W pierwszy weekend września na hipodromie w Olszy rozegrany zostanie XIII Sportowy Czempionat Polski Młodych Koni.
Jak zawsze, rywalizacja o sportowym charakterze mająca służyć ocenie nie tylko talentu, ale i stopnia przygotowania młodych koni będących w treningu na terenie Polski, odbywać się będzie w kategoriach cztero-, pięcio-, sześcio- i siedmiolatków. Łączna pula nagród imprezy wyniesie w tym roku 64 600 złotych.
W przeszłości wydarzenie wyłaniało doskonałe konie, które swoją karierę kontynuowały na polskich i zagranicznych hipodromach. Wielokrotnie wspominaliśmy, że od Sportowego Czempionatu Polski Młodych Koni przygodę z dużym sportem rozpoczynały tak świetne wierzchowce, jak Abigej, Chacclana czy Silver Shine, ale i w ostatnim czasie obserwujemy oznaki dobrego wpływu tej imprezy na wyniki sportowe. Doskonałym przykładem jest zwycięski koń kategorii siedmiolatków z 2020 – Ici (KWPN, Durango VDL x Harley), który pod Małgorzatą Ciszek-Lewicką ukończył grudniowe Grand Prix LR w Sopocie z jednym punktem za czas, a w zaliczanym do światowego rankingu konkursie podczas Cavaliady Winter Tour odnotował „double clear” w przejeździe podstawowym i rozgrywce. Brąz wśród pięciolatków (pod Sławomirem Uchwatem) zdobyła Karanza van de Boomgaardschuur (KWPN, Eldorado van de Zeshoek x Pharaon), która dosiadana przez Jarosława Skrzyczyńskiego wygrała w tym roku trzy konkursy dla młodych koni na zawodach CSI, a w pięciu innych plasowała się w najlepszej piątce. Dwa lata temu w Top 3 wśród sześciolatków uplasowała się wyhodowana przez Edmunda Lazarewicza klacz Velvet Lazar (OLD, Verdi TN x Numero Uno), która pod Tomaszem Miśkiewiczem odnosi w tym sezonie duże sukcesy – na hipodromie w Olszy podczas CSI2* para zajęła w Grand Prix miejsce drugie, a miesiąc później podczas CSI2* w Zduchovicach – trzecie.
Imprezie zawsze towarzyszy spore zainteresowanie trenerów i pośredników w sprzedaży koni z Polski i zza granicy. Program jest identyczny jak w poprzedniej edycji. Czterolatki rywalizują w półfinale i finale na styl a starsze konie w dwóch półfinałach i finale na dokładność (z rozgrywką na czas o medale). W finale dla koni 4-letnich prawo występu mają wszyscy, natomiast w wyższych kategoriach wiekowych – 60% startujących.
Podobnie jak w zeszłym roku, najmłodsze wierzchowce będą oceniane przez pięcioosobowy zespół arbitrów, a dwie skrajne noty będą odrzucane. Organizator do oceny zaprosił dwóch licencjonowanych sędziów PZJ: Andrzeja Matławskiego i Antoniego Dahlke, a także reprezentanta hodowców – Tomasza Bagniewskiego, trenerów – Marka Fimmela, oraz reprezentującą zawodników Aleksandrę Lusinę-Gołaś
Doskonałą okazją do wymiany poglądów wszystkich zainteresowanych hodowlą i treningiem koni sportowych będzie spotkanie/seminarium przy lampce wina w sobotę - 4.09. Tematem będzie „Wykorzystywanie folbluta w hodowli konia skokowego”. Jak co roku imprezie towarzyszyć będzie też dwunawrotowy Memoriał Jana Kantego Dąbrowskiego na poziomie krajowego Grand Prix.
Propozycje i regulamin SCPMK można znaleźć TUTAJ.
Panel zgłoszeń dostępny jest TUTAJ.
Fot. Asia Bręklewicz