
Dziś odbyło się seminarium internetowe dla Europejskich Narodowych Federacji Jeździeckich i członków Europejskiej Federacji Jeździeckiej (EEF), w celu przedstawienia szczegółowych informacji na temat sytuacji w Ukrainie.
Spotkanie obejmowało dokładny przegląd bieżących działań w Ukrainie, a także interaktywną dyskusję w celu ustalenia najbardziej efektywnych procesów niezbędnych do wspierania społeczności jeździeckiej (w tym koni) w Ukrainie oraz osób, które uciekły przed wojną do sąsiednich narodów.
Od początku wojny FEI, EEF i UEF niestrudzenie współpracowały ze sobą, aby zapewnić wsparcie i pomoc za pośrednictwem Fundacji Charytatywnej Ukraińskiej Federacji Jeździeckiej i Funduszu Solidarnościowego FEI.
Aktualna sytuacja w Ukrainie
Fundacja Charytatywna Ukraińskiej Federacji Jeździeckiej, która została utworzona na początku wojny i ma pełne wsparcie FEI i EEF, zarządza logistyką i koordynacją pomocy humanitarnej, ewakuacją koni i ogólnym przepływem informacji do/z społeczności i osób z zewnątrz pragnących zaoferować pomóc. Za pośrednictwem strony internetowej www.helpukrainehorses.eu otrzymano oferty pomocy materialnej (pasza, trociny itp.), darowizny pieniężne i oferty zakwaterowania z całej Europy. Do chwili obecnej w centrum Fundacji w Polsce otrzymano ponad 375 ton pomocy materialnej, a ponad 75 000 euro zostało przekazanych bezpośrednio na rzecz Fundacji Charytatywnej.
Działając ramię w ramię i z pomocą finansową Funduszu Solidarności FEI, Fundacja zarządzała również stworzeniem centrum logistycznego w Granacie, położonego między Lwowem a granicą polską, mogącego pomieścić do 40 koni i przygotować je do transportu do Unii Europejskiej. Osoby fizyczne powinny skontaktować się z Fundacją Charytatywną Ukraińskiej Federacji Jeździeckiej, aby uzyskać więcej informacji. Oczekuje się, że w nadchodzących dniach centrum będzie miało pełną wydajność.
Chociaż dotychczasowe osiągnięcia są doprawdy niezwykłe, Fundacja Charytatywna Ukraińskiej Federacji Jeździeckiej ostrzega, że pomoc nadal będzie potrzebna. W ciągu najbliższego miesiąca około 2000 koni będzie wymagało wsparcia Fundacji, co oznacza potrojenie liczby posiadanych obecnie zapasów. W związku z tym istnieje silna potrzeba kontynuowania współpracy w całej Europie w celu ułatwienia dostarczania pomocy.
Dyrektor Solidarności FEI Jean-Phillippe Camboulives skorzystał z okazji, aby wezwać wszystkie Narodowe Federacje Jeździeckie „do wyznaczenia oficjalnego przedstawiciela, który najpierw skoordynuje oferty wsparcia i zaopatrzenia na szczeblu krajowym, a następnie nawiąże współpracę z FEI, EEF i UEF w celu zapewnienia wydajności logistycznej”. Camboulives dodał, że „Fundusz Solidarnościowy FEI był w stanie zapewnić ogromne wsparcie indywidualnym członkom społeczności ukraińskiej za pośrednictwem sąsiednich i europejskich federacji członkowskich, takim jak ukraińska drużyna woltyżerki, która obecnie trenuje i mieszka na Słowacji, dzięki wysiłkom gospodarza Federacji Narodowej Słowacji i determinacji Sekretarz Generalnej Zuzany Baciak. Takich przykładów jest w tej chwili wiele. Musimy nadal współpracować i koordynować nasze wysiłki oraz efektywnie wykorzystywać nasze zasoby”.
Przepisy UE dotyczące przewozu koni
Dyrektor Weterynarii FEI, Göran Åkerström, przedstawił aktualne informacje na temat transferu koni z Ukrainy do sąsiednich krajów UE, a także podstawowe protokoły bezpieczeństwa biologicznego i wymogi sanitarne, których należy przestrzegać, aby chronić dobrostan koni zarówno w Ukrainie, jak i poza nią. Wśród poruszanych tematów poinformował również kraje członkowskie o ostatnich zmianach w istniejącym świadectwie zdrowia opublikowanych w tym tygodniu przez Komisję Europejską i wchodzących w życie od 29 marca do 15 grudnia 2022 r., które mogą ułatwić tranzyt koni. Biorąc pod uwagę ostatnią publikację, dokumenty są obecnie poddawane przeglądowi przez FEI, a jasne wytyczne zostaną udostępnione wszystkim zainteresowanym stronom w nadchodzących dniach.
Patrząc w przyszłość
W obliczu całkowitego upadku ukraińskiego przemysłu jeździeckiego, EEF i FEI udzielają pełnego wsparcia w pomocy w odbudowie Ukraińskiej Federacji Jeździeckiej i jej społeczności.
Podsumowując spotkanie, prezes EEF Theo Ploegmakers powiedział: „sytuacja w Ukrainie jest katastrofalna, ale współpraca, którą widzimy w całej Europie za pośrednictwem naszych członków i FEI, jest niezwykle budująca. Wciąż jest dużo pracy do wykonania, aby pomóc zarówno koniom, jak i szerszej społeczności jeździeckiej w Ukrainie i wierzę, że dzięki naszej sieci w Europie możemy nadal zapewniać niezbędne wsparcie”.
Źródło: inside.fei.org
Fot. Asia Bręklewicz