Logo tylkoskoki

LW7 7541

W konkursie o Puchar Narodów zawodów LOTTO Strzegom Horse Trials triumfowała polska ekipa WKKWistów. Złoty medal mistrzostw Polski zdobył Mateusz Kiempa.

Konkurs był trzecim etapem cyklu Pucharu Narodów Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej, a na hipodromie w Morawie nie zabrakło sportowych emocji. Na starcie stanęło 40 par. W piątek po próbie ujeżdżenia polska ekipa mimo doskonałego występu Mateusza Kiempy na Libertinie zajmowała dalsze miejsce trzecie, a prowadzenie objęli zawodnicy z Austrii. Jednak wczorajsza próba terenowa nie należała do najłatwiejszych. Nikomu nie udało się pokonać tego toru w wyznaczonej normie czasu. Gwiazdą okazał się właśnie Kiempa, który był autorem najlepszego przejazdu, dodając do swojego wyniku jedynie 2,4 punktu karnego za czas.

Dzisiejszy decydujący parkur okazał się wymagający, a bezbłędnie udało się go pokonać tylko pięciu parom, w tym Joannie Pawlak na klaczy Fantastic Frieda. Z tą trasą świetnie poradzili sobie też inni członkowie ekipy. Bardzo dobry przejazd zaprezentowała Małgorzata Korycka na Canvalencji, która odnotowała tylko jedna zrzutkę w potrójnym szeregu. 8 punktów karnych do swojego wyniku dopisał Jan Kamiński dosiadający konia Jard. Pod wyjątkową presją był Mateusz Kiempa, który walczył nie tylko o dobry wynik dla zespołu, ale także o zwycięstwo indywidualne w klasie międzynarodowej oraz mistrzostwach Polski kategorii seniorów. Przewaga zdobyta w poprzednich próbach oznaczała, że nawet jedna zrzutka nie pozbawiła zawodnika wygranej. Tym samym Kiempa przypieczętował polskie zwycięstwo w konkursie drużynowym, a sam po raz pierwszy w swojej karierze zdobył złoto mistrzostw kraju. Srebro powędrowało w ręce Joanny Pawlak, a brąz zdobyła Małgorzata Korycka. Warto dodać, że to pierwsze w historii zwycięstwo reprezentacji Polski w konkursie o Puchar Narodów.

LW7 7324

„Cieszę się niemiłosiernie, było to moje marzenie od kilku lat, tym bardziej na takich dużych zawodach z taką konkurencją. Były tu wymagające trasy zarówno crossu, jak i parkuru. Udało mi się zrealizować moje plany i skończyło się to złotym medalem” – mówił zawodnik o rywalizacji – „Libertina skakała wyśmienicie. Przydarzyła nam się zrzutka, co było moim błędem (…). Ona starała się jak tylko mogła, więc myślę, że jej też należą się ogromne gratulacje i brawa.”

„To niesamowite uczucie, wszyscy bardzo się cieszymy, bo chyba każdy o tym marzył w poprzednich sezonach i w końcu się udało.” – skomentowała drużynowy triumf Joanna Pawlak.

„Parkur był bardzo wymagający, co widać po wynikach. Zdaje mi się, że zrobiliśmy całkiem dobrą robotę, każdy z nas zachował jednocyfrowy wynik, więc myślę, że każdy pojechał dziś na miarę swoich możliwości.” – mówiła Małgorzata Korycka.

„Bardzo cieszy nas to, że parkur został przez Szymona Taranta ustawiony bardzo ciężko i nie różnił się od konkursów Grand Prix, a my pokazaliśmy się z dobrej strony i myślę, że każdy z naszych przejazdów wyglądał dobrze i to jest ważne.” – powiedział Jan Kamiński.

W Pucharze Narodów drugie miejsce zajął zespół z Holandii w składzie: Janneke Boonzaaijer na ACSI Campbelle WS, Sanne De Jong i Jersey MBF, Stephan Hazeleger i James Bond oraz Merel Blom i Vesuve d’Averyon. Na miejscu trzecim uplasowali się zawodnicy z Austrii: Dr. Harald Ambros i Lexikon 2, Robert Mandl i Sacré-Cœur, Katrin Khoddam-Hazrati i Oklahoma 2 oraz Lea Siegl i Van Helsing P.

Wyniki TUTAJ.

 

Fot. Leszek Wójcik


W tym tygodniu

 • CSI2* Lier BEL
  04-06.08.2022
         
 • ME Pony Strzegom POL
  03-07.08.2022
         
 • ZO Biały Las POL
  05-07.08.2022
         

Ranking PZJ (30.06.2022)

1. Jarosław Skrzyczyński 2672
2. Maksymilian Wechta 2184
3. Andrzej Opłatek  2161
4. Przemysław Konopacki 2139
5. Wojciech Wojcianiec 1752
6. Dawid Kubiak 1524
7. Michał Kaźmierczak 1489
8. Adam Grzegorzewski 1266
9. Mściwoj Kiecoń 1247
10. Kamil Grzelczyk 1228
  CAŁY RANKING  

Polacy w rankingu FEI (31.07.2022)

221 Jarosław Skrzyczyński 875
225 Andrzej Opłatek 868
243 Przemysław Konopacki 830