Międzynarodowy Klub Jeźdźców Skokowych (IJRC) zwraca się do Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej z prośbą o umożliwienie byłym elitarnym zawodnikom zasiadania w jury zawodów w charakterze doradców podczas mistrzostw i igrzysk olimpijskich. Ta bezprecedensowa prośba wynika z poważnych obaw związanych z przepisem, który umożliwia pojedynczemu sędziemu wyeliminowanie konia lub jeźdźca, który ma trudności podczas swojego przejazdu.
Eliminacja jest ostateczna i nie podlega protestom, ale jej subiektywność w ułamku sekundy może mieć poważne skutki dla kariery zawodników i drużyn narodowych. Jest to szczególnie niepokojące dla IJRC w tym sezonie, kiedy wielu z nich ma ostatnie dostępne możliwości zakwalifikowania się na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu, a także ważne dla samych Igrzysk Olimpijskich, gdzie nie ma tzw „drop-score”.
Nowe przepisy FEI dotyczące skoków obowiązują od 1 stycznia.
Art. 241 punkt 4:
Komisja sędziowska konkursu ma prawo wyeliminować parę zawodnik/koń z przejazdu, jeżeli uzna, że dalsza kontynuacja przejazdu stoi w sprzeczności z zasadami dbania o dobrostan konia. Decyzja o wyeliminowaniu jest ostateczna i nie podlega odwołaniu ani protestowi.
Oprócz wprowadzenia panelu doradczego, IJRC domaga się również od FEI zastąpienia zdania "jeżeli uzna, że dalsza kontynuacja przejazdu stoi w sprzeczności z zasadami dbania o dobrostan konia " słowami "dla bezpieczeństwa konia i jeźdźca". Obecne sformułowanie może wprowadzać opinię publiczną w błąd co do powodu eliminacji, a tym samym narażać jeźdźca na nieuzasadnioną krytykę w mediach społecznościowych.
Podczas zeszłorocznego okresu konsultacji zasad FEI, IJRC zaproponowało poprawki mające na celu złagodzenie największych obaw związanych z artykułem 241.4, w tym umożliwienie prawa do odwołania. Nie zostały one jednak przyjęte. Reguła w pierwotnym brzmieniu została zatwierdzona przez Zgromadzenie Ogólne FEI 2022 w Kapsztadzie 13 listopada. Nic dziwnego, że nowy przepis był intensywnie dyskutowany na Zgromadzeniu Ogólnym IJRC w Genewie 9 grudnia.
Jeźdźcy rozumieją, że przepis wynika z rosnącej presji "licencji społecznej" i potencjalnego sprzeciwu ze strony osób nie jeżdżących konno, gdy negatywne obrazy krążą w mediach społecznościowych. Jednak scenariusze przypadków, które mogłyby zostać wyeliminowane, pozostają niezdefiniowane w artykule 241.4.
Podczas debaty w Genewie wielu olimpijczyków zauważyło, że konie mogą być wyeliminowane przez sędziów, którzy nie jeździli na najwyższym poziomie od dziesięcioleci. Niektórzy z nich mogą nie mieć już praktycznego "wyczucia", aby na miejscu zdecydować o prawdziwej przyczynie źle wyglądającego skoku. Czy wynika to z przytłaczania konia i jeźdźca o ograniczonych umiejętnościach, czy też jest to odosobniony incydent, który jest częścią normalnej krzywej rozwoju i edukacji młodego konia w rękach eksperta?
Propozycja panelu doradczego i zmiana brzmienia artykułu 241.4 zostały zaproponowane przez mistrza olimpijskiego z 2016 roku, Nicka Skeltona.
Nick mówi: "Jest wielu niedawno emerytowanych jeźdźców po wysokim sporcie, takich jak ja, którzy biorą udział we wszystkich najważniejszych zawodach. Nasze doświadczenie można wykorzystać. Sporty motorowe już wykorzystują w ten sposób doświadczenie swoich byłych zawodników. "Jeśli koń zostanie szybko usunięty z areny po złym skoku na początku przejazdu, nigdy nie dowiemy się, czy mógł zyskać na pewności siebie podczas reszty rundy i ukończyć ją dobrze. Jest to regres w treningu i konflikt z podstawami dobrego jeździectwa. W dzisiejszych czasach stąpamy po cienkiej linii, ale musimy edukować społeczeństwo, będąc jednocześnie świadomymi jego rosnącej roli w społecznej licencji jeździectwa".
Zasady FEI są zwykle zmieniane tylko podczas corocznego procesu rewizji przepisów. IJRC uważa jednak, że sytuacja ta wymaga natychmiastowych działań ze strony zarządu FEI, przed Mistrzostwami Europy w skokach przez przeszkody w Mediolanie (29 sierpnia - 3 września), ale najpóźniej do 1 stycznia 2024 – roku olimpijskiego.
Aby uniknąć wątpliwości, IJRC popiera eliminację konia w przypadku krwi wokół pyska lub nozdrzy.
Źródło: ijrc.org