Międzynarodowa Federacja Jeździecka potwierdziła dwunawrotowy format konkursu o Puchar Narodów na rok 2023.
Niektóre Komitety Organizacyjne wyraziły ostatnio chęć zmiany formatu Pucharu Narodów poprzez zredukowanie go do jednej rundy. Zamiar ten wynika głównie z przyczyn ekonomicznych związanych z kosztami ponoszonymi przez komitety organizacyjne, w tym wielogodzinnych relacji TV.
W tej kwestii Międzynarodowy Klub Jeźdźców Skokowych - IJRC pragnie wymienić kilka aspektów, które podkreślają sportowe i historyczne znaczenie tego konkursu, który tradycyjnie odbywa się w dwóch nawrotach.
1 – Puchar Narodów to najstarszy i najbardziej prestiżowy konkurs w sporcie jeździeckim.
2 – Sportowcy reprezentują swoje kraje, noszą swoje barwy, są symbolem jego sportowego znaczenia.
3 – Puchar Narodów jest zawsze punktem kulminacyjnym każdego wydarzenia i najważniejszym konkursem dnia. Zawodnicy i widzowie dzielą się emocjami od początku do końca.
4 – Redukcja Pucharu Narodów do jednego nawrotu oznaczałaby pozbawienie go wartości sportowej, ponieważ:
Filozofią Pucharu Narodów jest pokazanie równej formy i powtarzalności wyników koni i jeźdźców, którzy muszą udowodnić swoją dobrą pracę zespołową i świeżość na dłuższych parkurach.
Drugi nawrót pozwala zespołowi potwierdzić swoją formę lub poprawić wynik. Wszystko to jest zachętą dla jeźdźców i atrakcją dla publiczności.
Dwa nawroty sprawiają, że Puchar Narodów jest wyrazem sportowego znaczenia kraju. To szansa na rozwój dla koni i jeźdźców, którzy w zależności od wyników w pierwszej rundzie mogą poprawić swoje błędy lub zmienić strategię w drugiej.
Zwycięstwo w Pucharze Narodów nigdy nie jest dziełem przypadku czy szczęścia.
5 – To najbardziej pożądany i najważniejszy konkurs w karierze sportowca. Podkreśla to fakt, że jeźdźcy zgodzili się na utworzenie na igrzyskach olimpijskich zespołów składających się z trzech par, mając pewność, że nie będzie to miało wpływu na formułę Pucharu Narodów.
Podsumowując
Uzasadnione jest stwierdzenie, że dzięki tradycyjnemu dwunawrotowemu formatowi to właśnie w oparciu o Puchary Narodów każdy kraj tworzy podstawy do osiągania ważniejszych celów i największych gratyfikacji sportowych. Dlatego uważa się, że nie należy zmieniać formuły i należy znaleźć wspólne rozwiązania w celu wsparcia komitetów organizacyjnych.
Źródło: ijrc.org
Fot. Asia Bręklewicz