Logo tylkoskoki

Tyszko Lancelot Dekoracka

W Łącku rozegrane zostały mistrzostwa Polski Młodych Koni.

4-latki

W tej kategorii  wystartowało 69 par, a rywalizację rozstrzygnięto w sobotnie popołudnie. Najlepszym polskim koniem z wynikiem 18,13 został złoty medalista Sportowego Czempionatu Polski Młodych Koni Lancelot (SP, Elvaro x Canabis) pod Mateuszem Tyszko. Wałach ten został wyhodowany przez SK Nad Wigrami i nadal jest jej własnością. Srebrny medal wywalczył również dosiadany przez Mateusza Tyszko koń z SK Nad Wigrami – tym razem klacz Dona (SP, Aganix du Seigneur x Action Breaker), która ukończyła zmagania z wynikiem 17,70. Brąz z 17,59 bonifikacyjnymi przypadł wielkopolskiemu wałachowi Chester (Zinedine x Contendor). Koń ten został wyhodowany przez Magdalenę Kurpiel i należy do Huberta Marchwickiego.

lewiccy dekoracja

Po zwycięstwo wśród koni z zagranicznym paszportem z końcowym wynikiem 18,29 sięgnął Narthago VDL (KWPN, Inaico VDL x Carthago Z) dosiadany przez Marka Lewickiego. Ogier ten jest własnością zawodnika, a został sprowadzony do Polski przez Agrosad. Na drugim stopniu podium stanął prezentowany przez Michała Jóskowiaka Blitz AL Z (Zangersheide, Balou Star x Chin Chin, wynik 18,19), który należy do Sylwestra Kosińskiego. Ogier ten  wywalczył srebro na SCPMK. Brązowy medal padł łupem klaczy Sonora 111 dosiadanej przez Dominika Słodczyka (BWP, El Baronone 111 Z x Vigo d’Arsouilles, wyniki 17,64). Koń jest własnością Gospodarstwa Rolnego Janusza Mike.

Wyniki TUTAJ

5-latki

Niedziela rozpoczęła się od finałowego starcia koni 5-letnich. W tej kategorii rywalizowało łącznie 48 par. Przejazdem na 8,40 złoto wśród wierzchowców wyhodowanych w Polsce przypieczętował Cascadero (SP, Cascadello I x Stakkato, wynik końcowy 24,97) pod Vitaliim Charadnikiem. Ogier ten został wyhodowany przez Piotra Wiese, a należy do Gospodarstwa Rolnego Andrzeja Opłatka. Srebro wywalczył Tradycjonal SK (SP, Donald Z x Lanjonker S, wynik 23,83) wyhodowany przez i będący własnością Sylwestra Kosińskiego, a dosiadany przez Weronikę Kosińską. Brązowy medal zdobył wyhodowany przez Katarzynę Bartosiewicz  Hollywood (SP, Cotton Club x Romuald, wynik 23,56), na którym startowała jego właścicielka -  Joanna Chruściewicz. Ogier ten był brązowym medalistą zeszłorocznych MPMK 4-latków.

Najlepszym koniem z paszportem zagranicznym z 24,93 punktami bonifikacyjnymi został New Escobar L (WESTF, Vulkan L x Catoo) dosiadany przez Dawida Skibę. Mimo że koń jest wpisany do księgi westfalskikej, został on wyhodowany przez Jana Ludwiczaka i nadal jest jego własnością. Srebrny medal wywalczony został przez wałacha Mustang (KWPN, El Salvador x Contendro II, wynik 24,80). Koń ten prezentowany był przez Łukasza Kozę i należy do JKS DIM. Brąz przypadł dosiadanej przez Siarheia Kazlou klaczy Minerva (KWPN, Heartbreaker x Tangelo Van De Zuutheve, wynik 24,67). Należy do Jerzego Cerby.

Wyniki TUTAJ

6-latki

Do rywalizacji w tej grupie stanęły 23 pary. Najlepszym polskim koniem z 8 punktami karnymi został Carat Gold (SP, Kannan x Con Air) dosiadany przez Andrzeja Głoskowskiego, powierzony mu do jazdy przez hodowczynię Milenę Kowalczyk. Srebro wywalczył wyhodowany przez i będący własnością Ryszarda Gardyjasa Czumi GR (SP, Salamon x Lesotho, 12 punktów karnych). Konia dosiadał Jan Bobik. Brązowy medal przypadł wałachowi Luthron (SP, Numerus x Aloube Junior), którego prezentował Siarhei Kazlou. Koń ten został wyhodowany przez Grzegorza Spytka, a należy do Jerzego Cerby.

Gloskowski Carat

3 konie z zagranicznymi paszportami dowiozły do końca zerowy wynik, więc między nimi odbyła się rozgrywka o medale. Ostatecznie na dwóch najwyższych stopniach podium stanęły wierzchowce dosiadane przez Tomasza Miśkiewicza. Najszybszy i bezbłędny przejazd zapewnił złoto koniowi Lago (KWPN, Voltaire x Cantus) należącemu do Anny Piwońskiej. Srebrny medal powędrował do klaczy Vanilia Lazar (OLD, Vagabond De La Pomme x Verdi) wyhodowanej przez Edmunda Lazarewicza (i nadal będącej jego własnością). Warto wspomnieć, że matka Vanilii, Velvet Lazar, w zeszłym roku znalazła się w Top 10 najbardziej obiecujących koni 8-letnich wg Hippomundo (pisaliśmy o tym TUTAJ). Po zrzutce w finałowym barażu brąz trafił do klaczy Lirocca Blue Ospa (KWPN, Zirocco Blue x Clayton Boy), na której startował Kacper Niewiadomski. Koń należy do Jagody Niewiadomskiej.

Miskiewicz Lago

Wyniki TUTAJ

7-latki

W najstarszej kategorii rywalizowało zaledwie 10 par. Wśród koni z polskimi paszportami doszło do rozgrywki między dwoma wierzchowcami, które zgromadziły 12 punktów karnych. Ostatecznie złoto wywalczyła Mistress (SP, Chaccato x Turbud Tempo) dosiadana przez Michałą Mordzelewskiego. Klacz ta należy do zawodnika, a została wyhodowana przez Krzysztofa Szumińskiego. Srebro przypadło wałachowi Rufus (SP, Salamon x Emar), którego prezentował Łukasz Jończyk. Koń ten został wyhodowany przez Justynę Jończyk, a należy do Anny Jończyk. Brązowy medal trafił do wyhodowanej w SK Nowielice, dosiadanej przez Jana Bobika klaczy Ilania (SP, Salamon x Turbud Quirinus, 42 punkty karne).

Mordzelewski Mistress

Najlepszym koniem zagranicznym została Gucciminka Van’t Gerendal Z (Zangersheide, Ginus x Jodokus), która jako jedyna ukończyła zmagania z czystym kontem. Na tej klaczy startował Tomasz Miśkiewicz, a do jazdy powierzył mu ją Rafał Kiernikowski. Rozgrywka o srebrny medal miała miejsce między dwoma parami, które dowiozły do końca 4 punkty karne. Ostatecznie na drugim stopniu podium uplasował się brązowy medalista SCPMK, wałach Kasper (KWPN, Zambesi x Niveau). Ten koń dosiadany był przez Dawida Skibę i  należy do Jana Ludwiczaka. Brąz trafił do holsztyńskiego ogiera Quickly Van De Hagenhorst (Quickly De Kreisker x Caretano). Koń należy do Gospodarstwa Rolnego Andrzeja Opłatka, a prezentowany był przez Vitaliia Charadnika.

Miskiewicz Gucciminka

Wyniki TUTAJ

Fot. Sweetieisafruit


W tym tygodniu

 • Finał PLJ Sosnowice POL
  28.09-01.10.2023
         
 • HZO Leszno POL
  29.09-01.10.2023
         
 • Finał FEI Nations Cup Barcelona ESP
  28.09-01.10.2023
         
 • CSI2* Gorla Minore ITA
  28.09-01.10.2023
         
 • CSIYH Valkenswaard NED
  28.09-01.10.2023
         
 • CSI2* Riesenbeck GER
  28-30.09.2023
         

Ranking PZJ (31.08.2023)

1. Tomasz Miśkiewicz 2868
2. Jarosław Skrzyczyński 2790
3. Przemysław Konopacki 2498
4. Adam Grzegorzewski 2323
5. Dawid Kubiak 2097
6. Kamil Grzelczyk 1461
7. Andrzej Opłatek 1396
8. Krzysztof Ludwiczak 1329
9. Michał Tyszko 1324
10. Marek Wacławik 1319
  CAŁY RANKING  

Polacy w rankingu FEI (31.08.2023)

192 Jarosław Skrzyczyński 1030
195 Tomasz Miśkiewicz 1020
219 Przemysław Konopacki 945