Międzynarodowa Federacja Jeździecka (FEI) przeprowadziła dziś sesję konsultacyjną, by przejrzeć wstępną wersję szczegółowego protokołu powrotu do rozgrywek (Return To Competition). Te środki mają na celu: krótkoterminowo – zminimalizować ryzyko związane z wznowieniem zawodów międzynarodowych w Europie 12 kwietnia, a długoterminowo zwiększyć wiedzę na temat bezpieczeństwa biologicznego, umiejętności i świadomość wśród wszystkich interesariuszy FEI w celu zapobiegnięcia wystąpienia kolejnego wybuchu EHV-1.
Proponowane protokoły, częściowo zawarte w przepisach weterynaryjnych FEI oraz przepisach ogólnych, przedstawione zostały przez Dyrektora Weterynaryjnego FEI Görana Åkerströma.
We wstępnej wersji opracowano plany bezpieczeństwa biologicznego oraz plany złagodzenia ewentualnych wybuchów chorób zakaźnych podczas zawodów międzynarodowych, w tym:
- Kontrolę temperatury
- Zwiększone badania przy przyjazdach do stajni na zawodach dla wszystkich koni
- Składanie oświadczeń odpowiedzialności za zdrowie koni przez ich jeźdźców
- Organizację stajni (w tym obowiązek stajni izolacyjnych i restrykcji dotyczących dostępu do stajni)
- Minimalizowanie bezpośredniego kontaktu pomiędzy końmi
- Bardziej restrykcyjne zasady dotyczące psów na zawodach
- Znaczenie podstawowych zasad higieny
- Obowiązkowe testy PCR przed przyjazdem (tylko dla określonych wydarzeń sportowych)
Te propozycje, które spotkały się z akceptacją całej grupy, dotyczą zasad, których przestrzegać trzeba przed wydarzeniem, w trakcie jego trwania oraz po zawodach. Dyskutowano również na temat szczepionek. Dyrektor Weterynaryjny FEI doradził, że żadna ze szczepionek nie jest efektywna przeciwko neurologicznej formie wirusa, która spowodowała ostatni wybuch. Zaszczepione konie nadal mogą zachorować, dodatkowo ilość szczepionek w Europie jest obecnie mocno ograniczona.
Przewodniczący FEI Ingmar de Vos powiedział, że wszczęte zostanie szczegółowe dochodzenie w sprawie okoliczności wystąpienia niedawnego wybuchu, a otrzymane informacje zostaną opublikowane. „Chcemy wynieść z tej sytuacji cenną wiedzę, a nie wytykać palcami” – mówił. Podziękował też uczestniczącym w zebraniu oraz całemu środowisku za pracę zespołową oraz indywidualne starania w celu poskromienia epidemii. Podkreślił też wagę dalszej współpracy. „Środki, które wprowadzamy – zarówno krótko- jak i długoterminowo, a w szczególności to, jak będą efektywne, są zależne od tego, jak dobrze będziemy umieli współpracować jako społeczność, by zgodzić się na ten sam zestaw zasad i w pełni się do nich stosować w każdym z naszych obszarów odpowiedzialności.”
Proponowane zasady będą rozpatrzone na jutrzejszym zebraniu epidemiologicznej grupy zadaniowej FEI. Później zostaną przekazane do Zarządu FEI zatwierdzenia.
Środowisko jeździeckie zostanie poinformowane o nowych zasadach przed końcem marca, aby zapewnić dostateczną ilość czasu na ich wprowadzenie.
Źródło: inside.fei.org
Fot. Asia Bręklewicz