W miniony weekend w Facimiechu rozegrano finał Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży oraz Mistrzostwa Polski młodzików na dużych koniach.
Pierwszych zwycięzców poznaliśmy już w sobotę. W OOM kategorii kuców najlepszy wynik należał do amazonki KJ Ranczo Kołata – Olgi Pateckiej na Boco An Mhuileann. Miejsce drugie i medal srebrny zdobył Hubert Aniołek z SKJ Pony Power na Oisin Bior Dubh, a na najniższym stopniu podium stanęła Agata Stasiak z KJ Stajnia Bukowiec, która dosiadała wałacha Mroczek.
Wyniki TUTAJ.
Finał Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w kategorii dużych koni zakończyła się triumfem reprezentantki KJ Podkowa Gruszczyn – Amelii Lewkowicz na koniu Forster. Na drugim miejscu uplasowała się Maja Kliś ze Stowarzyszenia KJ Profit Orzesze na Bel de Jour, a o medalu brązowym zadecydowała rozgrywka. Wywalczyła go Nikola Miłoszewska z KJ Akademia Kucania Dawidy na wałachu Grad. (zdjęcie u góry)
Wyniki TUTAJ.
W niedzielę rozstrzygnięto medale Mistrzostw Polski młodzików na dużych koniach. Tutaj najlepsza okazała się amazonka Sopockiego Klubu Jeździeckiego – Róża Wójcikiewicz dosiadająca wałacha Abdula del Colle. Medal srebrny zdobył zawodnik KS Jumping Events Poznań – Adam Goszczyński na koniu Charlton, a Top 3 zamknęła koleżanka klubowa zwyciężczyni – Tola Wawrzkiewicz na Zalvo.
Wyniki TUTAJ.
Zawodnicy walczyli także w Młodzieżowym Drużynowym Pucharze Polski. W kategorii kuców z wynikiem 25 punktów karnych triumfowała ekipa województwa Dolnośląskiego: Agata Buczek i Romanyriver Heavenly Secret, Bruno Haniszewski i Idam oraz Agata Stasiak i Wrangler Forest. Drugie miejsce zajęła drużyna z województwa Śląskiego: Karolina Danak i Armia, Iga Chojnowska i Bravour PP, Martyna Grobelny i Frezie oraz Nikola Samborska i Friarstown Micheal (łączny wynik 54 punktów karnych)
Wyniki TUTAJ.
W zmaganiach w kategorii dużych koni miejsce pierwsze zajęli reprezentanci województwa Świętokrzyskiego: Aleksandra Brzozowska i Make My Day Picobello Z, Amelia Kwiecień i Jay Jay M oraz Wiktoria Marczewska i Quite, z rezultatem 37 punktów. Na miejscu drugim uplasowali się zawodnicy z Pomorza: Amelia Depta i Chantilly T, Tola Wawrzkiewicz i Denver Z, Julia Karolak i Adagio Moon oraz Lena Procińska i Je T’Aime (wynik 43 punkty). Top 3 zamknęła drużyna z Warmińsko-Mazurskiego: Kuba Kraśko i Osi, Julia Parda i Cheyenne, Wiktor Kajetan Piechota i Hanibal de Revel Soymax oraz Nikola Sobórka i Garrou de Messitert (62 punkty karne).
Wyniki TUTAJ.
Podczas zawodów rozdane zostały również statuetki za ranking w kat. Województwa OOM – klasyfikacja łączna w trzech konkurencjach. W tej kategorii miejsce pierwsze zajęli reprezentanci województwa Mazowieckiego, drugie – Wielkopolskiego, a trzecie Małopolski.
W kategorii klubowej Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży na czele tabeli znalazł się KJ Podkowa Gruszczyn. Na miejscu drugim uplasowało się Stowarzyszenie Sportowy Klub Jeździecki Grobice, a na trzecim ex aequo KJ Ranczo Kołata oraz Sopocki Klub Jeździecki.
O podsumowanie imprezy poprosiliśmy przewodniczącą Komisji Sportu Dzieci i Młodzieży PZJ – Martę Stołowską-Lubońską:
„Poziom w najlepszej dziesiątce był mocno wyrównany i tak naprawdę każdy z tych zawodników mógł powalczyć o medal. W tym roku mieliśmy natomiast niewykorzystaną ilość miejsc, dlatego po rozmowach z osobą odpowiedzialną w Ministerstwie Sportu za jeździectwo – panem Janem Żółkiewskim – analizowaliśmy, jak można zmienić formę kwalifikacji na przyszły rok, aby była bardziej przystępna i dostępna dla wszystkich, zachęcając do udziału. Ta impreza jest bardzo ważna, ma swoją rangę i chcielibyśmy, aby tak pozostało. Niestety wielu zawodników i trenerów pomija ją w swoim systemie startowym. Zawody oceniane są na styl przez pięciu sędziów i wydaje nam się, że jest to bardzo słuszna inicjatywa, aby najmłodsi mimo wszystko jeździli też dobrze stylowo. Te osoby, które wygrały, lub plasowały się w czołówkach, to dzieci, które bardzo dobrze jeżdżą. Każde z nich w mgnieniu oka mogło się pojawić na miejscu medalowym.
Jeżeli chodzi o organizatora i jego starania, to przyznam szczerze, że były na bardzo wysokim poziomie. Nie znałam dotąd ośrodka Klubu Jeździeckiego Facimiech i wielu z nas było tam po raz pierwszy. Każdy miał natomiast bardzo pozytywne odczucia na temat infrastruktury i przyjaznego podejścia do uczestników, trenerów i koni. Można powiedzieć, że organizatorzy postarali się w każdym calu, począwszy od rozpoczęcia, skończywszy na ceremoniach dekoracji, które były bardzo profesjonalnie przeprowadzone i każde z dzieci czuło się wyróżnione. Komisja sędziowska dopełniła wszelkich starań, aby wszystko przeprowadzone zostało w duchu fair play, a każdy z zawodników wiedział, że może się zgłosić do komisji z każdym zapytaniem.
Jeżeli chodzi o MP młodzików, to widzieliśmy w tym roku stosunkowo niewielką grupę zawodników, ale poziom był bardzo wyrównany. Nasi młodzicy zaczynają jeździć bardzo dobrze, liczymy na to, że z roku na rok będzie ich coraz więcej. Kategoria cieszy się rosnącym zainteresowaniem i cieszy nas to, że coraz młodsi wsiadają już na duże konie i próbują swoich sił.
Rozegraliśmy także pierwszą edycję Młodzieżowego Drużynowego Pucharu Polski. Tutaj mieliśmy stosunkowo niewielką frekwencję, ale i tak jesteśmy zadowoleni, bo ten pierwszy rok był rokiem „pilotażowym”. Pokazał nam parę problemów, które powinniśmy rozwiązać. Na przyszły rok jesteśmy natchnieni już jakimś doświadczeniem i postaramy się tak doprecyzować regulamin, aby wszystkie niejasności rozwiać i zachęcić inne województwa do udziału w tym Pucharze.”
Fot. Klaudia Hatała i FB Wielkopolskiego Związku Jeździeckiego