Henrik Vo Eckermann Kong Edward

Szwed Henrik Von Eckermann na koniu King Edward wygrał finał Pucharu Świata, który w sobotnią noc zakończył się w Omaha w USA.

Gospodarz toru, debiutujący w tej roli na takiej imprezie, Bernardo Costa Cabral z Portugali w obu nawrotach konkursu finałowego ustawił dla zawodników po 12 przeszkód z podwójnym i potrójnym szeregiem. Trasa nie była zbyt skomplikowana, ale dystanse i wysokości zrobiły swoje. W pierwszym nawrocie były tylko trzy zerowe przejazdy, w drugim pięć, a klasyczne double clear zaliczył tylko Irlandczyk Denis Lynch na Brooklyn Heights (14y. / G / BWP / Nabab de Reve / For Pleasure). On niestety przed ścisłym finałem był na 14 pozycji i zdołał awansować tylko na 7 miejsce.

Przystępując do konkursu z trzeciej pozycji (z jednym punktem karnym) Henrik von Eckermann na King Edward (13y. / G / BWP / Edward / Feo) miał wynik 4/0, co dało mu pierwsze w karierze zwycięstwo w Finale Pucharu Świata. Wcześniej Szwed w tej imprezie był dwa razy trzeci (2017 i 2018 na Toveks Mary Lou). Warto przypomnieć, że na King Edward, którego wcześniej jeździła jego żona Janika Sprunger (ta para wygrała GP Cavaliady Poznań 2019) Henrik zdobył podwójne złoto na Mistrzostwach Świata, a w 2021 przyczynił się do zdobycia przez Szwedów drużynowego mistrzostwa olimpijskiego. King pod Henrikiem i wcześniej pod Janiką wygrał już ponad 2,2 miliona euro. Eckermann jest też aktualnym liderem rankingu FEI.

Henrik Von Eckermann Kong Edward 2

Na drugim miejscu (po raz trzeci w karierze) zawody ukończył Harrie Smolders (NED), który na Monaco N.O.P. (14y. / G / HOLST / Cassini II / Contender) miał wynik 0/4, a na trzecim Hunter Holloway na Pepita Con Spita (12y. / M / WESTF / Dsp Con Spirit / Come on). Jej wynik w finale to 8/0. Dla młodziutkiej Amerykanki (25 lat) jest to zdecydowanie najlepszy wynik w karierze (w finale PŚ debiutowała rok temu i zajęła 16 miejsce).

Po raz kolejny dobry przejazd zaprezentował zwycięzca Ligi Europy Centralnej Litwin Andrius Petrovas, który na Linkolnsie (16y. / G / LWP / Louis J / Calando IV) miał tylko jedną zrzutkę w pierwszym nawrocie i ostatecznie zajął 25 miejsce (w drugim nawrocie jedzie 20 najlepszych).