Logo tylkoskoki

W miniony weekend na hipodromie w Olszy koło Śremu odbył się IV Czempionat Polski Koni w skokach przez przeszkody.

 

Do zawodów, które, dzięki staraniom organizatorów KJ Agro-Handel, odbywały się pod patronatem Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Fundacji Orła Białego i Miasta Śrem przystąpiła rekordowa liczba 200 koni. Rywalizacja odbywała się w czterech kategoriach wiekowych. W najbardziej prestiżowej kategorii 7-latków, gdzie rywalizują konie, którym w przyszłym sezonie przyjdzie już startować w konkursach Grand Prix i zawodach międzynarodowych Czempionem został dosiadany przez Marka Lewickiego z KJ Czahary Pogorzelica wałach Abigejl, który tym samym potwierdził swoją klasę, bowiem w zeszłym roku był czempionem 6-latków. Bardzo dobrze w tej kategorii spisała się para KJ Agro-Handel Marcin Bętkowski i należący do Jana Ludwiczaka ogier Casino L, która zajęła drugie miejsce po fascynującej walce w rozgrywce, w której miała najlepszy czas, ale niestety podejmując duże ryzyko tym razem nie ustrzegła się błędu. Na trzecim miejscu wśród koni siedmioletnich uplasował się Ares pod Grzegorzem Psiukiem z SJT Gdańsk.

Nie mniej emocji towarzyszyło rywalizacji w kategorii koni sześcioletnich. Tu też trzydniowa rywalizacja nie wyłoniła zwycięzcy i 4 najlepsze konie rywalizowały w rozgrywce na czas. Wygrał ogier Bolshoi dosiadany przez Wojciecha Dahlke z BKS Kłos Budzyń, drugi był King Cornet L ze stajni Jana Ludwiczaka pod Leszkiem Gramzą z KJ Agro-Hanel, a trzeci Chaltaire Z dosiadany przez Marka Wacławika z KJ Wechta Rosnówko.
Bardzo dobrą i liczną stawkę zaprezentowali polscy zawodnicy w kategorii koni 5-letnich. Na starcie stanęły tu aż 54 wierzchowce. Mimo wysokich, jak na tak młody wiek koni,  wymagań parkurowych, 8 par podczas trzech dni zmagań nie zrobiło żadnej zrzutki. Między nimi odbyła się rozgrywka na czas, po której czempionem został Torpeno des Forest pod Andrzejem Głoskowskim z Agro-Aves Gajewniki. Tytuły v-ce Czempionów przypadły koniom dosiadanym przez zawodników z KJ Agro-Handel. Drugie miejsce zajął Michel Angelo, którego wyhodował Marek Fimmel z podpoznańskich Komornik, a jeździ na nim syn hodowcy Arkadiusz, a trzecie kolejny z koni ze stajni Jana Ludwiczaka Cumano II, którego jeźdźcem jest Leszek Gramza.

W najmłodszej kategorii czterolatków pierwsze trzy miejsca przypadły parom: Durano W i Krzysztof Prasek, Farmer i Jan Bobik oraz Chimequyl i Daria Kobiernik.

Jednocześnie z Czempionatem Młodych Koni odbył się XVIII Memoriał Jana Kantego Dąbrowskiego, znanego przed laty hodowcy i trenera koni, który związany był z takim ośrodkami jak Książ Wielkopolski i Pępowo. Tu najlepszym zawodnikiem okazał się w tym roku Hubert Kierznowski z KJ Kietlów.


W tym tygodniu

 • CSI2* Lier BEL
  04-06.08.2022
         
 • ME Pony Strzegom POL
  03-07.08.2022
         
 • ZO Biały Las POL
  05-07.08.2022
         

Ranking PZJ (30.06.2022)

1. Jarosław Skrzyczyński 2672
2. Maksymilian Wechta 2184
3. Andrzej Opłatek  2161
4. Przemysław Konopacki 2139
5. Wojciech Wojcianiec 1752
6. Dawid Kubiak 1524
7. Michał Kaźmierczak 1489
8. Adam Grzegorzewski 1266
9. Mściwoj Kiecoń 1247
10. Kamil Grzelczyk 1228
  CAŁY RANKING  

Polacy w rankingu FEI (31.07.2022)

221 Jarosław Skrzyczyński 875
225 Andrzej Opłatek 868
243 Przemysław Konopacki 830