Logo tylkoskoki

DSC0262716 07 202019 07 2020

Dziś odbyło się seminarium internetowe dla Europejskich Narodowych Federacji Jeździeckich i członków Europejskiej Federacji Jeździeckiej (EEF), w celu przedstawienia szczegółowych informacji na temat sytuacji w Ukrainie.

Spotkanie obejmowało dokładny przegląd bieżących działań w Ukrainie, a także interaktywną dyskusję w celu ustalenia najbardziej efektywnych procesów niezbędnych do wspierania społeczności jeździeckiej (w tym koni) w Ukrainie oraz osób, które uciekły przed wojną do sąsiednich narodów.

Od początku wojny FEI, EEF i UEF niestrudzenie współpracowały ze sobą, aby zapewnić wsparcie i pomoc za pośrednictwem Fundacji Charytatywnej Ukraińskiej Federacji Jeździeckiej i Funduszu Solidarnościowego FEI.

 

Aktualna sytuacja w Ukrainie

Fundacja Charytatywna Ukraińskiej Federacji Jeździeckiej, która została utworzona na początku wojny i ma pełne wsparcie FEI i EEF, zarządza logistyką i koordynacją pomocy humanitarnej, ewakuacją koni i ogólnym przepływem informacji do/z społeczności i osób z zewnątrz pragnących zaoferować pomóc. Za pośrednictwem strony internetowej www.helpukrainehorses.eu otrzymano oferty pomocy materialnej (pasza, trociny itp.), darowizny pieniężne i oferty zakwaterowania z całej Europy. Do chwili obecnej w centrum Fundacji w Polsce otrzymano ponad 375 ton pomocy materialnej, a ponad 75 000 euro zostało przekazanych bezpośrednio na rzecz Fundacji Charytatywnej.

Działając ramię w ramię i z pomocą finansową Funduszu Solidarności FEI, Fundacja zarządzała również stworzeniem centrum logistycznego w Granacie, położonego między Lwowem a granicą polską, mogącego pomieścić do 40 koni i przygotować je do transportu do Unii Europejskiej. Osoby fizyczne powinny skontaktować się z Fundacją Charytatywną Ukraińskiej Federacji Jeździeckiej, aby uzyskać więcej informacji. Oczekuje się, że w nadchodzących dniach centrum będzie miało pełną wydajność. 

Chociaż dotychczasowe osiągnięcia są doprawdy niezwykłe, Fundacja Charytatywna Ukraińskiej Federacji Jeździeckiej ostrzega, że pomoc nadal będzie potrzebna. W ciągu najbliższego miesiąca około 2000 koni będzie wymagało wsparcia Fundacji, co oznacza potrojenie liczby posiadanych obecnie zapasów. W związku z tym istnieje silna potrzeba kontynuowania współpracy w całej Europie w celu ułatwienia dostarczania pomocy.

Dyrektor Solidarności FEI Jean-Phillippe Camboulives skorzystał z okazji, aby wezwać wszystkie Narodowe Federacje Jeździeckie „do wyznaczenia oficjalnego przedstawiciela, który najpierw skoordynuje oferty wsparcia i zaopatrzenia na szczeblu krajowym, a następnie nawiąże współpracę z FEI, EEF i UEF w celu zapewnienia wydajności logistycznej”. Camboulives dodał, że „Fundusz Solidarnościowy FEI był w stanie zapewnić ogromne wsparcie indywidualnym członkom społeczności ukraińskiej za pośrednictwem sąsiednich i europejskich federacji członkowskich, takim jak ukraińska drużyna woltyżerki, która obecnie trenuje i mieszka na Słowacji, dzięki wysiłkom gospodarza Federacji Narodowej Słowacji i determinacji Sekretarz Generalnej Zuzany Baciak. Takich przykładów jest w tej chwili wiele. Musimy nadal współpracować i koordynować nasze wysiłki oraz efektywnie wykorzystywać nasze zasoby”.

 

Przepisy UE dotyczące przewozu koni

Dyrektor Weterynarii FEI, Göran Åkerström, przedstawił aktualne informacje na temat transferu koni z Ukrainy do sąsiednich krajów UE, a także podstawowe protokoły bezpieczeństwa biologicznego i wymogi sanitarne, których należy przestrzegać, aby chronić dobrostan koni zarówno w Ukrainie, jak i poza nią. Wśród poruszanych tematów poinformował również kraje członkowskie o ostatnich zmianach w istniejącym świadectwie zdrowia opublikowanych w tym tygodniu przez Komisję Europejską i wchodzących w życie od 29 marca do 15 grudnia 2022 r., które mogą ułatwić tranzyt koni. Biorąc pod uwagę ostatnią publikację, dokumenty są obecnie poddawane przeglądowi przez FEI, a jasne wytyczne zostaną udostępnione wszystkim zainteresowanym stronom w nadchodzących dniach.

 

Patrząc w przyszłość 

W obliczu całkowitego upadku ukraińskiego przemysłu jeździeckiego, EEF i FEI udzielają pełnego wsparcia w pomocy w odbudowie Ukraińskiej Federacji Jeździeckiej i jej społeczności. 

Podsumowując spotkanie, prezes EEF Theo Ploegmakers powiedział: „sytuacja w Ukrainie jest katastrofalna, ale współpraca, którą widzimy w całej Europie za pośrednictwem naszych członków i FEI, jest niezwykle budująca. Wciąż jest dużo pracy do wykonania, aby pomóc zarówno koniom, jak i szerszej społeczności jeździeckiej w Ukrainie i wierzę, że dzięki naszej sieci w Europie możemy nadal zapewniać niezbędne wsparcie”.

 

Źródło: inside.fei.org

Fot. Asia Bręklewicz


W tym tygodniu

  • Finał PLJ Sosnowice POL
    26-29.09.2024
           
  • CSI5* Coapexpan MEX
    26-29.09.2024
           
  • CSI5* Greenwich USA
    27-29.09.2024
           
  • CSI2* Bonheiden BEL
    26-29.09.2024
           

Ranking PZJ (31.08.2024)

1. Adam Grzegorzewski 2348
2. Jarosław Skrzyczyński 2207
3. Tomasz Miśkiewicz 1720
4. Marek Wacławik 1574
5. Dawid Kubiak 1517
6. Michał Kaźmierczak 1371
7.

Andrzej Opłatek

1266
8. Maksymilian Wechta 1216
9. Mściwoj Kiecoń 1147
10. Marek Lewicki 1116
  CAŁY RANKING  

Polacy w rankingu FEI (31.08.2024)

227 Jarosław Skrzyczyński  970
243 Adam Grzegorzewski 910
357 Tomasz Miśkiewicz 630