysoko na liście priorytetów. W celu ochrony zawodników, którzy nie mogli startować przez liczne odwołania, punkty zostały zamrożone. Ponieważ tylko 30 wyników liczy się do rankingu, zawodnicy by zebrać punkty musieli odnotowywać lepsze występy niż w tym samym miesiącu roku ubiegłego (co było trudne, bo nie rozgrywano żadnych wysokich rangą imprez). Ci, którzy nie startowali, nie tracili punktów. Jeżeli chodzi o rok 2021, decyzja zostanie podjęta na początku lutego, w zależności od sytuacji pandemicznej.

ZMIANY W PRZEPISACH

Przez pandemię Covid-19 FEI musiała opierać się na technologii, by zorganizować zebranie generalne, które przeprowadzono online. Głównym punktem były przepisy antydopingowe, a przepisy skoków przez przeszkody zmieniono nieznacznie. Pełen przegląd przepisów zaplanowano na 2021 i zostanie przeprowadzony podczas FEI Sports Forum (19-20 kwietnia 2021).

IJRC uważa, że bardzo ważna jest dyskusja na temat poprawki do przepisu o dyskwalifikacjach. Jeżeli podczas Pucharu Narodów u jednego z koni wyniki testu będą pozytywne, to jedynie wyniki tego konia są usunięte, bez eliminacji całej drużyny. Jeżeli jednak wyniki testu okażą się pozytywne podczas IO lub Igrzysk Paraolimpijskich, skutkuje to dyskwalifikacją z wszystkich wyników uzyskanych przez tego zawodnika podczas danej imprezy, na wszystkich koniach. Termin składania propozycji zmian na 2022 to 1 marca. IJRC pracuje też nad użyciem tylnych ochraniaczy (na zawodach międzynarodowych konie będą mogły nosić przednie i tylne ochraniacze spełniające określone warunki).

KONTAMINACJA

Przypadki kontaminacji były na liście IJRC już od długiego czasu, z uwagi na złożoność problemu i jego znaczenia dla karier jeźdźców. Prośba IJRC pozostaje niezmienna: by jeźdźcy byli traktowani jako niewinni, kiedy zaistnieje przypadek skażenia ludzkimi lekami, zarówno wtedy, kiedy dowiedzie się, że skażenie jest nieumyślne i/lub jest spowodowane przez osoby niezwiązane z zawodnikiem, jak i wtedy, kiedy ślady zakazanej substancji są niższe niż IPC (Irrelevant Plasma Concentration). Ponieważ sprawa jest bardzo istotna, niezbędna jest stała współpraca między wszystkimi zaangażowanymi, FEI i IJRC.

NOWE PRZEPISY ŚWIATOWEJ AGENCJI ANTYDOPINGOWEJ

Podczas ostatniego zebrania generalnego poruszono tematy dopingu u koni i ludzi. Nowe przepisy WADA (Światowej Agencji Antydopingowej) zawierają międzynarodowe standardy dotyczące szkoleń i zarządzania wszystkimi wynikami, FEI była zobowiązana do ponownego przejrzenia przepisów antydopingowych, aby spełniały one niektóre nowe wymogi WADA. To oznacza podjęcie dyskusji na temat kontaminacji, przepisów dotyczących dyskwalifikacji i testowania próbek.

Retrospektywne testy

W 2021 wszystkie federacje narodowe będą musiały zaktualizować swoje przepisy, by zawierały one najważniejsze regulacje antydopingowe FEI, dostarczały szkolenia na temat antydopingu i zgłaszały potencjalne naruszenia do FEI.

Jedna ze zmian mówi, że jeśli próbka została sklasyfikowana jako negatywna, może być złożona do archiwum i będzie mogła być zbadana ponownie na wniosek organizacji antydopingowych lub FEI, zgodnie z regulacjami WADA. FEI postanowiła, że testy retrospektywne to cenne narzędzie, a wprowadzenie nowych przepisów dotyczących nietypowych wyników może pomóc rozwiązywać problemy.

Nietypowe wyniki

To oznacza, że substancje będą traktowane jako “nietypowe wyniki” zamiast „wyniku negatywnego”, co pozwoli FEI na rozpatrzenie sprawy zanim wynik zostanie sklasyfikowany jako pozytywny i rozpoczną się procedury dyskwalifikacji. Jeżeli FEI zdecyduje się zakwalifikować nietypowy wynik jako próbę negatywną, ta decyzja jest finalna i nie podlega apelacji,

Życzymy wszystkiego najlepszego w szczególności organizatorom i wszystkim zaangażowanym w Igrzyska Olimpijskie w Tokio. Krok po kroku, przetrwamy ten okres. Wszystkim biorącym udział w sporcie jeździeckim IJRC życzy szczęśliwego i zdrowego Nowego Roku!

 

Źródło: ijrc.org


W tym tygodniu

  • CSI4* Sztokholm SWE
    28.11-1.12.2024
           
  • HZO Leszno POL
    29.11-1.12.2024
           
  • CSI5*-W Madryt ESP
    29.11-1.12.2024
           
  • CSI2* Opglabbeek BEL
    27.11-1.12.2024
           
  • CSI2* Riesenbeck GER
    28-30.11.2024
           
  • CSI2* Oliva ESP
    27.11-1.12.2024
           

Ranking PZJ (31.10.2024)

1. Adam Grzegorzewski 2005
2. Jarosław Skrzyczyński 1790
3. Maksymilian Wechta 1614
4. Dawid Kubiak 1593
5. Marek Wacławik 1552
6. Michał Kaźmierczak 1403
7.

Tomasz Miśkiewicz

1302
8. Dawid Skiba 1223
9. Przemysław Konopacki 1128
10. Andrzej Opłatek 920
  CAŁY RANKING  

Polacy w rankingu FEI (31.10.2024)

277 Adam Grzegorzewski 795
290 Jarosław Skrzyczyński  775
383 Maksymilian Wechta 593