rsz dsc 5652

Po konkursie o Puchar Narodów w Budapeszcie, który odbył się w miniony piątek, znamy już wszystkie drużyny, które wezmą udział w finale Longines EEF Series w Warszawie 25 lipca. Dzisiaj natomiast poznaliśmy zawodników, którzy będą reprezentować polskie barwy w finałowych zmaganiach.

Niemcy w stolicy Węgier wystawili dość młody, ale silny zespół. To zaowocowało wspaniałym wynikiem końcowym – 0 punktów karnych. Do sukcesu przyczynili się wszyscy. Sophie Hinners na Vittorio i aktualny indywidualny mistrz Europy młodych jeźdźców Philipp Schulze Topphoff na Concordess NRW zaliczyli podwójne zero. Cedric Wolf, podwójny złoty medalista mistrzostw Europy juniorów z 2018 i brązowy medalista tej imprezy w kategorii młodych jeźdźców z 2019 na koniu DSP Chicitito miał wynik 0/4, a najbardziej doświadczona w tym gronie 30-letnia Jana Wargers na Limbridge 4/0.

„Jestem zachwycony i dumny z mojego zespołu, wszyscy pojechali dziś bardzo dobrze. Są dość młodzi, ale bardzo utalentowani, dzięki czemu łatwo się z nimi pracuje. Wszystko zaplanowaliśmy wcześniej z Otto Beckerem, który jest zajęty przygotowaniem drużyny do startu w Tokio. Naszym planem było to, aby drużyna [na EEF Series] pozostawała taka sama. Skład uzupełni Wolfgang Puschak. Już teraz nie mogę doczekać się występu w Warszawie” – powiedział po zwycięstwie szef ekipy Niemiec Ralf Runge.

Kolejne miejsca dające awans do finału w Warszawie zajęły ekipy: Włoch, Szwajcarii, Austrii i Czech. Co ciekawe w tej piątce aż cztery drużyny są z grupy centralnej a tylko jedna – Włoch z grupy południowej, która jako jedyna przeszła wszystkie kolejne kwalifikacje (podczas CSIO w Atenach i Bojouristhe).

Przypomnijmy, że na wiosnę z powodu ograniczeń pandemicznych kalendarz rozrywek EEF Series uległ znaczącej korekcie. Grupa Zachodnia walczyła tylko w jednym Pucharze Narodów w Peelbergen. W pierwszy weekend czerwca w Holandii wygrali Irlandczycy, a pozostałe dwie pozycje dające awans do finału zajęli Brytyjczycy i Hiszpanie. Po zmianach regulaminowych o dwa miejsca finałowe z grupy północnej podczas Pucharu Narodów rozegranego tydzień później w duńskim Uggerhalne po zwycięstwo sięgnęli gospodarze. Ponieważ miejsca drugie i trzecie zajęły tu ekipy z grupy zachodniej - Belgia i Wielka Brytania, to udział w Warszawskim finale przypadł Norwegom, którzy ten Puchar Narodów ukończyli na miejscu czwartym. To jak pasjonujące i mobilizujące sportowców mogą być rozgrywki drużynowe w skokach przez przeszkody pokazał zespół Litwy. Jeszcze kilka lata temu ten nieduży kraj nie mógł złożyć ekipy na start w Pucharze Narodów. W tym sezonie udało im się stworzyć zespół składający z młodych zawodników, który uzupełniał, będąc jednocześnie szefem ekipy, bardzo doświadczony Andrius Petrovas. Litwini w Danii byli o krok od niespodzianki, bowiem miejsce w warszawskim finale przegrali z Duńczykami tylko różnicą sumy czasów – która wynosiła niespełna sekundę.

W grupie północnej walczyli też Polacy. Ponieważ po zmianach w kalendarzu jedyne zawody tej grupy przełożono na tydzień tuż przed CSIO5* w Sopocie, nie udało się do Danii wysłać najsilniejszego składu, co w efekcie przyniosło słabszy wynik. Jesteśmy gospodarzami finału i nasza drużyna może w nim wystąpić mimo braku kwalifikacji.

Barwy Polski reprezentować w Warszawie będą:

Jarosław Skrzyczyński - Chacco Amicor

Wojciech Wojcianiec - Chintablue

Natalia Czernik - Everdi

Przemysław Konopacki - Vasco

Aleksandra Kierznowska - Denver - zawodnik U25

Drużyny zakwalifikowane do Longines EEF Series – CSIO4* Warszawa 22-25 lipca 2021.

Grupa Zachodnia: Irlandia, Wielka Brytania, Hiszpania

Grupa Północna: Dania, Norwegia

Grupa Centralna: Niemcy, Szwajcaria, Austria, Czechy

Grupa Południowa: Włochy

Gospodarze: Polska