Przewodnicząca Komisji Dzieci i Młodzieży PZJ - Marta Stołowska-Lubońska - opowiada o ważnych zmianach w tegorocznym regulaminie Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży.
„Nowy regulamin OOM został opracowany z myślą o zawodnikach. Wszystkie zmiany są podyktowane faktem, że znajdujemy się w niepewnych czasach, wszystko dzieje się szybko i nagle i z dnia na dzień ktoś może znaleźć się na kwarantannie lub dany region może zostać zamknięty. Wszystkie zasady muszą nas ubezpieczać od różnych możliwości, ponieważ z tygodnia na tydzień sytuacja w kraju się zmienia. Regulamin musi być na tyle przejrzysty, żeby można było w różny sposób zdobyć kwalifikacje. Jeżeli zostawimy poprzedni regulamin i eliminacje nadal będą strefowe, może się okazać, że na przykład jakieś województwo będzie wyłączone z możliwości rywalizacji i wówczas będziemy musieli robić odstępstwa od reguł i rozdawać dzikie karty. Idziemy z duchem czasu, na świecie wiele się zmienia i również my musimy zmodernizować nasz system eliminacji tak, by przez cały sezon zawodnicy mieli szansę zdobycia kwalifikacji.
Od tego roku Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży nie będzie finansowana ze środków ministerialnych tak jak to było dotychczas. Stąd zaczęliśmy się zastanawiać w jaki sposób rozegrać finał. W rozmowach z organizatorami zastanowiliśmy się, ile osób musiałoby wziąć w nim udział, tak żeby sam się finansował. 100 osób to limit minimalny. Zaglądając w rozrachunki zobaczyliśmy, że w zeszłym roku w eliminacjach do OOM w skokach wzięło udział 114 par. My chcielibyśmy podnieść limit do 100 osób, co oznaczałoby, że tak naprawdę 90% uczestników eliminacji pojechałoby na finał. Pytanie brzmi więc: dlaczego rozgrywać eliminacje, skoro tak naprawdę wszyscy pojadą na finał? Odpowiedź jest prosta: trzeba jakoś zweryfikować umiejętności zawodników, bo jednak jest to impreza mistrzowska. Stąd pomysł, aby zamiast eliminacji do OOM wprowadzić i ustalić normy kwalifikacyjne, za pomocą których zawodnicy zdobędą prawo udziału w finale, podobnie jak w tradycyjnych mistrzostwach. Tak też się stało. Razem z komisjami WKKW i ujeżdżenia nasza komisja opracowała normy kwalifikacyjne dla wszystkich trzech konkurencji tak, aby zawodnicy mieli możliwość ich zdobywania na każdych zawodach regionalnych lub ogólnopolskich.
Proszę pamiętać, że kwalifikacje obejmują jedynie sezon otwarty. Zawodnicy mogą walczyć o prawo startu najpóźniej do dwóch tygodni przed planowaną datą mistrzostw. Z jednej strony może się to wydawać proste, bo wystarczy pojechać na zawody, dla przykładu w skokach przez przeszkody dwukrotnie pokonać konkurs 110 cm z oceną stylu na dużym koniu. Dla jednych może się to okazać łatwe, a dla innych może być to formą wyzwania. Zdobycie norm kwalifikacyjnych świadczy o pewnym kunszcie i umiejętnościach, podobnie jak w wyższych rangą mistrzostwach. Olimpiada Młodzieży zawsze była imprezą na styl i taką pozostanie. Mamy nadzieję, że organizatorzy będą chętni do rozgrywania konkursów z oceną stylu, które tak naprawdę mogą być w regionach nowością, ponieważ większość klas rozgrywanych jest na czas. Jeżeli chcemy edukować młodzież to stwórzmy im do tego warunki również na ZR. To na pewno zachęci do przyjazdu większą ilość zawodników.
Kolejną nowością jest to, że każdy z zawodników może teraz wziąć na finał dwa konie, podobnie jak w tradycyjnych mistrzostwach. W przypadku WKKW zawodnik startuje we wszystkich próbach na obu koniach, ale do konkursu finałowego bierze cały wynik jednego wybranego konia, który będzie liczył się w końcowej klasyfikacji. Podobną rzecz zaproponowaliśmy w skokach i w ujeżdżeniu. Zawodnik przez pierwsze dwa dni może startować na dwóch koniach, a później wybiera jednego, którego cały wynik liczy się do finału. To innowacyjna zmiana w nowym regulaminie. Chcemy zobaczyć na ile takie podejście spodoba się zawodnikom.
Inną ważną zmianą jest to, że zawody finałowe finansujemy każdy we własnym zakresie. Zarówno opłatę startową z boksem, która została już ustalona na podstawie konkursu, który odbył się w marcu. Ten konkurs wygrał ośrodek w Bogusławicach, gdzie we wrześniu odbędzie się finał OOM. Opłata startowa za każdego konia to 500 złotych. Zawodnik ponosi ten koszt, jak i koszty wyżywienia i zakwaterowania.
Regulamin został przekazany do Kolegium Sędziów, a później trafi do zatwierdzenia przez Zarząd PZJ. Mam nadzieję, że spotka się z aprobatą i zostanie szybko zaakceptowany, ponieważ należy się to młodzieży, która tak naprawdę przez ostatni rok była wyłączona z rywalizacji sportowej i zamknięta w domu. Należy im się szybka i sprawna procedura, tak by mogli odejść od komputerów i wsiąść na swoje konie.”
Nowy regulamin Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży znaleźć można TUTAJ.
Fot. Asia Bręklewicz