Logo tylkoskoki

DACA1A2A 2050 4E47 98D4 F21EF792E4B7

Magdalena Dreger (KJ Brzóska Sport Horses) na koniu Khadir triumfowała w kategorii OPEN, podczas odbywających się w Racocie mistrzostw Wielkopolski w skokach przez przeszkody. Liderem kategorii seniorów, przed niedzielnym finałem, jest Dawid Skiba (KJ Agro-Handel Śrem).

W słoneczną sobotę rozdano pierwsze medale, bowiem zmagania zakończyła kategoria OPEN. Jej 19-letnia zwyciężczyni przyznała, że na pewno na medal spisał się… jej 7-letni wałach KWPN.

 

„Jest najlepszym partnerem, jakiego mogłam sobie wymarzyć! Na dzisiejszym parkurze bardzo mi pomógł. On się bardzo postarał, a z mojej strony… mogło być trochę lepiej” - wyznała szczerze Dreger, która poza złotym krążkiem i tytułem mistrzowskim zdobyła prawo startu w rundzie amatorów podczas Cavaliada Tour.

 

Drugie miejsce i voucher do startu w Elite Tour podczas zawodów 4Foulee wywalczyła Julia Pięta (KJ Kapada Wiry) dosiadająca klaczy Allegra S. Trzecia była Magdalena Karwatka (KJ Podkowa Gruszczyn) na Ptysiu, za co została uhonorowana m.in. prawem występu na zawodach CSI w Baborówku.

 

Wcześniej odbył się drugi półfinał seniorów. Po konkursie dokładności na czoło tej kategorii wiekowej wysunął się Dawid Skiba, dosiadający Tamagotchi L. Podkreślił, że strategia nie była zbyt wyszukana.

 

„Jedyne co mogłem zrobić, by awansować, to przejechać na zero i ewentualnie liczyć, że ktoś, kto był przede mną, popełni błąd. Mnie się udało przejechać na czysto, a kolega Maks Wechta zaliczył zrzutkę” - opowiadał.

5EB3FDBA 5933 4477 B784 13F66983903F 

Dodał, że choć mistrzostwa regionu skłaniają do mocnej rywalizacji, to zawsze wedle zasad fair play. „Nie czyhamy na czyjś błąd, panuje towarzyska atmosfera” - mówił.

 

„Arena w Racocie nie jest zbyt duża, ale to nie minus, bo parkur jest dość wymagający, a pokonanie go pokazuje wyszkolenie techniczne konia i jeźdźca. Trzeba szybciej się orientować, podejmować decyzje. Przeszkody zostały ustawione adekwatnie do poziomu uczestników, a ja muszę szczerze przyznać, że bardzo dobrze mi się tutaj startuje” - relacjonował.

 

Jedną z przeszkód, które przykuwały oko m.in. swoimi rozmiarami była stacjonata firmy Ignaszak Auto-Salony, której towarzyszył samochód marki Audi.

 

„Takie przeszkody mogą dziwić niektóre konie, ale wydaje mi się, że większość tych, które przyjechały na te zawody są objeżdżone i nie tak łatwo je zaskoczyć, aczkolwiek dla niektórych było to wyzwanie” - tłumaczył Skiba.

 

Drugie miejsce przed finałem zajmuje Martin Rozynek (KJ Profil Piła), a trzecie Szymon Tęcza (KJ Agro-Handel Śrem).

 

„Parkur wymagający, jest nieco ciasno, ale z klimatem. Bueno L pokazał dziś niezłą formę, staramy się być zgrana parą, ale jutro wystartuję na swoim drugim koniu - Kasparovie” - informował Tęcza.

 

Po dwóch konkursach półfinałowych na czele klasyfikacjijuniorów wciąż znajduje się Nadia Lehmann (Lehmannsporthorses) przed Antoniną Kucharską (KJ Jolly Jumper Węglewskie Holendry) i Julią Piętą (JUKS Abakus Kaczyna).

 283EDC67 F384 43B8 955F FADEB3A336C5

Najlepszym wierzchowcem spośród 6-latków został Quinten Vant’ Keizershof, którego zaprezentowała Dominika Gardas (KS Sydow Riding Team). Drugie miejsce wywalczył Cornello pod Martinem Rozynkiem (KJ Profil Piła), a trzecie Kratos B dosiadany przez utytułowanego JarosławaSkrzyczyńskiego (KJ Agro-Handel Śrem).

 

Rywalizację koni 5-letnich wygrał Casello R pod MartinemRozynkiem (KJ Profil Piła), a drugie miejsce ex aequo zajęli: New Escobar L pod Dawidem Skibą (KJ Agro-Handel Śrem)oraz It’s Possible SRK pod Julią Skotarczak (KJ Profil Piła).

 

Sędzia Tomasz Kowala, który wraz z Antonim Dahlke oceniał przebieg tych eliminacji do MPMK, podkreślił, że stawka była wyrównana.

 

„Oglądaliśmy dużo ciekawych i rokujących koni. Przez pierwsze dwa dni wierzchowce pokazały dużą świeżość, ale wczorajsza pogoda lekko je stłumiła. Urzekły nas dobrymi skokami, dokładnością, większość pokazała też siłę. Stawka była wyrównana i czuję, że w tym gronie są przyszłe gwiazdy wielkiego sportu” - powiedział.

 

Dodał, że wielkie gratulacje należą się nie tylko hodowcom i jeźdźcom, ale i organizatorom, bo choć to mistrzostwa regionu to oprawa imprezy w Racocie jest godna mistrzostw Polski.

 

Niedzielne finały rozpoczną się od rywalizacji dzieci na kucach, gdzie w kat. mini pięć par zachowuje czyste konto, a w midi aż sześć. W kat. maxi przed finałem dwie pary „są na czysto”. O godz. 12.30 rozpocznie się finał dzieci, na 14.00 zaplanowano rywalizację seniorów, natomiast o 16.00 końcowe zmagania juniorów.

 

Mistrzostwa rozgrywane są pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka. Organizatorami mistrzostw są: Racocki Klub Jeździecki, Wielkopolski Związek Jeździecki i Klub Jeździecki Wechta. Inicjatorem i głównym sponsorem jest firma Wechta, a partnerem wydarzenia jestSamorząd Województwa Wielkopolskiego.

 

Przebieg rywalizacji można śledzić na żywo (wstęp bezpłatny, niebiletowany), a wynikiTUTAJ. Transmisja z finału będzie także prowadzona live na kanale YT Tylko Skoki.

Zapraszamy do obserwacji profilu mistrzostw na FB i IG@SkokoweMistrzostwaWielkopolski.


W tym tygodniu

 • CSI2* Lier BEL
  04-06.08.2022
         
 • ME Pony Strzegom POL
  03-07.08.2022
         
 • ZO Biały Las POL
  05-07.08.2022
         

Ranking PZJ (30.06.2022)

1. Jarosław Skrzyczyński 2672
2. Maksymilian Wechta 2184
3. Andrzej Opłatek  2161
4. Przemysław Konopacki 2139
5. Wojciech Wojcianiec 1752
6. Dawid Kubiak 1524
7. Michał Kaźmierczak 1489
8. Adam Grzegorzewski 1266
9. Mściwoj Kiecoń 1247
10. Kamil Grzelczyk 1228
  CAŁY RANKING  

Polacy w rankingu FEI (31.07.2022)

221 Jarosław Skrzyczyński 875
225 Andrzej Opłatek 868
243 Przemysław Konopacki 830