Logo tylkoskoki

Jaroslaw Skrzyczynski INTURIDO2

CAVALIADA rozpocznie się już w najbliższy czwartek, 2 marca w TAURON Arenie Kraków. To ostatnia, czwarta lokalizacja jeździeckiego cyklu, który wcześniej odbył się w Warszawie, Poznaniu i Sopocie. Krakowska edycja jest wyjątkowa, ponieważ to podczas niej odbędzie się uroczysty finał CAVALIADA Tour i finał Ligi Europy Centralnej Pucharu Świata. Których konkursów nie można przegapić oraz co o finale mówią liderzy rankingów?

CAVALIADA łączy w sobie trzy obszary: SPORT, TARGI i SHOW. Najważniejszym elementem jest sport, czyli zawody jeździeckie. Te przez cztery dni odbywają się od rana do wieczora i podzielone są na różne konkurencje oraz rangi. Najbardziej prestiżową konkurencją są skoki przez przeszkody, ponieważ mają rangę zawodów międzynarodowych, w ramach których odbywa się Finał Ligi Europy Centralnej Pucharu Świata oraz Finał CAVALIADA Tour, cyklu autoryzowanego przez Międzynarodową Federację Jeździecką. Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego, czyli TRAF Eventing Tour oraz CAVALIADA Driving Tour (powożenie zaprzęgami czterokonnymi) to zawody w ramach Halowego Pucharu Polski, a ujeżdżenie – IMMERGAS Dressage Tour to zawody ogólnopolskie.

Skoki przez przeszkody

CAVALIADA w Krakowie po raz drugi jest gospodarzem finału Ligi Europy Centralnej Pucharu Świata w skokach przez przeszkody, a także finału CAVALIADA Tour. Do Pucharu Świata zaliczane są konkursy Dużej Rundy – w czwartek (17:45) i piątek (15:30) oraz PKO Bank Polski Grand Prix niedzielę (13:30). Do rankingu CAVALIADY pod uwagę brane są wyniki z piątku i niedzieli. W programie są również konkursy Małej i Średniej Rundy, a także konkursy dodatkowe. W sumie w skokach przez przeszkody zobaczymy  147 zawodników z 10 krajów i 233 konie.

Finał Ligi Europy Centralnej Pucharu Świata

Na starcie zawodów w Krakowie stanie 17 zawodników walczących o miejsce na podium Ligi Europy Centralnej Pucharu Świata. Na liście zgłoszeń są liderzy subligi północnej i południowej: Andrius Petrovas z Litwy i Damian Cojocariu z Rumunii.

- W przypadku udanego startu na CAVALIADZIE w Krakowie do gry mogą się też włączyć Polacy plasujący się w TOP 10 rankingu: Marek Wacławik, Natalia Palmowska, Adam Nicpoń, Hubert Polowczyk i najbardziej doświadczony w tym gronie, trzykrotny uczestnik Finału PŚ, Jarosław Skrzyczyński – podkreśla Szymon Tarant, dyrektor sportowy CAVALIADA Tour.

Finał CAVALIADA Tour

Polacy zdominowali w tym sezonie rozgrywki CAVALIADA Tour. Czołówka tabeli po zawodach w Sopocie to: Jarosław Skrzyczyński, Kamil Grzelczyk, Tomasz Miśkiewicz, Marek Wacławik i Dawid Skiba. Oczywiście całą tę piątkę będziemy oglądać w TAURON Arenie Kraków.

CAVALIADA Driving Tour

Konkursy powożenia zaprzęgami czterokonnymi odbędą się w czwartek (20:30) i w sobotę (18:30). Ten drugi będzie finałem całego cyklu, a także finałem HPP. Liderem jest 22-letni Aleksander Fularczyk, który dopiero w zeszłym sezonie rozpoczął przygodę z zaprzęgami czterokonnymi i w krótkim czasie podbił serca kibiców.

- W tym roku do finału przystępuje z maksymalną liczbą punktów, co dodatkowo dodaje mi otuchy i motywacji. Myślę, że każdy tutaj startujący bardzo chce wygrać, bo po to tu przyjechaliśmy – mówi przed finałem Aleksander Fularczyk. I dodaje. - TAURON Arena Kraków jest dla mnie szczególnym miejscem, ponieważ właśnie na niej pierwszy raz wygrałem podczas zeszłej edycji i mam nadzieje, że również teraz będzie dla mnie szczęśliwa.

TRAF Eventing Tour

Uwielbiany przez publiczność konkurs WKKW odbędzie się w piątek (18:45) i będzie jednocześnie finałem cyklu oraz HPP. Liderką jest doświadczona zawodniczka, olimpijka, Joanna Pawlak. Na finał do Krakowa zabiera specjalnie swoją podstawową klacz – Fantastic Friedę. Czy przyniesie jej pierwsze zwycięstwo w cyklu CAVALIADY?

- Nigdy nie wygrałam całego cyklu CAVALIADY, zazwyczaj zajmowałam drugie, albo trzecie miejsce. Na pewno chciałabym zdobyć ten tytuł, jednak patrząc na to jak niewielkie są różnice w rankingu, to wszystko może się zdarzyć. W finale wystartuje na Friedzie. To mój podstawowy koń i z nią czuję się spokojnie przy rywalizacji na krosie i parkurze. Jednak trzeba pamiętać, że Frieda jest bardzo trudnym w prowadzeniu koniem, więc nie będzie mi tak łatwo jak na Arminie, jednak mam nadzieję, że wszystko wyjdzie zgodnie z planem.

IMMERGAS Dressage Tour

Konkursy ujeżdżenia rozgrywane będą w piątek (13:00) oraz w niedzielę (10:45, finał cyklu). Liderką jest Litwinka – Sandra Sysojeva, znana publiczności CAVALIADY z wygranych w poprzednich sezonach.

- Jestem bardzo podekscytowana i nie mogę się doczekać finału w Krakowie, ponieważ to moja ulubiona arena. Oczywiście to ogromna przyjemność być w czołówce rankingu, ale nie chodzi tu tylko o wygrywanie. Najważniejsza jest dla mnie więź z koniem i zaufanie. Kiedy wiesz, że to co wytrenujesz w domu możesz pokazać się w zawodach. Jestem bardzo dumna z Found Boya, bo nawet będąc ogierem potrafi się skoncentrować i dać z siebie wszystko – podkreśla Sandra Sysojeva.

Oprócz rywalizacji sportowej na najwyższym poziomie organizator postawił na dwa bloki pokazowe – w czwartek (19:00) oraz sobotę (16:35). W programie Blanka Satora – Hiszpańska Szkoła Jazdy, Apolinarski Group (kaskaderka konna), Sandra Sysojeva, Sulki oraz przeciąganie liny. Nie zabraknie Targów Sprzętu i Akcesoriów Jeździeckich, które będą otwarte od czwartku do niedzieli, spotkań z zawodnikami, a także zawodów Hobby Horse.

Dyrektor sportowy CAVALIADY Tour - Szymon Tarant

- Zawody te są Finałem Ligi Europy Centralnej Pucharu Świata. Trzech, najlepszych zawodników z naszej ligi wystąpi w kwietniu w Omaha (USA). (…) Reprezentacja walczących o start w Pucharze Świata jest bardzo imponująca. Przyjechało do nas łącznie 17 zawodników z obu sublig.

Największe szanse mają ci zawodnicy, którzy zdobyli dotychczas najwięcej punktów w kwalifikacjach w całej Europie Centralnej, trwających od maja. To Andrius Petrovas z Litwy, który w ubiegłym roku w Krakowie wywalczył te kwalifikacje, a następnie wystartował w Lipsku w Pucharze Świata. Drugi zawodnik, mający spore szanse to goszczący pierwszy raz w Krakowie Damian Cojocariu z Rumunii. Dalej mamy Litwinów oraz Polaków, którzy również nie pozostają bez szans.

Biorąc pod uwagę liczbę punktów, największe szanse wśród naszych zawodników ma Marek Wacławik. Największym doświadczeniem może się pochwalić Jarosław Skrzyczyński, który już czterokrotnie wywalczył prawo do udziału w Finału Pucharu Świata. Drugi z ważnych finałów to finał CAVALIADA TOUR, niezwykle interesujący dla kibiców (…), którzy śledzą go od listopada 2022 roku, czyli od zawodów w Warszawie. W tych zawodach liderem jest Jarosław Skrzyczyński, zaraz za nim jest Kamil Grzelczyk oraz Tomasz Miśkiewicz.

(…) W Krakowie będziemy mieć szereg konkursów, dających młodym, głównie polskim zawodnikom okazję do zdobycia doświadczenia i zaprezentowania się przed wspaniałą publicznością CAVALIADY. Są to konkursy tzw. Małej Rundy i Rundy Amatorów, z kolei na wieczornych konkursach specjalnych zobaczymy największe gwiazdy CAVALIADY, które startują w najtrudniejszych konkurencjach. To m.in. cieszący się ogromna popularnością konkurs Potęgi Skoku,  Speed and Music, a także IMMERGAS Dressage Tour – ujeżdżenie, Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego TRAFE Eventing Tour. (…) Ciekawie zapowiadają się również zaprzęgi czterokonne i konkurs dzieci na kucach – CAVALIADA Future.

Sponsorem głównym CAVALIADA Tour jest PKO Bank Polski. Organizatorem wydarzenia jest Grupa MTP. Partnerem strategicznym jest LOTTO, partnerem Polski Związek Jeździecki oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Na CAVALIADĘ w Krakowie zaprasza gospodarz: Miasto Kraków.

Więcej o zawodnikach, którzy wystartują na CAVALIADZIE: https://krakow.cavaliada.pl/pl/aktualnosci//kto-wystartuje-w-krakowie

Artykuł o zasadach Ligi Europy Centralnej Pucharu Świata: https://krakow.cavaliada.pl/pl/aktualnosci//na-cavaliadzie-o-final-pucharu-swiata

Program: https://krakow.cavaliada.pl/pl/kibice/wazne-informacje/program-zawodow/

Lista wystawców: https://krakow.cavaliada.pl/pl/wystawcy/lista-wystawcow-krakow-2023/

Bilety: https://tobilet.pl/cavaliada-tour-krakow-2023.html


W tym tygodniu

 • CSI2* Riesenbeck GER
  01-04.06.2023
         
 • ZO Gałkowo Perlage Masters POL
  01-04.06.2023
         
 • CSIO5* St Gallen SUI
  01-04.06.2023
         
 • CSI5* LGCT St Tropez FRA
  01-03.06.2023
         
 • ZO Kołobrzeg - Budzistowo POL
  02-04.06.2023
         
 • CSIOY/J/Ch/P Zuidwolde NED
  31.05-4.06.2023
         
 • CSIO3* Drammen NOR
  01-04.06.2023
         
 • ZO Jeżów POL
  02-04.06.2023
         

Ranking PZJ (30.04.2023)

1. Jarosław Skrzyczyński 3342
2. Przemysław Konopacki 2731
3. Andrzej Opłatek 1859
4. Kamil Grzelczyk 1720
5. Tomasz Miśkiewicz 1711
6. Aleksandra Kierznowska 1424
7. Michał Kaźmierczak 1355
8. Marek Lewicki 1315
9. Maksymilian Wechta 1252
10. Dawid Kubiak 1251
  CAŁY RANKING  

Polacy w rankingu FEI (30.04.2023)

163 Jarosław Skrzyczyński 1125
206 Przemysław Konopacki 970
299 Kamil Grzelczyk 740