Logo tylkoskoki

51995273954 ef2cb6a142 c

Przed wielkim finałem Pucharu Świata w Omaha pozostały już tylko jedne zawody kwalifikacyjne dla Ameryki Północnej. Już teraz spoglądamy wstecz na kolejny świetny sportowy sezon na pięciu kontynentach.

Jeźdźcy i konie z Afryki, Azji, Oceanii, Europy i obu Ameryk stanęli na wysokości zadania. Na świecie rozegrano 12 różnych lig. Nie wszyscy mieli w swoich planach wyjazd do Omaha, ale każdy zwycięzca zdecydowanie ma co świętować.

Łącznie w sezonie rozgrywek Pucharu Świata wystartowało 723 zawodników. „Najmniejsza” liga to ta z Azji Południowo-Wschodniej, gdzie walczyło jedynie 8, a 7 zdobyło punkty. Trzy imprezy zaliczane do tej ligi odbyły się w Indonezji, a wszyscy startujący reprezentowali właśnie ten kraj. Na czele tabeli znalazł się 27-letni Marcho Alexandro z klaczą Chico’s Lady 3, przed Ferry Wayhu Hadiyanto – zwycięzcą pierwszego etapu w Dżakarcie.

W lidze Nowej Zelandii wystąpiło 17 zawodników, a najlepszy okazał się tu Philipp Steiner na klaczy Cassina Dior. 51-letni zawodnik wywalczył awans do Finału po raz pierwszy w swojej karierze. Doświadczony jeździec punktował we wszystkich pięciu etapach w Hastings, Cambridge, Taupo, Dannevirke i Hawera, zdobywając łącznie 80 punktów. Drugie miejsce w tabeli zajęła Sophie Scott, a trzecie Brooke Edgecombe. Żona Philippa – Sally – była najlepsza w tej lidze ponad 20 lat temu, ale nie wystartowała w finale. W tym roku do Omaha wybiera się cała rodzina.

Daleką podróż ma też przed sobą Samuel Overton z 15-letnim wałachem Oaks Casanova – zwycięzca ligi Australijskiej. 51-letni jeździec startował w każdym z sześciu etapów. Drugie miejsce zajęła tu Olivia Hamood, a trzecie Aaron Hadlow.

Ligę Japońską wygrał Kenki Sato, który punktował w czterech z sześciu zaliczanych do niej zawodów. 38-latek to uczestnik Mistrzostw Świata w Kentucky i podwójny złoty medalista Igrzysk Azjatyckich z 2010. W lidze Japońskiej startowało w tym sezonie 29 zawodników. Drugie miejsce zajął Tatsuya Kusanagi, a trzecie Yoshinori Suzuki.

W lidze Południowoafrykańskiej najlepsza była Nicola Sime. 45-letnia zawodniczka stacjonuje w Sunny Park Stables w Gauteng. Jest także hodowczynią, a oprócz tego prowadzi specjalny program rozwoju dla mniej uprzywilejowanych jeźdźców i amazonek, pomagając im w dostępie do startów w zawodach.

Liga Euroazjatycka zebrała na starcie 47 zawodników, a Top 3 należało do reprezentantów Uzbekistanu. Nurjon Tuyakbaev startował w dwóch pierwszych etapach w Tashkent Viloyat i Bishkek, a z 24 punktami na koncie 35-letni zawodnik okazał się najlepszy przed Umadem Kamilovem i Bekzodem Kurbanovem. Dwójkę z tych zawodników mogliśmy oglądać niedawno na zawodach w Polsce.

Liga Arabska podzielona była na dwie subligi. W Sublidze Bliskiego Wschodu triumfował Moufi Owaida Al Karbi ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, a w Sublidze Północnoafrykańskiej wygrał Majid Djaidi z Maroka.

W Lidze Europy Centralnej walka była zacięta do samego końca. Ostatecznie najlepszy okazał się tu Litwin Andrius Petrovas – dwukrotny uczestnik finału Pucharu Świata z 2014 i 2022. Razem z koniem Linkolns startował też w Mistrzostwach Świata w Herning. Do Omaha pojedzie z nim także jego rodak Donatas Janciauskas. Trzecie miejsce z naszej ligi wywalczył Jarosław Skrzyczyński, który podobnie jak w zeszłym roku postanowił zrezygnować ze startu w finale ze względu na małe jeszcze doświadczenie swoich koni.

Najbardziej liczna i popularna była jak zwykle Liga Europy Zachodniej. Na czele tabeli po 14 etapach znalazł się mistrz świata – Henrik von Eckermann. Dokonał tego na koniu King Edward, na którym zdobył także drużynowe złoto podczas IO w Tokio. Szwed zapowiedział już swój udział w finale Pucharu Świata, a dołączy do niego 18 innych jeźdźców z Ligi Europy Zachodniej oraz dodatkowo Brazylijczyk Yuri Mansur.

Znany z szybkiej jazdy Francuz Julien Epaillard ukończył LEZ na miejscu drugim, a Top 3 amknął Niemiec Daniel Deusser. Lista pokazuje, że najliczniej reprezentowanym krajem w Omaha będą właśnie Niemcy – łącznie 5 zawodników. Wystartuje tam także 3 Szwajcarów, na czele z obrońcą tytułu Martinem Fuchsem.

Liga Północnoamerykańska ma swój finał już w ten weekend 19 marca w Ocala na Florydzie. Bilet do Omaha zdobędzie siedmiu jeźdźców z wybrzeża wschodniego, trzech z wybrzeża zachodniego oraz po dwóch z Kanady i Meksyku.

 

Źródło: informacja prasowa FEI

Fot. FEI 


W tym tygodniu

  • Finał PLJ Sosnowice POL
    26-29.09.2024
           
  • CSI5* Coapexpan MEX
    26-29.09.2024
           
  • CSI5* Greenwich USA
    27-29.09.2024
           
  • CSI2* Bonheiden BEL
    26-29.09.2024
           

Ranking PZJ (31.08.2024)

1. Adam Grzegorzewski 2348
2. Jarosław Skrzyczyński 2207
3. Tomasz Miśkiewicz 1720
4. Marek Wacławik 1574
5. Dawid Kubiak 1517
6. Michał Kaźmierczak 1371
7.

Andrzej Opłatek

1266
8. Maksymilian Wechta 1216
9. Mściwoj Kiecoń 1147
10. Marek Lewicki 1116
  CAŁY RANKING  

Polacy w rankingu FEI (31.08.2024)

227 Jarosław Skrzyczyński  970
243 Adam Grzegorzewski 910
357 Tomasz Miśkiewicz 630