Logo tylkoskoki

IMG 5663 1

Próbą skoków zakończyły się wczoraj Mistrzostwa Świata we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego w Pratoni del Vivaro. Triumfowała debiutująca Yasmin Ingham z Wielkiej Brytanii, a złoty krążek drużynowo zdobyli Niemcy. 

Parkur ustawiony przez Uliano Vezzani – włoskiego gospodarza toru – okazał się być bardzo selektywny. Trasa była ciekawa, bo spośród 13 przeszkód aż 3 były podwójnymi kombinacjami. Wiele trudności sprawiał okser numer 5 ustawiony z białych drągów oraz ostatnia linia okser-stacjonata z deską.

Zrzut ekranu 2022 09 19 o 09.52.28

Błędów na tym torze nie ustrzegli się nawet najlepsi, jak chociażby lider światowego rankingu WKKW Oliver Townend na Ballaghmor Class. To między innymi jego zrzutki kosztowały Wielką Brytanię spadek z pozycji medalowej.  

Bardzo dobrze spisali się za to reprezentanci Nowej Zelandii – dwa bezbłędne przejazdy Jonelle Price na koniu McClaren i Tima Price’a na Falco zapewniły tej ekipie medal brązowy, z końcowym wynikiem 100,7 punktu karnego. Dodatkowo Tim Price, który „na zero” pokonał także wczorajszą próbę terenową, został indywidualnym brązowym medalistą tegorocznych Mistrzostw, z wynikiem 26,0 punktu karnego.

Drużynowo medal srebrny z rezultatem 100,3 zdobyli zawodnicy ze Stanów Zjednoczonych – przyczynił się do tego zerowy wynik pary William Coleman i Off The Record. W ekipie jechali także Lauren Nicholson na koniu Vermiculus, Boyd Martin i Tsetserleg TSF oraz Tamra Smith na Mai Baum.

Ta ostatnia przed dzisiejszą próbą zajmowała trzecie miejsce. Medalu pozbawiły ją dwie zrzutki i ostatecznie amazonka spadła aż na miejsce 9.

Mistrzyni Olimpijska Julia Krajewski dosiadająca klaczy Amande de B’Neville pokazała, że zarówno ona, jak i koń są w doskonałej formie. Dzięki bezbłędnym próbom crossu i skoków i wobec zrzutek rywali zdobyła dziś medal srebrny indywidualnie.

„Oczywiście jestem bardzo szczęśliwa i bardzo dumna z mojego konia. Cieszę się, z tego, jak stara się, kiedy jest to najbardziej potrzebne. Ona po prostu wie. Ten tydzień był dla mnie ważny także drużynowo – staraliśmy się wszyscy pojechać jak najlepiej dla ekipy i każdy zrobiłk co w jego mocy. Srebro indywidualne to wisienka na torcie.”

Jako przedostatnia na parkur wjechała Brytyjka startująca indywidualnie - Yasmin Ingham na wałachu Banzai du Loir. Oglądaliśmy zerowy przejazd 25-letniej amazonki. Teraz musiała już tylko czekać na błędy rywala – Michaela Junga.

Pierwsza przydarzyła mu się na członie A przeszkody z numerem 11, a później – ku zdziwieniu kibiców i radości Brytyjskiej ekipy – na ostatniej przeszkodzie z deską. To oznaczało, że multimedalista najważniejszych światowych imprez utracił nie tylko złoto, ale i jakikolwiek medal tegorocznych mistrzostw. Ostatecznie zajął miejsce 5.

Tym samym po raz pierwszy w historii Mistrzostw Świata triumfowała zawodniczka nie wchodząca w skład ekipy, debiutantka -Yasmin Ingham, z rezultatem 23,2.

„Wspaniale było dostać szansę na start tu, w Pratoni. Szczególnie u boku brytyjskiej ekipy, która jest niezwykle doświadczona, wiele się od nich nauczyłam przez ten tydzień. (…) [Banzai du Loir] to najlepszy koń, którego kiedykolwiek dosiadałam i myślę, że najlepszy koń, którego kiedykolwiek spotkam. Ma wszystkie cechy, które powinien posiadać koń do WKKW: zjawiskowy w ujeżdżeniu, szybki, zwinny i odważny w crossie, a w skokach pokazał dziś, że on po prostu skacze na czysto i inaczej nie będzie! Bardzo się starał, nie chciałabym siedzieć dziś na innym koniu niż on.”  

Błędy Junga nie zaszkodziły jednak niemieckiej ekipie, która drużynowo zdobyła medal złoty, z wynikiem 95,2. To trzeci w historii i najlepszy jak dotąd rezultat teamu z Niemiec w tej imprezie. Startowali w składzie: Sandra Auffarth i Viamant du Matz, Michael Jung i FischerChipmunk FRH, Christoph Wahler i Carjatan S oraz Julia Krajewski i Amande de B'Neville. 

IMG 5493 1

Z dobrej strony ponownie pokazała się Polka – Małgorzata Korycka, która na klaczy Canvalencia zaliczyła na tym niełatwym parkurze 2 zrzutki i 2 punkty karne za przekroczenie normy czasu. Z wynikiem 78,1 para ukończyła MŚ na miejscu 48.

„Parkur był bardzo wymagający, także wizualnie. (…) I tak jestem bardzo zadowolona, nie miałam żadnych oczekiwań, chciałam ukończyć w możliwie jak najlepszym stylu i z dobrym odczuciem na koniec sezonu, bo był to mój ostatni start. Jestem bardzo dumna z mojego konia, spisał się znakomicie we wszystkich trzech próbach i udało mi się ukończyć moje pierwsze Mistrzostwa Świata.” – powiedziała Polka.

Wyniki indywidualne TUTAJ.

Wyniki drużynowe TUTAJ.


W tym tygodniu

  • CSI2* Wrocław POL
    06-09.10.2022
           
  • CSI5* St Tropez FRA
    06-09.10.2022
           

Ranking PZJ (31.08.2022)

1. Jarosław Skrzyczyński 2537
2. Przemysław Konopacki 2357
3. Maksymilian Wechta 2140
4. Andrzej Opłatek 1999
5. Dawid Kubiak 1627
6. Michał Kaźmierczak 1624
7. Kamil Grzelczyk 1388
8. Marek Lewicki 1374
9. Tomasz Miśkiewicz 1275
10. Adam Grzegorzewski 1223
  CAŁY RANKING  

Polacy w rankingu FEI (31.08.2022)

227 Jarosław Skrzyczyński 875
260 Przemysław Konopacki 795
262 Andrzej Opłatek 790