Logo tylkoskoki

Gatsby MT

Już w najbliższą sobotę - 20 sierpnia - na terenie Stadniny Koni Racot odbędzie się jedna z pierwszych w kraju aukcja źrebiąt i młodych koni sportowych, o typowo skokowym rodowodzie, ale co ważniejsze - pochodzących jedynie od polskich hodowców. Wśród zgłoszonych do Wechta Horse Auction wierzchowców o polskim paszporcie jest m.in. potomstwo olimpijskiej gwiazdy - ogiera Nevados S, ale i uczestnika mistrzostw świata ogiera Dominator Z, czy cenionych w Europie Comme Il Faut oraz Aganix du Seigneur.

Łącznie zaprezentowanych zostanie 17 źrebiąt oraz sześć koni 2-3-letnich, wszystkie o rodowodach skokowych, część zaawansowana w krew, co czyni je ciekawymi dla zawodników konkurencji WKKW. Na aukcji prowadzonej w formacie hybrydowym tzw. onlive (na żywo i online przez system Equibid.pl) zobaczymy m.in. czempionkę Wechta Equestrian Foal Show 2022, klaczkę Heronika MT, pochodzącą po wspaniałym Aganix du Seigneur od klaczy blisko spokrewnionej z wałachem Cayles, na którym sukcesy odnosił Felix Hassmann.  Zaprezentowany zostanie także obiecujący syn Nevadosa S - Chantico R od Chmurnej po Coriano's Ass, czyli półsiostry brązowego medalisty MPMK i skoczka poziomu 1.45, ogiera Chram. W grupie starszych koni na sprzedaż trafi też bliski kuzyn brązowego medalisty mistrzostw Niemiec WKKW 2022 - Robson.

„Jesteśmy dumni, że możemy zaoferować dorobek polskich hodowców europejskim klientom. Ofertę aukcyjną tworzą synowie i córki koni uczestniczących w igrzyskach olimpijskich i mistrzostwach świata, takich jak Nevados S czy Dominator Z” - powiedział Aleksander Wechta, reprezentujący organizatorów.

Imprezie będą towarzyszyć zawody skokowe, rozgrywane na odnowionym parkurze stadniny w wielkopolskim Racocie. To właśnie one rozpoczną weekend pełen atrakcji.

W sobotę przed aukcją na hipodromie odbędzie się m.in. konkurs Grand Prix 135 cm, rozgrywany w ramach zawodów regionalnych Wechta Equestrian & Friends, z pulą nagród 20 tysięcy złotych, a na godzinę 20.00 zaplanowano start aukcji.

Zacznie się ona od Aukcji Charytatywnej na rzecz Fundacja POLSAT - Jesteśmy dla dzieci, którą przeprowadzi Polswiss Art. Licytowane będą trzy prace: inkografia „Baśnie o miłości" Rafała Olbińskiego, obraz "Sterowane marzenia" Anny Zalewskiej i dyptyk litografii z cyklu "Woja i Pokój" Pabla Picasso, a dochód ze sprzedaży zostanie przekazany na rzecz pomocy dzieciom z Ukrainy. Dalej odbędzie się aukcja koni.

Niedziela będzie drugim dniem zawodów regionalnych. Wstęp na imprezę jest wolny.

Położona ok. 55 km od Poznania, miejscowość Racot nieodparcie kojarzy się z hodowlą koni. Historia miejscowego Zakładu Chowu Koni sięga roku 1925. Trzy lata później, na mocy dekretu Ministra Rolnictwa i Reformy Rolnej, został on przekształcony w Państwową Stadninę Koni. Obok Janowa Podlaskiego i Kozienic była to trzecia tego typu placówka w międzywojennej Polsce. Od lat 20 XX wieku zajmuje się hodowlą koni rasy wielkopolskiej i szlachetnej półkrwi.

Na terenie stadniny znajduje się klasycystyczny XVIII-wieczny Pałac Książąt Jabłonowskich oraz zabytkowy park, sprawiając, że miejsce jest atrakcyjne nie tylko dla miłośników jeździectwa, ale także turystów.

Oficjalna strona: http://wechtahorseauctions.com


W tym tygodniu

  • CSI2* Wrocław POL
    06-09.10.2022
           
  • CSI5* St Tropez FRA
    06-09.10.2022
           

Ranking PZJ (31.08.2022)

1. Jarosław Skrzyczyński 2537
2. Przemysław Konopacki 2357
3. Maksymilian Wechta 2140
4. Andrzej Opłatek 1999
5. Dawid Kubiak 1627
6. Michał Kaźmierczak 1624
7. Kamil Grzelczyk 1388
8. Marek Lewicki 1374
9. Tomasz Miśkiewicz 1275
10. Adam Grzegorzewski 1223
  CAŁY RANKING  

Polacy w rankingu FEI (31.08.2022)

227 Jarosław Skrzyczyński 875
260 Przemysław Konopacki 795
262 Andrzej Opłatek 790