W pierwszy weekend września na hipodromie w Olszy rozegrany zostanie XV Sportowy Czempionat Polski Młodych Koni. Jak zawsze, rywalizacja o sportowym charakterze mająca służyć ocenie nie tylko talentu, ale i stopnia przygotowania młodych koni będących w treningu na terenie Polski, odbywać się będzie w kategoriach cztero-, pięcio-, sześcio- i siedmiolatków. Łączna pula nagród imprezy wyniesie w tym roku 66 700 złotych.
W przeszłości wydarzenie wyłaniało doskonałe konie, które swoją karierę kontynuowały na polskich i zagranicznych hipodromach. Wielokrotnie wspominaliśmy, że od Sportowego Czempionatu Polski Młodych Koni przygodę z dużym sportem rozpoczynały tak świetne wierzchowce, jak Abigej, Chacclana i Silver Shine, ale i w ostatnim czasie obserwujemy oznaki dobrego wpływu tej imprezy na wyniki sportowe.
Wice-czempionka „sześciolatków” z zeszłego roku – klacz Loulou MPSZ – pod Jarosławem Skrzyczyńskim wygrała już cztery konkursy 140 cm na zawodach CSI. Czempion kategorii siedmiolatków z roku 2019 – ogier Colinero – to jeden z podstawowych koni Michała Tyszko. Tylko w tym roku wspólnie bezbłędnie pokonali osiem konkursów zaliczanych do światowego rankingu oraz udanie zadebiutowali w seniorskim Pucharze Narodów na CSIO3* w Deauville – z wynikiem 0/4.
W tym samym roku miejsce drugie w kategorii koni sześcioletnich zajął koń Issem. Dosiadany przez Adama Grzegorzewskiego doskonale prezentuje się w zawodach międzynarodowych – w kwietniu minionego roku wspólnie triumfowali w Grand Prix CSI4* LR grupy B w Arezzo. Trzeci koń sześcioletni z roku 2018 to La Vulkano L – ten pod Dawidem Skibą wygrał w zeszłym roku Memoriał Pauliny Kopacz zawodów CSI2* w Zielonej Górze, a w marcu tego roku konkurs LR podczas CSI3* CAVALIADA Kraków.
Imprezie zawsze towarzyszy spore zainteresowanie trenerów i pośredników w sprzedaży koni z Polski i zza granicy. Program jest identyczny jak w poprzedniej edycji. Czterolatki rywalizują w półfinale i finale na styl a starsze konie w dwóch półfinałach i finale na dokładność (z rozgrywką na czas o medale). W finale dla koni 4-letnich prawo startu mają wszyscy, natomiast w wyższych kategoriach wiekowych – 60% startujących.
Podobnie jak w zeszłym roku, najmłodsze wierzchowce będą oceniane przez pięcioosobowy zespół arbitrów, a dwie skrajne noty będą odrzucane. Organizator do oceny zaprosił dwóch licencjonowanych sędziów PZJ: Andrzeja Matławskiego i Antoniego Dahlke, a także reprezentanta hodowców – Marka Fimmela, trenerów – Marka Orłosia, oraz reprezentującego zawodników Grzegorza Kubiaka. Organizator wysłał także 30 zaproszeń do osób zajmujących się kupnem i sprzedażą koni z takich krajów, jak: Belgia, Holandia, Francja, Niemcy i Irlandia.
Doskonałą okazją do dyskusji i wymiany poglądów wszystkich zainteresowanych hodowlą i treningiem koni sportowych będzie spotkanie przy lampce wina lub kuflu piwa w restauracji „Ale Jazda” w piątek - 1.09. Jak co roku imprezie towarzyszyć będzie też dwunawrotowy Memoriał Jana Kantego Dąbrowskiego na poziomie krajowego Grand Prix.
Propozycje i regulamin SCPMK można znaleźć TUTAJ.
Panel zgłoszeń dostępny jest TUTAJ.
Fot. Asia Bręklewicz