51756189562 c024889bf8 c

Finał Pucharu Świata zbliża się wielkimi krokami - rozegrany zostanie w dniach 6-10 kwietnia w Niemczech. Kolejny sukces odniósł Jarosław Skrzyczyński, po raz czwarty w karierze kwalifikując się do udziału w tym wydarzeniu, jednak ze względu na młody wiek i małe doświadczenie koni nie zdecydował się na udział w tej imprezie. My znamy już zwycięzców wszystkich lig i wiemy, kto wywalczył prawo do startu w Lipsku.

Pomimo pewnych zakłóceń spowodowanych pandemią Covid-19, które doprowadziły do ​​odwołań imprez w Afryce Północnej, Chinach i Azji Południowo-Wschodniej, rozegrano łącznie 11 lig.

Finał Ligi Europy Centralnej odbył się w hali TAURON Arena w ramach CAVALIADY Kraków. Walka toczyła się do samego końca - do zdobycia były trzy miejsca kwalifikujące do finału, a zwycięzcą rankingu okazał się Litwin Andrius Petrovas. Jeden punkt straty miał do niego Węgier Zoltan Czekus, a trzecie miejsce zajął Jarosław Skrzyczyński. Zawodnik ze względu na małe doświadczenie koni postanowił nie brać udziału w finale PŚ i tym samym „bilet” do Lipska powędrował teraz w ręce Greka Angelosa Touloupisa.

W lutym zakończono zmagania w ramach lig arabskich. Reprezentant Arabii Saudyjskiej Abdullah Alsharbatly wygrał Subligę Środkowego Wschodu, zdobywając 60 punktów w sześciu startach, w tym zwyciężając w otwierającym zmagania konkursie w Riyadh w listopadzie. W Sublidze Północnoafrykańskiej o kwalifikację walczyło siedmiu reprezntantów Egiptu. Zdecydowanym zwycięzcą okazał się Mouda Zeyada, zdobywają punkty w czterech z sześciu imprez. W lidze Nowej Zelandii niekwestionowanym triumfatorem była Tegan Fitzsimon, która wygrała 4 z 5 konkursów zaliczanych do tej ligi. 31-letnia amazonka zgromadziła na swoim koncie 90 punktów.

Na czele tabeli Ligi Europy Zachodniej znalazł się Denis Lynch. Te zmagania niespodziewanie zakończyły się już w grudniu zawodami w Londynie – późniejsze imprezy zostały odwołane z powodu obostrzeń związanych z pandemią. Irlandczyk startował w 5 z 6 wydarzeń ligi, gromadząc 39 punktów. Zaledwie jeden punkt mniej zdobył młody zawodnik Harry Charles. Jego zwycięstwo w Londynie potwierdziło jego przybycie na najwyższy poziom w tym sporcie, przypieczętowując niezwykle udany rok, w tym jego olimpijski debiut w Tokio i zwycięstwo z drużyną w Challenge Cup podczas finału Longines FEI Jumping Nations Cup 2021 w Barcelonie. 22-letni Brytyjczyk szybko staje się siłą, z którą należy się liczyć. Trzecie miejsce zajął Brazylijczyk Eduardo Pereira de Menezes, a szwajcarska gwiazda i złoty medalista z europejskich drużyn Martin Fuchs w tabeli liderów LEZ był czwarty.

W grudniu zakończyła się także Liga Południowoamerykańska. Tu królował Brazylijczyk Flavio Grillo Araujo. Tymczasem na drugim końcu globu Lisa Williams i jej śmiały, dzielny wałach Campbell zajęli pierwsze miejsca w lidze RPA – i to nie po raz pierwszy. Para odnotowała zwycięstwa w trzech z pięciu występów w sześcioetapowej serii. Kazuteru Kitai zwyciężył w Lidze Japońskiej, która zakończyła się w grudniu w Miki. Finał Ligi Eurazjatyckiej odbył się w Moskwie w październiku ubiegłego roku, gdzie Bekzod Kurbanov i Umid Kamilov z Uzbekistanu zajęli dwa pierwsze miejsca. Za cztery tygodnie Kurbanov będzie jedynym reprezentantem tej ligi w Lipsku. Liga Australijska 2021/2022 była krótką, trzyetapową trasą, która odwiedziła Werribee w marcu, Gatton w czerwcu i Caboolture w czerwcu. Zarówno Thomas McDermott, jak i Amber Fuller zdobyli po 36 punktów, ale McDermott okazał się najlepszy, biorąc pod uwagę końcowe miejsca we wszystkich trzech rozgrywkach.