DSC01167

W dniach 5-7 maja rozegranezostały pierwsze międzynarodowe zawody w skokach przez przeszkody na hipodromie Stada Ogierów w Łącku. Zawodnicy i ich konie rywalizowali w 15 konkursach o wysokości przeszkód od 110 do 145 cm.

Sponsorem głównym międzynarodowych zawodów jeździeckich CSI Łąck był PKN Orlen. Do udziału w zawodach zgłoszone zostały 192 pary, reprezentujące 6 krajów: Estonię, Finlandię, Łotwę, Litwę, Polskę i Ukrainę. Wśród gwiazd imprezy znaleźli się: aktualna mistrzyni Łotwy Laura Penele, reprezentantka Finlandii Janna Jensen, która w październiku wygrała w Tallinie konkurs z cyklu Pucharu Świata, złoty medalista mistrzostw Litwy Matas Petraitis oraz Estończyk Gunnar Klettenberg – uczestnik czterech finałów Pucharu Świata, mistrzostw Świata i mistrzostw Europy. Najliczniejszą grupęstanowili Polacy – w Łącku walczyło 3zawodników z najlepszej dziesiątki rankingu Polskiego Związku Jeździeckiego: Kamil Grzelczyk, Tomasz Miśkiewicz i Dawid Kubiak. Startował też też bardzo doświadczony Wojciech Wojcianiec, który w latach 2019-2021 zdobył trzy złote medale mistrzostw Polski.

Już w piątek zmagania oglądało około 400 osób. W głównej klasie dnia - Big Tour – konkursie na poziomie 140 cm – wystartowało 46 par. Parkur bezbłędnie pokonało 17 z nich, a najlepszy okazał się Jakub Kubiak – na co dzień reprezentant Klubu Jeździeckiego Łąck – dosiadający 20-letniego konia Quilibet.

DSC01493 1

W sobotę plany kibiców pokrzyżował nieco padający deszcz. Jednak mimo niepogody odbyły się wszystkie konkursy i wszystkie 192 pary stanęły na starcie. W konkursie Speed Cup, pod patronatem Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, wystartowały 53 pary. Parkur o wysokości 140 cm bezbłędnie udało się pokonać 17 z nich, a walka trwała do samego końca. Po zwycięstwo pogalopował Polak Antoni Strzałkowski na 9-letnim koniu Clapton. O 18:00 odbył się pokazowy konkurs zaprzęgów parokonnych, w którym wygrał zawodnik z okolic Gostynina (Stefanów) – Jarosław Wroński.

DSC00851

Niedziela była dniem finałów. Konkurs ORLEN GRAND PRIX ŁĄCK, o puchar PKN Orlen, zebrał w niedzielę o 14.30 na liście startowej 43 pary z 6 krajów. Parkur podstawowy składający się z 13 przeszkód wymagał pełnej koncentracji, a zrzutki zdarzały się na całej trasie. Ostatecznie do rozgrywki zakwalifikowało się 9 zawodników. W finałowym barażu poprzeczkę wysoko zawiesiła amazonka z Łotwy, startująca jako pierwsza – Laura Penele na 15-letnim koniu Dundas VDM. Jechała krótko i bardzo dynamicznie i nikomu nie udało się już pobić jej doskonałego czasu. Kolejne miejsca na podium z niewielką stratą do liderki zajęli Polacy – drugi był Tomasz Miśkiewicz na Castigo de Amor, a trzeci Dawid Kubiak na Flash Blue B. Poza tą dwójką na miejscach punktowanych do rankingu Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej znalazło się jeszcze 8 innych Polaków. To pokazuje jak ważne dla wzrostu poziomu sportowego naszych jeźdźców jest rozgrywanie tego typu konkursów w Polsce. Uroczystego otwarcia ORLEN GRAND PRIX dokonał oraz nagrody najlepszej trójce wręczył pan Jan Szewczyk - członek Zarządu ds. Finansowych PKN Orlen SA.

Oprócz sportowej rywalizacji na publiczność(w niedzielę około 900 osób) czekały także dodatkowe atrakcje, takie jak: przejażdżki na kucykach, zabawa w Hobby Horse, stoiska handlowe i gastronomiczne – między innymi Koła Gospodyń Wiejskich z Łącka.

Łącznie przez trzy dni Hipodrom SO Łąck odwiedziło 300 członków ekip (zawodnicy, luzacy, trenerzy) i około 1 500 widzów.