Logo tylkoskoki

DSC02639

W konkursie o Puchar Narodów CSIO5* w Sopocie zwycięstwo wywalczyła drużyna Niemiec. Reprezentacja Polski ukończyła te zmagania na miejscu piątym. 

Oba nawroty bezbłędnie pokonały dwie Niemieckie pary: Janne Friederike Meyer-Zimmermann na wałachu Messi van’t Ruytershof oraz mistrz Europy Andre Thieme na klaczy DSP Chakaria.

DSC02330

Te występy okazały się być kluczowe dla sukcesu, bo w drugim parkurze poprzeczka zawieszona była wysoko. Błędy popełnili zarówno Philipp Weishaupt na Coby 8 (4/4) oraz Christian Kukuk na koniu Mumbai (0/4). Startujący jako ostatni Thieme wiedział, że musi pokonać ten parkur bez punktów karnych.

Historia lubi się powtarzać. Dokładnie tak samo jak w zeszłym roku Thieme swoim bezbłędnym przejazdem przypieczętował niemieckie zwycięstwo.

„Moja klacz skakała fantastycznie – to jej zasługa, bardzo dziękuję jej i Otto [Beckerowi, szefowi ekipy], że zaufał mi, bym jechał ostatni – bardzo się cieszę, że znów wygrywamy!” – mówił zawodnik.

Mistrz Europy chwalił parkur zaprojektowany przez Szymona Taranta: “Norma czasu dodała trudności, szczególnie w pierwszej połowie, gdzie widzieliśmy wiele punktów za czas, była też trudna stacjonata po przeszkodzie wodnej, którą wiele par strącało. Był to bardzo mądrze zaprojektowany tor.”

DSC02433

Zgodził się z nim jego rodak Philipp Weishaupt: „To był świetny parkur, trudny, ale bardzo interesujący, więc Szymon zrobił świetną robotę. Do samego końca nie wiedzieliśmy kto wygra i to czyni Puchar Narodów tak świetnym!”

Christian Kukuk, członek zwycięskiej ekipy z 2021, nie był zbyt zadowolony ze swojego błędu w drugim parkurze, ale jak stwierdził „Janne i Andre nas uratowali!”

Pełna emocji była niemiecka amazonka Janne Friederike Meyer-Zimmermann, która cztery miesiące temu przywitała na świecie swojego synka. „Jestem bardzo szczęśliwa i wdzięczna, że jestem już z powrotem w siodle po ciąży!” – mówiła olimpijka z 2012.

Polacy jechali dziś bardzo dobrze i nie odstawali od czołowych ekip. Puchar Narodów ukończyli na miejscu piątym, z łącznym rezultatem 22 punktów karnych. Udało się pokonać mocne składy Szwedów, Duńczyków i Norwegów. W ekipie jechali: Andrzej Opłatek i Diaroubet (6/0), Maksymilian Wechta i Chepettano (4/4), Jarosław Skrzyczyński i Jerico (8/4) oraz Adam Grzegorzewski i Issem (4). Przejazdy były bardzo równe i przy okazji wszystkie cztery pary zdobyły kwalifikację do Mistrzostw Świata.

DSC02112

Był to ważny dzień dla szefa ekipy Niemiec – Otto Beckera. Dzisiejszy konkurs był kolejnym testem przed Mistrzostwami Świata, które odbędą się tego lata w Danii. Zawodnicy chcą pokazać swój potencjał już teraz, a Andre Thieme liczy na powołanie do ekipy.”

“Po ME wystartowaliśmy na jednych zawodach w Barcelonie, nie jechaliśmy zawodów Pucharu Świata więc miała przerwę do stycznia i potem zaczęła występy na Florydzie, gdzie startowała tylko 5 razy w ciągu 12 tygodni i wygrała Grand Prix. Już wtedy była w świetnej formie!” – mówił Thieme – “Kiedy wróciliśmy miała znów pięć tygodni przerwy, potem pojechaliśmy do Mannheim i wygraliśmy Grand Prix, a dwa tygodnie temu w Hamburgu zaliczyliśmy double clear i drugie miejsce. Staramy się, żeby była świeża i wypoczęta, ale też startujemy, żeby wciąż miała siłę. Planujemy pojechać do Aachen, a potem mam nadzieję że na Mistrzostwa Świata.”  

Drugie miejsce zajął dziś team z Francji: Kevin Staut i Scuderia 1918 Viking d'La Rousserie, Edward Levy i Uno de Cerisy, Gregory Cottard i Bibici oraz Julien Gonin na Valou du Lys. Łączny rezultat to 7 punktów. Z wynikiem 8 trzecia była ekipa ze Szwajcarii: Alain Jufer i Dante MM, Niklaus Schurtenberger i Quincassi, Elin Ott i Nanu II oraz Edouard Schmitz i Gamin van't Naastveldhof. 

Wyniki TUTAJ

 

Źródło: inside.fei.org

Fot. Asia Bręklewicz


W tym tygodniu

 • CSI2* Lier BEL
  04-06.08.2022
         
 • ME Pony Strzegom POL
  03-07.08.2022
         
 • ZO Biały Las POL
  05-07.08.2022
         

Ranking PZJ (30.06.2022)

1. Jarosław Skrzyczyński 2672
2. Maksymilian Wechta 2184
3. Andrzej Opłatek  2161
4. Przemysław Konopacki 2139
5. Wojciech Wojcianiec 1752
6. Dawid Kubiak 1524
7. Michał Kaźmierczak 1489
8. Adam Grzegorzewski 1266
9. Mściwoj Kiecoń 1247
10. Kamil Grzelczyk 1228
  CAŁY RANKING  

Polacy w rankingu FEI (31.07.2022)

221 Jarosław Skrzyczyński 875
225 Andrzej Opłatek 868
243 Przemysław Konopacki 830